آذربایجان غربی

بازنشستگان نروند زندان مي‌ روند

  • یکشنبه, مهر 29 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

تنها 26 روز تا رفتن بازنشستگان از سمت‌های مدیریتی در کشور باقی مانده است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، طبق این قانون قرار است جوانان به عرصه مدیریت کشور پا گذاشته و کشور را با یک تحول بسیار بزرگ و مفید روبه‌روکنند. با اجرایی شدن قانون «منع به‌کارگیری بازنشستگان» جوانان تازه‌نفس با ایده‌های جدید به میدان آمده و کشوری جوان را خواهند ساخت. این موضوع یکی از درخواست‌های جوانان از دولت و نظام بوده است. البته که فکر و اندیشه اصلاحات همیشه بر مبنای استفاده نیروی جوان در جایگا‌ه‌های مدیریتی بوده است. در بسیاری از وزارتخانه‌ها این موضوع به چشم خورده است. در وزارت کشور اعلام شده است که استانداران، فرمانداران و مدیران بازنشسته بروند که تاکنون مشخص شده است 14 استاندار باید کنار رفته و جای خود را به جوانان بدهند. همچنین این قانون را در مدیریت ورزشی کشور هم می‌توان حس کرد. در فدراسیون‌های ورزشی هم مدیران بازنشسته باید کنار رفته و مدیران جوان به میان بیایند، اما در این میان برخی از رؤسا و مدیران با استثنائاتی در این قانون توانستند در جایگاه خود قرار گیرند، اما این استثنائات شامل همه رؤسا نبوده و برخی از این مدیران دست به دامن فدراسیون‌های جهانی شده‌اند تا بتوانند در جایگاه خود باقی بمانند. طی هفته گذشته معاون ورزش حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگویی، به‌صورت غیرمستقیم تأکید کرد که وزارت ورزش باید در حالی که قانون را اجرا می‌کند با نهادهای بین‎المللی در تعامل باشد تا برای ورزش ایران مشکل به وجود نیاید. از میان افرادی که درصدد مبرا کردن خود از این قانون هستند، می‌توان به مهدی تاج اشاره کرد که در مقطعی از اخبار اعلام شد که او تلاش دارد تا درصد جانبازی خود را افزایش دهد، اما تاکنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است و باید تا زمان مقرر از سمت خود کنار برود. در این میان موضوع فدراسیون فوتبال هم مطرح است، اما آنقدری که در بخش‌های دیگر ورزشی بحث‌ها بسیار است در این فدراسیون سخنی به میان نمی‌آید. با توجه به این سکوت برخی معتقدند حاصل از توافق میان وزارت ورزش و مهدی تاج است. هر چند گفته‌ می‌شود او یکی از روسای فدراسیونی است که با فدراسیون جهانی تماس برقرار کرده است تا همچنان به کار ادامه دهد، احتمالا در پیش بودن جام ملت‌های آسیا عاملی است تا در حال حاضر تاج در جایگاه خود باقی بماند و پس از پایان مسابقات از ریاست فدراسیون فوتبال استعفا دهد تا در این روزهای حساس فدراسیون فوتبال با سرپرست اداره نشود. رئیس فدراسیون والیبال، یکی دیگر از روسای بازنشسته است که دیر یا زود باید از صندلی ریاست خداحافظی کند، اما ضیایی این روزها برای ابقای خودش دست به کار شده و در مصاحبه‌های خود هم مکررا اعلام می‌کند با قدرت‌تر از همیشه کار می‌کند و قصد کناره‌گیری ندارد و همان‌طور که گفته شد، حتی برای حضورش در والیبال به فدراسیون جهانی متوسل شده است. هرچه باشد، جدیت پیگیری این قانون به حدی است که عضو هیات رئیسه مجلس گفته است که اگر مدیر بازنشسته‌ای حاضر به ترک موقعیت شغلی خود نباشد، به زندان کشیده خواهد شد. او حتی از راه انداختن بندی برای چنین افرادی سخن گفته است.

12 رئیس فدراسیون مشمول قانون بازنشستگی

سیدمحمدشروین اسبقیان در گفت‌وگویی در این باره اظهار کرد: در وزارت ورزش و جوانان کمیسیونی شکل گرفته تا سوابق و پرونده‌های مربوط به روسای فدراسیون‌ها را مورد بررسی قرار دهد تا اگر رئیس فدراسیونی مشمول قانون بازنشستگی باشد، قبل از ۲۴ آبان تعیین تکلیف شود. او با بیان اینکه ۱۰ تا ۱۲ رئیس فدراسیون مشمول قانون بازنشستگی هستند، خاطرنشان کرد: وزیر ورزش و جوانان در روزهای گذشته حکم سرپرست چهار فدراسیون را صادر کرد تا براساس آن سرپرستان فدراسیون‌های ناشنوایان، قایقرانی، هاکی و چوگان مشخص شود. مدیر کل دفتر مشترک امور فدراسیون‌های وزارت ورزش و جوانان در مورد ضرب‌الاجل تعیین شده برای ترک روسای فدراسیون‌های بازنشسته از مناصبشان، بیان کرد: طی هفته‌های آینده سرپرستان ۶ تا ۸ فدراسیون نیز توسط وزیر ورزش معرفی خواهند شد تا تعیین تکلیف نهایی در این زمینه به برگزاری مجامع و انتخاب روسای فدراسیون‌های جدید منجر شود. اسبقیان در مورد رئیس فدراسیون فوتبال و بازنشستگی وی گفت: رئیس فدراسیون فوتبال سوابق ایثارگری دارد و مدارک او در حال بررسی است و اگر مشمول قانون بازنشستگی شود باید میز خود را ترک کند. او افزود: ما به احترام روسای پرتلاشی که به مقام بازنشستگی می‌رسند و مدال‌آوری فدراسیون‌های موفق قصد داریم تا در یک مراسم از این روسای موفق و توانمند تجلیل کنیم.

رحیمی آماده استعفا از ریاست

رئیس فدراسیون هندبال، هم از افرادی است که نامش در بین بازنشسته‌ها مطرح شده است. او که یک‌بار دیگر ریاست این فدراسیون را برعهده گرفته باید صندلی ریاست بر این فدراسیون را ترک کند. علیرضا رحیمی گفت: هر زمانی به من بگویند برو می‌روم، اصراری برای نشستن پشت صندلی ریاست ندارم و حتی اگر همین حالا تلفنی به من بگویند برو می‌روم.

استعفایم را به وزارت ورزش اعلام کرده‌ام

حجت‌ا... ده‌خدایی، رئیس فدراسیون چوگان، که تنها 10 ماه از حضورش در این فدراسیون گذشته است هم یکی از افرادی است که این قانون شامل حالش می‌شود و خودش برای رفتن زودتر از سایر همکاران بازنشسته پیش قدم شده است. وی درباره حضورش در فهرست بازنشستگان گفت: همان‌طور که در خبرها آمده است من بازنشسته هستم و استعفایم را هم به وزارت ورزش اعلام کرده‌ام.

زندان در انتظار بازنشستگان بی‌قانون

قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیات رئیسه مجلس در مورد اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با بیان اینکه فراکسیون جوانان اجرای این قانون را پیگیری می‌کند گفت: همچنین وظیفه دیوان محاسبات و سازمان بازرسی نظارت بر اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان است. قانون صریحا اعلام کرده است که این افراد باید بروند، مجازات عدم اجرای این قانون حبس است و اگر این افراد بر ادامه حضورشان اصرار داشته باشند و در فرصت قانونی پست‌های مدیریتی را ترک نکنند مجازات حبس در انتظارشان است و بندی در زندان اوین به نام «مدیران بازنشسته‌ای که حاضر به ترک صندلی‌هایشان نیستند» ایجاد خواهیم کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها