آذربایجان غربی

دانشگاه ساكت به زيان كشور است

  • دوشنبه, مهر 23 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دانشجویان از گروه‌های مرجع مهم و تاثیرگذار در کشور هستند و از این رو بنیانگذار انقلاب اسلامی دانشگاه را مبدأ همه تحولات خواندند.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، رده سنی دانشجویان هم مهم‌ترین دوران است. یعنی جوانی آنان است که با انگیزه‌ای که دارند توان تغییرات اساسی در کشور را دارد. دو چهره دانشگاهی به بیان ویژگی‌های دانشجو و اهمیت تاثیرگذاری آنها پرداختند. منصور غلامی که وزیر علوم است و محمدرضا عارف که رئیس اسبق دانشگاه تهران و رئیس کمیسیون آموزش مجلس است. نکته قابل تامل اینکه هر دو چهره به بعد سیاسی دانشجویان اهمیت بیشتری دادند. چنان که وزیر علوم گفت: دانشجویان باید دغدغه سیاسی داشته باشند و سیاست را بدانند، اما از سیاسی‌کاری‌ها دوری کنند. منصور غلامی اظهار کرد: دانشجو نباید سیاسی‌کاری کند و باید مراقب باشد کسانی که با سیاسی‌کاری از فضای دانشگاهی سوء استفاده می‌کنند در مقاصد غیر منافع ملی استفاده نبرند. وی خطاب به دانشجویان افزود: شما نسل با اطلاعی هستید توجه دارید مقام معظم رهبری در ارتباط با آنچه نگران کننده بوده و هست فرموده‌اند «سیاست بله، سیاسی‌کاری نه».

وضعیت دانشجویان بازداشتی

وزیر علوم در ارتباط با احکام قضائی دانشجویانی که در تجمعات و اغتشاشات دستگیر شده‌اند بیان کرد: در این خصوص پیگیری‌های زیادی شد، مسئولان قوه قضائیه همکاری خوبی داشتند و اکنون برخی از این دانشجویان در حال تحصیل هستند. امید است نتیجه این پیگیری‌ها سبب شود دانشجویانی که جرم و تخلف دانسته‌ای مرتکب نشده‌اند دچار مشکل نشوند. غلامی عنوان کرد: مشکلات، انتقادات و پیشنهادات دانشجویان و نمایندگان آنان در دانشگاه بیرجند شنیده شد که برای رفع بخشی از این مشکلات از جمله سرویس ایاب و ذهاب از طریق استانداری و مسئولان استان پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم. وی با بیان اینکه هیچ‌وقت از نشست با دانشجویان دانشگاه‌ها پشیمان نبوده‌ام، یادآور شد: نشست‌های دانشجویی با صفا و صمیمیت و با صراحتی که لازمه جوانی است انجام می‌شود همکاران دانشگاهی هم از صراحت دانشجویان ناراحت نمی‌شوند، بلکه باید این صراحت در جامعه سبب شود با شرافت و شهامت زندگی کنید. این تمرین‌ها زیاد نیست که ما تحمل آن را نداشته باشیم، اما دانشجویان به طور حتم باید صداقت، امانت و اعتماد را در کنار شهامت داشته باشند.

بی‌تفاوتی دانشجویان به نفع کشور نیست

رئیس کمیسیون آموزش مجلس هم با بیان اینکه سکوت و بی‌تفاوتی دانشجویان به نفع کشور نیست، گفت: دانشگاهیان به‌خصوص جوانان در صورت میدان دادن به آنها می‌توانند کشور را از گردنه سخت فعلی عبور دهند و با تبدیل فناوری به ثروت اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت نجات دهند. محمدرضا عارف با بیان اینکه باید تضارب عقاید را در دانشگاه‌ها بپذیریم، بر لزوم پیشتازی دانشگاهیان در تمام عرصه‌ها تاکید کرد و با اشاره به شرایط فعلی جامعه و تحریم‌های صورت گرفته علیه کشور، تصریح کرد: شرایطی که در آن بسر می‌بریم از یک نظر شاید یک فرصت تلقی شود، چرا که توفیق اجباری است که اقتصاد کشور را بدون تکیه بر نفت ساماندهی کنیم. رئیس فراکسیون امید خاطرنشان کرد: آرزوی ما این است که اقتصاد کشور از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیر نفتی تبدیل شود که با جهتگیری‌هایی که در سیاست‌های کلی شده، تاکید بر اقتصاد دانش‌بنیان است. وی بر لزوم میدان‌داری دانشگاهیان و کمک به دولت برای عبور از شرایط فعلی تاکید کرد و گفت: دانشگاهیان به‌خصوص جوانان در صورت میدان دادن به آنها می‌توانند کشور را از گردنه سخت فعلی عبور دهند و با تبدیل فناوری به ثروت، اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت نجات دهند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دانشجویان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها