اجتماعی - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Fri, 17 Aug 2018 05:44:31 +0430 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir #فرزندت ـ کجاست؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17445-فرزندت-ـ-کجاست؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17445-فرزندت-ـ-کجاست؟.html #فرزندت ـ کجاست؟

مدتی است که پویشی مردمی در فضای مجازی و رسانه‌ای با نام «فرزندت کجاست؟» آغاز به فعالیت کرده است،

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، البته این کمپین از آنجا شروع شد که برخی گفتند فلانی در ایران است، اما فرزندش در کانادا یا برخی دیگر ادعاها و صحبت‌هایی دیگر داشتند که تن و دل مردم عزیز ایران را در شرایط کنونی جامعه خراشیده‌اند. جالب است که اکثر افرادی که در این کمپین حضور پیدا کرده‌اند از همان طیف اصلاح‌طلبی هستند که مخالفانش می‌گویند فرزندان و یا آشناهایشان در ایران زندگی نمی‌کنند و فقط برخی از اصولگرایان در این پویش شرکت کرده‌اند؛ آقایان اصولگرا و همیشه منتقد مردم ایران در انتظار پاسخ شما هستند. در ادامه به برخی از افرادی که تا کنون در کمپین فرزندت‌ کجاست؟ شرکت کرده‌اند آورده شده است.

نوه‌های آیت‌ا... چه می‌کنند؟

رئیس شورای شهر تهران نیز به کمپین فرزندت کجاست؟ پیوست و در پاسخ به این سوال گفت: سه پسر دارم که یکی از آنها خارج از کشور مشغول تحصیل است و دو پسر دیگرم نیز در کشور تحصیل می‌کنند و به همین دلیل هیچ سفارشی برای اشتغال در حوزه دولتی برای آنها انجام نداده‌ام. محسن هاشمی رفسنجانی گفت: من در سال 61 در 21 سالگی با نوه خاله‌ام خانم اعظم هاشمی‌پور ازدواج کردم. هاشمی رفسنجانی درباره وضعیت اشتغال همسرش اعلام کرد: همسرم لیسانس و فوق لیسانس زبان فرانسه و روابط بین‌الملل دارد، اما خانه‌داراست. پسر ارشد آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی درباره تعداد فرزندانش گفت: من سه پسر دارم. پسر اولم متولد سال 63 است، پسر دومم متولد سال 65 و پسر آخرم متولد سال 76 است. رئیس اسبق متروی تهران درباره تحصیلات پسرانش گفت: پسر آخرم سال گذشته کنکور داد و اکنون در رشته مهندسی انرژی در دانشگاه امیرکبیر تحصیل می‌کند. محسن هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: عماد پسر دیگرم مدیر عامل دفتر نشر و معارف انقلاب است که خاطرات حاج آقا را هم منتشر کرده است؛ عماد شغل دولتی ندارد و اکنون درحال تحصیل در مقطع دکترای رشته صنایع در دانشگاه آزاد است. وی گفت: علی پسر دیگرم فارغ التحصیل رشته شهرسازی از دانشگاه تهران است و اکنون در خارج از کشور مشغول به تحصیل در مقطع دکتراست. هاشمی رفسنجانی درباره هزینه تحصیل پسرش گفت: علی بورسیه نشده است و با هزینه خودش به خارج از کشور رفته، اما هزینه‌ای برای شهریه دانشگاه نمی‌دهد. رئیس شورای شهر تهران درباره وضعیت تاهل پسرانش ادامه داد: دو پسرم ازدواج کردند، یکی از عروسانم که با همسرش خارج از کشور است و خودش فوق لیسانس معماری دارد. عروس دیگرم هم فوق لیسانس تغذیه دارد و جایی مشغول به کار نیست. محسن هاشمی درباره اینکه آیا برای فرزندانش سفارشی برای اشتغال در حوزه دولتی انجام داده یا نه گفت: نه من سفارشی نکردم چون آنها فعلا مشغول به تحصیل هستند.

دخترم خانه‌دار است

سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش درباره پرسش فرزندت کجاست؟ گفت: دو فرزند دارم، فرزند اولم دختر و خانه‌دار است و پسرم نیز مشغول درس خواندن و گذراندن خدمت سربازی است. تا کنون فرزندانم بجز عتبات عالیات به کشور خارجی، سفر نکرده‌اند. روز گذشته خبرنگاری به اشتباه «عتبات عالیات» را «قطر و امارات» شنیده بود!

ساکن قطعه 70

وزیر تازه برکنار شده هم به این کمپین اضافه شده است، یعنی علی ربیعی وزیر کار سابق. او طی توئیتی با هشتک «فرزندت کجاست» نوشت: ما همه با هم هستیم! خوشحالم فرزندانم با 5 نوه کنار من هستند. همگی در دانشگاه‌های ایران تحصیل‌کرده‌اند. دو پسر من، هیچ کدام کار دولتی ندارند و تنها دخترم، به تربیت فرزندانش مشغول است و دیگری که بیش از همه کنار من است، ساکن قطعه 70 بهشت زهراست.

فاقد شغل ثابت

از خانم‌های مسئول در دولت می‌توان به شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس‌جمهور اشاره کرد که وی هم به این کمپین اضافه شد و در توئیتی نوشت: دو دخترم؛ اولی فارغ‌التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی به ترتیب از دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی، فاقد شغل ثابت و مترجم آزاد. دومی فارغ‌التحصیل کارشناسی نقاشی دانشگاه هنر و مشغول مهارت‌آموزی در دوره آموزشی فنی و حرفه‌ای جواهرسازی است.

مسئول موقت دفتر

مرتضی حاجی مدیرمسئول روزنامه همشهری درباره آخرین وضعیت فرزندان خود در پاسخ به این کمپین اظهار کرد: بنده دارای سه فرزند هستم که دو تا از آنها دختر و یکی پسر است؛ یکی از دخترانم دارای مدرک فوق لیسانس و دیگری مدرک کاردانی دارد ولی هر دو خانه‎دار هستند و دارای شغل و منصب خاصی نیستند، تک پسر بنده نیز دارای مدرک مهندسی مکانیک است و به صورت موقت مسئول دفتر بنده در روزنامه همشهری است، باتوجه به اینکه در مسئولیت دفتر به یک فرد مورد اعتماد احتیاج داشتم پسرم را با خودم به روزنامه همشهری آوردم و قطعا روزی که مسئولیتم در این روزنامه به پایان برسد پسرم را هم با خود می‎برم. دامادهایم در شرکت‎‎های خصوصی مشغول به فعالیت هستند، وی همچنین درباره اینکه آیا فرزندان و یا دامادهایش سفر خارجی داشتند گفت: قطعا به تناسب شغل دامادهایم آنها سفرهای خارجی داشتند، اما هیچ‌کدام از این سفرها با هزینه دولتی نبوده و آنها در مناصب دولتی هیچ سمت و یا پست خاصی ندارند.

کلاس یازدهم ریاضی

حسام‌الدین آشنا از دیگر افراد نزدیک به رئیس‌جمهور و مشاور رئیس‌جمهور است که با ورود به این کمپین نوشت: دو پسر دارم اولی مهندس عمران شریف و ارشد حمل و نقل امیرکبیر؛ هر دو بدون سهمیه؛ عقد کرده و به دنبال ادامه تحصیل است. دومی کلاس یازدهم ریاضی است.

سردبیر روزنامه ابتکار

نفر بعدی که به کمپین «فرزندت کجاست» پیوست، محمدعلی وکیلی نماینده تهران در مجلس است که در صفحه شخصی توئیتر خود نوشته است؛ دارای سه فرزند هستم. هادی؛ فوق‌لیسانس هفت سال است کارمند یک شرکت است. مهدی؛ فوق‌لیسانس (همان‌که به دروغ مدیرعامل معرفی می‌شد) بدون اشتغال در جای دولتی، سردبیر روزنامه ابتکار. راضیه؛ لیسانس و بیکار است؛ وی در پایان توئیتش آورد: خداوند از سر تقصیر ناشران دروغ بگذرد.

ساکن مشهد

نماینده بعدی که از خانه ملت وارد این کمپین مردمی شد رضا شیران خراسانی نماینده مشهد است که در این پویش نوشت: 4 فرزند دارم و تمامی فرزندام در مشهد ساکن هستند.

چوپان

نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در همین رابطه گفته: من دو فرزند دختر و دو فرزند پسر دارم. هر دو دختر من تحصیلات مقطع کارشناسی‌‌ارشد دارند و خانه‌دار هستند. یکی از فرزندان پسر من دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه ارومیه است که در بیمارستان کار می‌کند. پسر دیگر من که دانشجوی دامپزشکی دانشگاه آزاد ارومیه است، گوسفند دارد و به کار چوپانی مشغول است.

همه در ایران

نماینده دیگری که از خانه ملت به این کمپین پیوست ولی‌ا... نانواکناری نماینده بابلسر است که در این رابطه گفت: آقا مرتضی دانشجوی فوق لیسانس است و در حال تکمیل پایان‌نامه رشته عمران است و آقامجتبی هم دانشجوی تربیت بدنی است. دختر بزرگم لیسانس معماری و در بازار مشغول به کار است و دختر دوم هم در حال تکمیل پایان‌نامه دکتری شیمی با گرایش نفتی است.

 • #فرزندتکجاست؟
 • مسئولان
 • آقازاده ها
 • اصولگرايان
 • نمايندگان
 • وزرا
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Wed, 15 Aug 2018 09:20:04 +0430
  هاشمي: بهمن آسيب‌ هاي اجتماعي در راه است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17443-هاشمي-بهمن-آسيب‌-هاي-اجتماعي-در-راه-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17443-هاشمي-بهمن-آسيب‌-هاي-اجتماعي-در-راه-است.html هاشمي: بهمن آسيب‌ هاي اجتماعي در راه است

  صاحب نظران زیادی درباره سونامی مشکلات اقتصادی و اجتماعی سخن گفته‌اند. تحلیلگران از هر فرصت استفاده کرده و درباره آینده این وضعیت هشدار داده‌اند.

  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، محسن هاشمی درباره فقر اظهار کرده «فقر مانند یک سونامی از بالا برجامعه وارد می‌شود». به نظر می‌رسد مقابله با فقر و ناهنجاری‌های اجتماعی نیاز به همکاری همه نهادها و همه بخش‌ها دارد. در این بین دولت وظیفه مهمی دارد که با اتخاذ راهکارهای سنجیده سطح رفاه اولیه شهروندان را افزایش دهد. در صورتی که مسئولان بتوانند فقر رو به گسترش را کنترل کنند دامنه آن وسعت بیشتری نخواهد یافت و تاثیر مخربی بر همه بخش‌های جامعه نخواهد گذاشت؛ از حوزه سلامت گرفته تا سیاست و فرهنگ. در این بین وضعیت بین‌المللی دشواری‌هایی پدید آورده که اگر توجه کافی به آن نشود، موجب تشدید و تقویت دامنه‌های مخرب فقر خواهد شد. اکنون که تحریم‌های ظالمانه بر اقتصاد کشور فشار می‌آورد، مسئولان باید با دقت بیشتری به مبارزه با فقر بپردازند.

  موج تورمی در نیمه دوم سال

  محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران گفت: موضوع ابرچالش آسیب‌های اجتماعی یکی از مباحث بسیار حیاتی و بحرانی جامعه است که در بالاترین سطوح نظام دنبال می‌شود و به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده به‌خصوص اواخر سال ما ممکن است با بحران جدی در این حوزه مواجه شویم. انتخاب نوشت؛ وی افزود: شاید مهم‌ترین ریشه آسیب‌های اجتماعی فقر باشد، براساس برآورد‌ها در حال حاضر بیش از یک سوم مردم کشور در زیر خط فقر و یک دهک جامعه در زیر خط فقر مطلق قرار دارند. وی تأکید کرد: موضوع کاهش ارزش پول ملی که غیراز کالا‌های اساسی، در بخش عمده اقتصاد ارزش پول ملی به کمتر از نصف آن در شش ماه گذشته کاهش پیدا کرده است، نشان می‌دهد ما با یک موج تورمی در نیمه دوم سال مواجه خواهیم بود که موجب کاهش قدرت خرید و سطح رفاه شهروندان می‌گردد و وضعیت فقر در کشور را به مراتب حادتر می‌کند.

  چالش دولت

  هاشمی تصریح کرد: در این شرایط با توجه به تحریم‌های نفتی و خروج آمریکا از برجام، طبیعتا دولت برای تامین بودجه خود نیز با چالش مواجه خواهد شد؛ بنابراین مجموعه مسئولان برای مواجه با ابرچالش آسیب‌های اجتماعی که خود چالش‌هایی نظیر اعتیاد، حاشیه‌نشینی، خانواده‌های بی‌سرپرست و بد سرپرست، کودکان کار و بزهکاری‌ها را شامل می‌شود و بخش قابل‌توجهی از این چالش‌ها معلول بیکاری و فقر است، باید رویکردی غیر از مدل سنتی کمیته امداد و بهزیستی را طراحی کند. وی خاطرنشان کرد: اینکه ما با سیاست‌های کلی شتابزده، موجب شویم یک موج تورمی یا کاهش ارزش پول ملی و درآمد جامعه ایجاد شود و بعد بخواهیم با اقدامات جبرانی موردی و محدود با آن مقابله کنیم، قطعا موثر نخواهد بود. وی افزود: امروزه فقر مانند یک سونامی از بالا برجامعه وارد می‌شود و سپس از دستگاه‌های مانند شهرداری انتظار داریم که با تخریب‌های این سونامی مقابله کرده و آن را در حوزه شهری جبران کنند. مدیریت شهری نیز به‌عنوان بخشی از حاکمیت خود با بحران کمبود نقدینگی مواجه است و وظیفه مستقیم و منابع بودجه‌ای لازم برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیز در قانون به مدیریت شهری واگذار نشده است؛ بنابراین ما با یک پرسش واحد مواجه هستیم که چگونه با ابرچالش آسیب‌های اجتماعی مواجه شویم؟ آیا رویکرد هزینه‌ای سنتی مؤثر است؟ آیا پاک کردن صورت‌مساله و جمع کردن متکدیان، معتادان متجاهر، کودکان کار، زنان خیابانی و کارتن‌خواب‌ها امکانپذیر است؟ یا اینکه باید فکری دیگر کرد و طرحی نو درانداخت و با رویکردی نوین سعی در مدیریت این ابرچالش داشت؟ وی افزود: نهاد‌های مدنی، تنها نقطه اتکایی است که می‌تواند در این شرایط ما را در برابر سیل بنیان‌کن آسیب‌های اجتماعی مقاوم سازد. کوچک‌ترین نهاد مدنی، خانواده است و نهاد‌های بزرگ‌تر از قبیل: ان‌جی‌اوها، سمن‌ها، تشکل‌های خیریه غیردولتی البته از نوع غیرپولشویی آن، حلقه‌های زنجیری هستند که می‌تواند روند رو به گسترش بی‌رویه آسیب‌های اجتماعی را به زنجیر بکشد و مدیریت کند. در جامعه ایران که از نظر میزان تأثیرگذاری عواطف و احساسات بر رفتار شهروندی، جامعه‌ای منعطف محسوب می‌شود، نهاد‌های مدنی می‌توانند راهگشا باشند.

  آسیب‌های اجتماعی

  محسن هاشمی گفت: چرا ما نتوانیم با حمایت و توسعه نهاد‌های مدنی این کارکرد را از شهروندان برای کمک به همنوع و مقابله با آسیب‌های اجتماعی بگیریم. مدیریت شهری باید در رویکرد فرهنگی-اجتماعی خود که عمدتا در گذشته صرف تبلیغات کلیشه‌ای و موازی کاری با سایر دستگاه‌های فرهنگی شده است، تجدید نظر کرده و بر فراهم کردن بستر فعال شدن نهاد‌های مدنی و نیرو‌های داوطلب در حوزه فرهنگی اجتماعی تمرکز کند. وی افزود: حرکت بهمن آسیب‌های اجتماعی مدت‌هاست آغاز شده و صدا و لرزه و نشانه‌های آن به‌وضوح قابل‌رؤیت است اگر ما برای مقابله با این ابرچالش آماده نشویم، قطعا خسارت سنگین و لطمات بیشتری می‌بینیم، نباید تا بهمن، منتظر رسیدن بهمن ماند، بلکه می‌توان از همین امروز، زنگ خطر را برای شهروندان و مسئولان به صدا درآورد تا ابعاد این ابرچالش کمترگسترده و غیرقابل‌کنترل نشود.

  سرمایه اجتماعی

  رئیس شورای شهر تهران اظهارکرد: در این مسیر بزرگ‌ترین خطر، از بین رفتن سرمایه اجتماعی به‌خصوص اعتماد عمومی به نظام است، رفتار‌هایی که در هفته گذشته در صحن مجلس، آن هم در مورد دستگاهی که وظیفه رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی را بر دوش دارد، به‌نوعی خود یک آسیب اجتماعی و خدشه‌ای به اعتماد عمومی ایجاد کرد که طرفین در آن مقصر بودند. از مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر نیز می‌خواهم ارزیابی جامعی از تاثیرگذاری و میزان موفقیت عملکرد شهرداری در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی تهیه کند تا بتوانیم با آگاهی کافی برای آینده برنامه‌ریزی و تصمیم بگیریم.

  • محسن هاشمي
  • بهمن
  • آسيب هاي اجتماعي
  • جامعه
  • مردم
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Wed, 15 Aug 2018 09:11:27 +0430
   ١٣ استاني كه بيشترين بيكاري را دارند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17434-١٣-استاني-كه-بيشترين-بيكاري-را-دارند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17434-١٣-استاني-كه-بيشترين-بيكاري-را-دارند.html ١٣ استاني كه بيشترين بيكاري را دارند

   بابك دين‌پرست معاون هماهنگي اموراقتصادي و توسعه منطقه‌اي وزارت كشور با بيان اينكه به زودي نشست مشترك تعيين مدل و شاخص‌هاي جديد ارزيابي تعيين نرخ اشتغال و بيكاري دركشور برگزار مي‌شود، گفت: معاونت اقتصادي وزارت كشور نظارت دقيقي بر اقدامات استان‌ها در زمينه اشتغال‌زايي و كاهش نرخ بيكاري دارد.

   به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايسنا، بابك دين‌پرست ضمن تشريح آخرين گزارش مركزآمار ايران، اظهار كرد: بررسي روند تغييرات نرخ بيكاري و نرخ مشاركت اقتصادي جمعيت ١٠ساله و بيشتر كل كشور در بهار١٣٩٧، درمقايسه با بهار ١٣٩٦، حاكي از كاهش٠,٥ واحد درصدي نرخ بيكاري و افزايش ٠.٥ واحد درصدي نرخ مشاركت اقتصادي در بهار١٣٩٧، نسبت به مدت مشابه سال قبل است. به عبارت ديگر، نرخ بيكاري ١٢.٦ درصدي كل كشور در بهار سال ١٣٩٦، به١٢.١ درصد در بهار سال١٣٩٧ رسيده و نرخ مشاركت نيز از ٤٠.٦ درصد در بهار سال ١٣٩٦ به ٤١.١ درصد در بهار سال ١٣٩٧ رسيده است.

   دين‌پرست ضمن تاكيد بر نظارت دقيق معاونت اقتصادي وزارت كشور بر اقدامات استان‌ها در زمينه اشتغال زايي و كاهش نرخ بيكاري در كشور، افزود: بر پايه اين گزارش، از ميان ٣١ استان كشور، تعداد ١٣ استان (آذربايجان غربي، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختياري، خوزستان، سيستان و بلوچستان، فارس، قزوين، كهگيلويه و بويراحمد، لرستان، مركزي، هرمزگان و يزد)، با افزايش نرخ بيكاري وتعداد ١٨ استان ديگر (آذربايجان شرقي، اردبيل، اصفهان، البرز، ايلام، خراسان جنوبي، خراسان رضوي، خراسان شمالي، زنجان، سمنان، قم، كردستان، كرمان، كرمانشاه، گلستان، گيلان، مازندران و همدان) با كاهش نرخ بيكاري مواجه بوده‌اند. وي ادامه داد: بررسي روند تغييرات نرخ بيكاري به تفكيك استان‌ها حكايت از آن دارد كه استان‌هاي سيستان و بلوچستان (با افزايش ٥,٩)، لرستان (با افزايش٤.١)، آذربايجان غربي (با افزايش٣.٩)، چهارمحال و بختياري (با افزايش ٢.٥) و هرمزگان (با افزايش ٢.٣) واحد درصد، بيشترين افزايش نرخ بيكاري را در بهار سال ١٣٩٧ داشته و همچنين استان‌هاي اردبيل (با كاهش ٥.٨)، البرز و گلستان (با كاهش٤.٨)، خراسان رضوي (با كاهش٣.٦)، خراسان جنوبي (با كاهش ٣) و زنجان (با كاهش ٢.٩) واحد درصد، به ترتيب بيشترين كاهش نرخ بيكاري را در بهارسال ١٣٩٧ نسبت به بهار١٣٩٦، به خود اختصاص داده‌اند.

   معاون اقتصادي وزيركشور با اشاره به اينكه با توجه به هماهنگي‌هاي انجام شده با مركز آمار ايران، طي روزهاي آتي نشست نهايي مربوط به تعيين مدل و شاخص‌هاي جديد ارزيابي تعيين نرخ اشتغال و بيكاري دركشور، با حضور مسوولان مركزآمار ايران و تعدادي از استانداران منتخب برگزارخواهد شد، افزود: گزارش مركز آمار ايران نشان مي‌دهد كه نرخ مشاركت اقتصادي كشور با رشد ٠,٥ واحد درصدي در بهار١٣٩٧ برابر ٤١.١ درصد است. يعني نرخ مشاركت اقتصادي كشور از ٤٠.٦ درصد در بهار سال ١٣٩٦، به ٤١.١ درصد در بهار سال ١٣٩٧ رسيده است.

   وي تصريح كرد: تعداد ٢٤ استان (اردبيل، اصفهان، البرز، بوشهر، خراسان شمالي، خوزستان، زنجان، سيستان و بلوچستان، فارس، قم، كردستان، كرمانشاه، كهگيلويه و بويراحمد، گلستان، گيلان، لرستان، مازندران، مركزي، هرمزگان، همدان و يزد)، با افزايش نرخ مشاركت اقتصادي و تعداد ٦ استان (آذربايجان شرقي، تهران، خراسان جنوبي، خراسان رضوي، سمنان و كرمان) نيز با كاهش نرخ مشاركت اقتصادي مواجه بوده‌اند. ضمنا شاخص اخير در استان (آذربايجان غربي) نيز ثابت بوده است.

   دين‌پرست گفت: بررسي روند تغييرات نرخ مشاركت اقتصادي به تفكيك استان‌ها نشان مي‌دهد كه به ترتيب استان‌هاي سيستان و بلوچستان (با افزايش٧,٣)، هرمزگان (با افزايش ٥.٢)، چهارمحال و بختياري (با افزايش ٤.٦)، بوشهر (با افزايش ٤.٤) و زنجان (با افزايش ٣.٣) واحد درصد، بيشترين افزايش نرخ مشاركت اقتصادي را در بهار سال ١٣٩٧داشته و همچنين استان‌هاي سمنان (با كاهش٢.٩)، آذربايجان شرقي (با كاهش٢.٧) و خراسان رضوي (با كاهش١.٨) واحد درصد، به ترتيب بيشترين كاهش نرخ مشاركت اقتصادي را در بهارسال ١٣٩٧ نسبت به بهار١٣٩٦، به خود اختصاص داده‌اند.

   • استان
   • بيكاري
   • جامعه
   • اشتغال
   • دولت
   • جوانان
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 13 Aug 2018 09:27:35 +0430
    پزشكيان: دخترم و همسرش با موتور به اداره می‌ روند! http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17376-پزشكيان-دخترم-و-همسرش-با-موتور-به-اداره-می‌-روند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17376-پزشكيان-دخترم-و-همسرش-با-موتور-به-اداره-می‌-روند.html پزشكيان: دخترم و همسرش با موتور به اداره می‌ روند!

    نایب رئیس مجلس یعنی مسعود پزشکیان را همگان به عنوان چهره بی‌حاشیه اما فعال در مجلس می‌شناسند که هیچگاه خود را وارد بازی‌های سیاسی و به نوعی زد و بندهای سیاسی نکرده است.

    به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، همین ویژگی او است که هر گاه گروه‌های سیاسی از نوع اصلاح‌طلب و حتی اصولگرا درصدد معرفی چهره‌ای معتدل و امین باشند از نام پزشکیان غافل نمی‌شوند. او عادت ندارد زندگی شخصی و خصوصی خودش را وارد فعالیت‌های سیاسی و کاری کند و به همین دلیل است که جامعه اطلاعات زیادی از زندگی خصوصی او ندارد. دلیل این تصمیم پزشکیان هم باز بودن فضا برای فعالیت‌هایش در جهت پیشرفت کشور است، اما در هفته گذشته اتفاقی در مجلس رخ داد که پزشکیان را وادار به تشریح زندگی شخصی خود کرد.

    در مجلس چه شد؟

    چهارشنبه 17 مرداد و در جریان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان به عنوان آخرین متقاضی استیضاح از وزیر به بیان دلایل خود پرداخت که در بخش آخر صحبت‌هایش خطاب به پزشکیان نماینده تبریز که از عملکرد وزیر دفاع کرده بود، گفت: «آقای پزشکیان باید به این سوال جواب دهد که زهرا پزشکیان مسئول فاینانس پتروشیمی چه نسبتی با او دارد» که در آن روز نایب رئیس مجلس درباره کار دخترش در پتروشیمی جم توضیحاتی را مطرح کرد که به‌رغم بیان این توضیحات، پورابراهیمی نماینده کرمان گفت که ما به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت خواهیم کرد. به نوشته ایسنا؛ پزشکیان توضیح داد: دختر من در پتروشیمی جم کار می‌کند، لیسانس ندارد بلکه دارای تحصیلات فوق لیسانس است. او مسئول نیست بلکه پروژه‌ای را گرفته است. در فضای مجازی گفتند که دختر من ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرد که باز هم درست نیست، او چهار میلیون تومان حقوق می‌گیرد. او افزود: دختر من فوق لیسانس شیمی از دانشگاه شریف دارد که قبل از آنکه آقایان سر کار آیند در پتروشیمی کار می‌کرد. آیا این به آن معناست که من رانت‌خوار هستم؟

    پزشکیان از خانواده روایت کرد

    تاکنون تردیدی در صداقت و پاکدستی خانواده پزشکیان مطرح نشده بود و آنها تمایلی نداشتند با حضور و کاندیدا شدن خود در انتخابات‌های مختلف برای پدر حاشیه‌سازی کنند و اظهارات پورابراهیمی به منزله شوکی به این خانواده بود. در همین راستا بود که مسعود پزشکیان لازم دانست برای شفاف‌تر شدن وضعیت خانواده اش در گفت‌وگویی به این موضوع بپردازد. نایب رئیس مجلس در خصوص اتهاماتی که علیه خانواده وی در جلسه استیضاح ربیعی مطرح شد، به خانه ملت گفت: زندگی افرادی که حرف از حق و عدالت می‌زنند را باید نگاه کنیم که چقدر با حق و عدالت تطابق دارد. چه کسی حاضر است اجازه بدهد که از وضعیت زندگی‌اش فیلم بگیرند و آن را به مردم نشان دهند؟ من حاضر هستم از هر شخصی و از هر جایی از زندگی من فیلم بگیرند و منتشر کنند. وی افزود: آیا دیگران نیز جرات دارند خانه، فرزندان، زندگی خود و حتی افرادی که اطرافشان حضور دارند، را نشان دهند؟ بیایید نشان دهید که بچه‌های من، برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من چگونه زندگی می‌کنند و چند نفر از برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بیکار هستند؟ پزشکیان ادامه داد: من معاون وزیر، وزیر، رئیس دانشگاه و نماینده و نایب رئیس مجلس بوده‌ام، بیایید ببینید که خانواده من چگونه زندگی می‌کنند و بعد افرادی که مدعی هستند، چگونه زندگی می‌کنند؟ آیا اصلا جرات دارند زندگی خود و خانواده‌شان را نشان دهند؟ نماینده تبریز گفت: من 4 فرزند داشتم که یکی از آنها فوت کرده و 3 فرزند دیگر دارم همچنین 3 نوه دارم که به زودی 4 نوه می‌شوند. وی با بیان اینکه یکی از فرزندانم مدرک PHD فیزیک خود را با معدل بالای 17 از دانشگاه شریف اخذ کرده و اکنون عضو هیات علمی دانشگاه سهند است، افزود: یکی دیگر از فرزندانم در حال گذراندن پایان‌نامه در مقطع PHD در رشته کنترل برق است که بورسیه خارج بود ولی اکنون در ایران است.

    مسئول یک پروژه، نه معاون!

    پزشکیان با بیان اینکه من نمی‌دانستم دخترم چقدر حقوق دریافت می‌کند وقتی که برخی افراد مسائلی را گفتند از دخترم پرسیدم که تو 10 میلیون حقوق می‌گیری؟ گفت نه، به تازگی حدود 4 میلیون حقوق دریافت می‌کنم. از دخترم پرسیدم که معاون جم هستی؟ گفت نه من مسئول یک پروژه هستم و بعد از اتمام پروژه، کار من هم تمام می‌شود. این درحالی است که پیامک زده بودند که دختر پزشکیان 10 میلیون تومان حقوق می‌گیرد. آیا این شغل دختر من خارج از عرف است؟ نماینده مردم تبریز تصریح کرد: دختر من و همسرش با موتور به اداره می‌روند و بر می‌گردند. کدام یک از بچه‌های این افراد با موتور به اداره می‌روند و بر می‌گردند؟ بعد بروید فرزندان آنها را هم ببینید. وی افزود: مدت‌ها پیش من پشت تریبون گفتم به من پول مفت می‌دهند! فقط به من چنین پولی نمی‌دهند، بلکه به همه پزشکان این مقدار پول می‌دهند، کدام پزشکی چنین حرفی را می‌زند؟ معتقدم این حقوقی که به من می‌دهند، اضافه است، کدام یک از این افراد جرات می‌‎کند بگوید، دریافتی ما اضافه است و حقم نیست؟ نایب رئیس مجلس گفت: در این شرایط آن فرد پشت تریبون قرار می‌گیرد و می‌گوید دختر پزشکیان در فلان اداره مشغول به کار است. این فرد به دروغ می‌گوید که دختر من معاون و عضو هیات مدیره است. حتی اگر فرزند من حقش باشد و در هیات مدیره باشد، آیا مرتکب جرمی شده است؟ جرم نیست ولی این افراد دروغ می‌گویند. وی افزود: هر وقت خواستید بدون هیچ اطلاعی، زندگی من را ببینید و بپرسید. بروید زندگی من و فرزندانم را ببینید که در کجا زندگی می‌کنیم. زندگی من را نگاه کنید و زندگی آنها را نیز نگاه کنید، حاضرم «ندید» زندگی خودم را با این افراد مدعی معاوضه کنم، در حالی‌که من فوق تخصص جراحی قلب هستم و آنها یک کارمند معمولی هستند. وی افزود: من خیلی راحت حرف‌هایم را می‌زنم و اگر قرار باشد، شیشه‌ای بشکند، آن شیشه برای من نیست. از نظر زندگی، خودم را خوب می‌شناسم. من اگر حرف نزنم و بروم جراحی قلب را ادامه بدهم با همین تعرفه‌ها ماهیانه 500 تا 600 میلیون تومان درآمد کسب می‌کنم. نایب رئیس مجلس گفت: عده‌ای جوّی درست کردند تا وزیر رفاه را بیندازند، روندی که امروز در مجلس هست و حتی علیه رئیس‌جمهور هم درست می‌کنند، انصاف نیست.

    • مسعود پزشكيان
    • نايب رئيس
    • مجلس
    • نماينده
    • اداره
    • دختر
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 11 Aug 2018 11:34:37 +0430
     ابتلای ۷۸ نفر به ایدز در‌ یک روستا http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17353-ابتلای-۷۸-نفر-به-ایدز-در‌-یک-روستا.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17353-ابتلای-۷۸-نفر-به-ایدز-در‌-یک-روستا.html ابتلای ۷۸ نفر به ایدز در‌ یک روستا

     به‌گفته رئیس اداره‌ بهزیستی استان چابهار ۳۰۰ نفر در این شهرستان ایدز دارند و به تنهایی ۷۸ نفر از آنها متعلق به یک روستا هستند. حسن تاوانه همچنین از وجود هزار و ۵۰۰ کارتن‌خواب زن و مرد در این منطقه خبر داد.

     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، ابتلای نزدیک به ۱۰۰نفر از اهالی یک روستا شاید در مقابل جمعیت ۲ میلیون و ۷۷۵ هزار و چهار نفری ساکن چابهار چندان به چشم نیاید، اما ترسناک است. در واقع به‌رغم تمام اقداماتی که دولت و سازمان‌های مردم‌نهاد در زمینه جلوگیری از بیماری ایدز انجام می‌دهند، به نظر می‌رسد این بیماری در برخی مناطق‌روستایی اپیدمی شده و حداقل با اطمینان می‌توان گفت برنامه‌های پیشگیری در این روستا با شکست مواجه شده است.

     باتوجه به ‌آمار قابل‌ توجه کارتن‌خوابان در این منطقه وجود آسیب‌های‌اجتماعی فراوان نیز دور از تصور نیست، زیرا حضور این تعداد افراد بی‌خانمان قطعا میزان امنیت، سلامت و رفاه‌ اجتماعی را کاهش و میزان اعتیاد را افزایش می‌دهد. هرچند هنوز اعلام‌نظر رسمی درباره دلایل ابتلای این تعداد از ساکنان در دست نیست، اما به‌نظر می‌رسد ابتلای آنها به‌ایدز به ‌مساله اعتیاد و تزریق موادمخدر بی‌ارتباط نباشد. در واقع مساله رفاه اجتماعی در جوامع مهاجر‌پذیر و روستایی به‌شدت در معرض تهدید است؛ از سوی دیگر یکی از الزامات افراد برای تحقق رفاه‌اجتماعی تامین امنیت و سلامت آنهاست. بنابراین ساکنان این مناطق نیازمند حمایت‌های مالی‌ و اجتماعی بیشتری از سوی مسئولان هستند که وضعیت فعلی استان چابهار نشان‌دهنده غفلت مسئولان از این مهم است. جالب است بدانید چابهار 56 هزار حاشیه‌نشین دارد که بدون امکانات‌ رفاهی گذران زندگی ‌می‌کنند. علاوه ‌بر این اگر جمعیت کارتن‌خواب چابهار که از آسیب‌های ‌اجتماعی در رنج هستند را نیز به این تعداد بیفزاییم تعداد افراد در معرض آسیب‌های‌اجتماعی نزدیک به 60 هزار می‌شود. به گفته شهردار چابهار نصف جمعیت شهر حاشیه‌نشین هستند و این بندر بالاترین نرخ حاشیه‌نشینی نسبت به جمعیت را در کشور دارد. یونس حقانی افزود: «این جمعیت حاشیه‌نشین در کانون‌های‌جمعیتی پراکنده در مجموع در محدوده‌ای هزار و 200 هکتاری زندگی می‌کنند که از نظر تراکم‌ جمعیتی، سرعت رشد حاشیه‌نشینی و الگوی زیست حاشیه‌نشینی نه‌ تنها در کشور بلکه در جهان کم‌سابقه است.» پازل ابتلای شهروندان چابهاری به‌بیماری‌های عفونی را سه‌گانه تراکم جمعیتی بالا، سرعت رشد آسیب‌های ‌اجتماعی و بی‌آبی و کم‌آبی کامل می‌کند، هرچند این بیماری عفونی و قابل‌کنترل است، اما به‌نظر می‌رسد فقدان سیستم‌های حمایتی و بهداشتی مناسب عنان کنترل این بیماری را تا حدود زیادی از دست مسئولان در این منطقه خارج کرده است، هرچند نمی‌توان از اقدامات وزارت بهداشت در زمینه کنترل، مقابله و درمان ایدز چشم‌پوشی کرد، اما زور آسیب‌های اجتماعی در این شهر به ‌سلامت و بهداشت چربیده است و غول ایدز همچنان زنده و به‌میزانی قدرتمند است که جمعیت زیادی در یک روستای واحد را مبتلا کند، هرچند بنا به گفته عبدالرحیم کردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گسترش حاشیه‌نشینی در چابهار حاصل خشکسالی ۱۸ ساله شهر‌های مختلف سیستان و بلوچستان، بیکاری و فقر در روستا‌ها و مهاجرت روستاییان به شهر است، اما این دلایل کافی نیست تا بتوان با معضلات حاشیه‌نشینی و افزایش آسیب‌های‌اجتماعی در این شهر کنار آمد یا نسبت به آنها سکوت کرد.

     300 چابهاری ایدز دارند

     رئیس اداره بهزیستی چابهار درباره آسیب‌های ‌اجتماعی در این منطقه بیان کرد: آمار کارتن‌خوابان به‌صورت ثابت نبوده و متغیر است. حسن تاوانه تاکید کرد که مهاجرپذیر بودن چابهار، آب و هوای خوب و وجود شغل‌های کاذب در منطقه موجب بالارفتن مهاجرت به این منطقه شده است و به همین دلیل از سراسر کشور به این منطقه مهاجرت صورت می‌گیرد. او در رابطه با آمار کودکانی که در این مناطق اعتیاد دارند، بیان کرد: آمار کودکان مبتلا به اعتیاد بین ۲۰ تا۳۰ کودک است که اکثرا از شهرستان‌های همجوار همچون ایرانشهر، دلگان و بزمان هستند، البته این آمار هم به‌صورت ثابت نیست. تاوانه در رابطه با وجود روستایی در این منطقه که آمار نسبتا بالایی از ابتلا به HIV در آن وجود دارد، بیان کرد: در یکی از روستاهای این منطقه به نام درگز آمار ابتلا بالای ۷۸ نفر تایید شده است؛ البته بهتر بود این آمار از طریق مرکز بهداشت شهرستان رسما اعلام می‌شد، اما شاید ملاحظه‌کاری آنها به‌دلیل توریستی بودن شهرستان و محرمانه‌بودن این دست اطلاعات آماری است، آمار کلی ابتلا به HIV در شهرستان چابهار نیز تقریبا ۳۰۰ نفر است. او در ادامه گفت: اداره بهزیستی برای پیشگیری از گسترش HIV در منطقه درخواست کرده که اقدامات توافقی با نهادهای مسئول انجام شود، اما کارشناسان مرکز بهداشت شهرستان برای ثبت اطلاعات مشخصات سجلی و هویت در سامانه بهزیستی کشور مدت یک‌سال پاسخگو نبودند، به‌تازگی شبکه بهداشت شهرستان اعلام کرده است که در اختیار گذاشتن آن منوط به‌موافقت مسئولان بالادست استانی است. رئیس اداره بهزیستی چابهار در ادامه گفت: با پیگیری‌های به‌عمل آمده، توزیع کیت‌ها، تست HIV در مددسراهای اضطراری، شلتر مراکزی گذری کاهش آسیب(DIC) عملی شده است. شبکه بهداشت نیز برای در اختیار گذاشتن کیت‌های تست اعلام آمادگی کرده است، حال باید دید که چه می‌شود.

     وظیفه سنگین دانشگاه‌ علوم‌پزشکی در مناطق بی‌بضاعت

     نایب ‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با «آرمان» در ارتباط با پیشگیری‌ بیماری ایدز در مناطق کمتر توسعه‌یافته می‌گوید: در مناطق‌محروم و روستایی باید اطلاع‌رسانی مناسب نسبت به‌ بیماری HIVوجود داشته باشد. محمد‌حسین قربانی می‌افزاید: آنچه باعث نگرانی است، آگاهی نداشتن‌ مردم نسبت به ‌این بیماری است. اگر بتوان اطلاع‌‌رسانی را توسط دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، مراکز بهداشتی و حتی بهورزان به نقاط مختلف کشور به‌ویژه مناطق کمتر توسعه‌یافته گسترش داد به‌دلیل نگاه و توجه مردم به‌حوزه سلامت و همچنین خوف نسبت به بیماری ایدز آنها به‌راحتی و سادگی مراجعه می‌کنند. او تاکید می‌کند: عامل ‌اصلی ویروس ایدز روابط جنسی است و اگر مردم در هنگام روابط جنسی از فضای بهداشتی و پوشش خوب استفاده کنند، قطعا شاهد کاهش آمار ابتلای ایدز از طریق روابط جنسی هستیم. قربانی می‌افزاید: امروز در کشور حوزه موادمخدر یکی دیگر از موارد اصلی ابتلا به ایدز است، زیرا در هنگام تزریق هیچ‌کدام از مسائل بهداشتی توسط معتادان رعایت نمی‌شود. به‌عنوان مثال چندین فرد معتاد از یک سرنگ استفاده می‌کنند. بیشترین عامل شیوع ویروس ایدز در کشور از طریق تزریق است. برای کنترل هزینه‌های اجتماعی کشور و همچنین ناکامی در درمان معتادان بهترین روش، درمان چشمگیر و موفقیت‌آمیز معتادان است. او تاکید می‌کند: برای آنکه در انتقال ویروس ایدز هزینه اجتماعی پرداخت نشود حداقل معتادان به سرنگ‌های یکبار مصرف تجهیز شده و شناسایی شوند، زیرا ابتلای یک بیمار به ویروس HIV مشکلات زیادی برای نسل‌های آینده تولید می‌کند و علاوه بر این فجایع اجتماعی زیادی برای کشور پدید می‌آورد. بنابراین هرچه پول خرج پیشگیری از ایدز شود، هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری است. قربانی می‌گوید: این مسائل باید با شفافیت و به‌دور از هرگونه مسائل اجتماعی در مدارس ابتدایی آموزش داده شوند. از تفکرات قدیمی باید دست برداشت و آموزش به مقاطع ابتدایی برود تا از هزینه‌های کشور کم شود. او تاکید می‌کند: قطعا در مناطق مهاجرپذیر، مباحث فقر اقتصادی، معیشت، اشتغال، فرهنگی، ازدواج فامیلی نیازمند کار، نظارت و آموزش بیشتر و وظیفه‌ سنگینی بر دوش دانشگاه‌های علوم‌پزشکی در این مناطق است. مسئولان بهداشتی باید دقت بیشتری در مناطق کمتر توسعه یافته از خود بروز دهند. قربانی می‌گوید: یکی از عوامل بروز آسیب‌های اجتماعی و شیوع بسیاری از بیماری‌ها بحث مهاجرت‌ها، کارتن‌خوابی و اعتیاد بوده که نیازمند برنامه و نظارت دقیق‌تر و بهتر در کمک به رفع این آسیب‌ها هستیم.

     • ابتلا
     • ايدز
     • روستا
     • چابهار
     • سيستان و بلوچستان
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Wed, 08 Aug 2018 06:28:32 +0430
      سوءاستفاده از خیریه در خیابان و فضای‌ مجازی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17326-سوءاستفاده-از-خیریه-در-خیابان-و-فضای‌-مجازی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17326-سوءاستفاده-از-خیریه-در-خیابان-و-فضای‌-مجازی.html سوءاستفاده از خیریه در خیابان و فضای‌ مجازی

      خیریه‌ها به موسسه‌ها و انجمن‌های مردمی، عام‌المنفعه و غیرسیاسی اطلاق می‌شود که از سوی افراد حقیقی یا حقوقی برای کمک به اقشار نیازمند و آسیب‌پذیر تاسیس می‌شود. نظام تامین اجتماعی کشور به تنهایی از پس حل مشکلات و تامین نیازهای اقشار آسیب‌پذیر برنمی‌آید.

      به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، از این رو برخی نهادهای مردمی از جمله تشکل‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه به کمک این نظام آمده‌اند و با کمک‌های خود بسیاری از مشکلات مردم را حل می‌کنند. برخی از این موسسات چنان خوشنام هستند که مردم ترجیح می‌دهند کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را به جای دستگاه‌های دولتی به این موسسات مردم‌نهاد اعطا کنند، اما متاسفانه در این بین برخی متقلبان از نام «خیریه» استفاده می‌کنند تا بتوانند با ضربه زدن به اعتماد مردم برای خود مال و منالی بر هم زنند. برای مثال برخی سودجویان در فضای مجازی جولان می‌دهند و با نام خیریه‌های جعلی یا حتی گاهی با سوء‌استفاده از نام خیریه‌های معتبر اقدام به اخاذی از مردم می‌کنند. ‌گاهی نیز در فضای شهر افرادی با معرفی خود به عنوان نماینده یک موسسه خیریه از مردم پول جمع می‌کنند.

      به کدام خیریه‌ها باید کمک کرد؟

      اغلب موسسات خیریه از سازمان بهزیستی کشور و تعدادی از آنها نیز از وزارت کشور مجوز فعالیت دارند و مسئولان ذی ربط از مردم خواسته‌اند که هنگام کمک کردن به موسسات خیریه حتما به «مجوز داشتن» آنها از دستگاه‌های دولتی توجه داشته باشند. تیر 96، رئیس دبیرخانه مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور در این باره گفت: مردم می‌توانند برای اعطای کمک‌های خود بطورمستقیم به خیریه‌های تحت پوشش بهزیستی مراجعه کنند. فرهاد اقطار افزود: چهار هزار موسسه خیریه تحت پوشش بهزیستی در سراسر کشور فعالیت دارند که نمی‌توانند به‌طور سرخود اقدام به جمع‌آوری پول کنند؛ دستورالعمل خاصی برای جلب مشارکت‌های مردمی برای این خیریه‌ها تعریف شده و آنها برای این کار حتما باید مجوز مشارکت‌های مردمی بهزیستی را داشته باشند. او تاکید کرد: داشتن مجوز از بهزیستی به آن معنا نیست که پول‌ها وارد بهزیستی می‌شود، بلکه کمک‌ها را موسسه جذب می‌کند و اعطای مجوز برای این است که بر آنها نظارت باشد که این موسسات چقدر کمک‌های مردمی را جذب کرده و در کجا هزینه می‌کنند؛ تمام هم و غم ما شفاف‌سازی فعالیت‌های خیریه‌ها برای مردم است. رئیس دبیرخانه مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور گفت: کمتر پیش می‌آید که موسسه خیریه‌ای بخواهد کمک‌های مردمی را در سطح خیابان جمع کند و کار 90 درصد افرادی که با یک کارت عکس‌دار جعلی در خیابان‌ها و با سوء‌استفاده از نام «حضرت» همراه نام یک امام، برای جمع‌آوری پول فعالیت می‌کنند، غیرقانونی است. اقطار تصریح کرد: نمایندگان خیریه‌ها برای جمع‌آوری پول از مردم باید کارت دارای هولوگرام سازمان بهزیستی داشته باشند. او افزود: مردم برای اطمینان از درستی کار خیریه‌ها می‌توانند به سایت اینترنتی سازمان بهزیستی مراجعه کنند. در این سایت اسامی تمام موسسه‌های دارای مجوز درج شده است. اقطار یادآور شد: خیریه‌ها در ازای دریافت کمک‌های نقدی یا غیرنقدی مردم موظف به ارائه فیش رسید به آنان هستند.

      عدم همخوانی تعداد خیریه‌های کشور با عملکردشان

      خرداد 97، معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر بیش از هشت هزار و 200 موسسه خیریه مجوز و پروانه فعالیت خود را از سازمان بهزیستی کشور دریافت کرده‌اند و مشغول به کار هستند. او تصریح کرد: تعداد موسسات خیریه در کشور روز به روز در حال افزایش است و هم‌اکنون 45 هزار موافقتنامه اصولی برای انجام مراحل بعدی تاسیس موسسات خیریه و همچنین 38 هزار پروانه فعالیت برای موسسات خیریه پیشین صادر شده است. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه توان مناسبی برای نظارت بر عملکرد موسسات خیریه به ویژه در بخش مالی آنها وجود ندارد. کوزه‌گر یادآور شد: موسسات خیریه باید مجاب شوند که اگر تاکنون به صورت غیرنظارت‌پذیر یا کم نظارت فعالیت می‌کرده‌اند، عملکرد خود را در معرض نظارت کامل مجریان و مسئولان نظارت بر عملکرد موسسات خیریه قرار دهند. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: موسسات خیریه باید برای جذب مشارکت‌های مردمی تنها یک شماره حساب داشته باشند و البته این شماره حساب باید قابل رصد و پیگیری باشد. کوزه‌گر تصریح کرد: در حال حاضر یک دبیرخانه که در حد یک اداره کل است، درباره نظارت و توسعه مراکز و موسسات غیردولتی وجود دارد، اما حتی یک ریال بودجه برای نظارت و انجام وظایف محوله به این مساله اختصاص نمی‌یابد. او به تشریح چگونگی هزینه اخذ مجوز مراکز و موسسات غیردولتی که در قالب موسسه خیریه فعالیت می‌کنند، گفت: تاسیس موسسه خیریه در حال حاضر هیچ هزینه خاصی ندارد و این هزینه کمتر از 100 هزار تومان است. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: انجام نظارت بر عملکرد خیریه‌ها مستلزم تامین بودجه مورد نیاز است و تاکنون هیچ ردیف اعتباری از طرف دولت یا بهزیستی به این منظور تخصیص نیافته است.

      آسانی صدور مجوز موسسات خیریه

      کوزه‌گر تصریح کرد: فردی که قصد تاسیس موسسه خیریه را دارد، باید دارای فوق‌لیسانس باشد و سه تا پنج نفر را به عنوان هیات مدیره موسسه خیریه به سازمان بهزیستی کشور معرفی کند و البته زمان زیادی هم برای صدور مجوز صرف نمی‌شود. او در پاسخ به اینکه چرا در شروط تاسیس موسسه خیریه وجود مبلغی مشخص در حساب بانکی فرد تقاضا دهنده مجوز مطرح نیست، گفت: یکی از ضعف‌های صدور مجوز فعالیت موسسات خیریه همین موضوع است و بهزیستی نمی‌تواند برای متقاضیان چنین شرطی را معین کند. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: تاسیس موسسه خیریه در همه جای دنیا به این مفهوم است که فرد موسس فردی است که از توانایی مالی خوبی برخوردار بوده و توانایی انجام کار خیر و کمک به دیگران را دارد.

      متولی صدورمجوز موسسه خیریه کدام نهاد است؟

      کوزه‌گر اضافه کرد: متاسفانه سازمان بهزیستی کشور نمی‌تواند از متقاضیان مجوز تاسیس موسسه خیریه درباره اینکه چه مبلغی در حساب خود برای انجام امور خیر اختصاص داده اند، سوال کند. او یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از موسسات خیریه تشکیل می‌شوند تا برای انجام امور خیر به جمع‌آوری پول اقدام کنند و این موضوع اگر چه در مواردی که متقاضی پس از دریافت مجوز به هدف اولیه خود عمل می‌کند، بر خلاف کار موسسات خیریه در سراسر دنیا است. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور در مورد اینکه تعداد افراد نیازمند در کشور چه تعداد است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر پنج میلیون و 200 هزار نفر از نیازمندان تحت پوشش بهزیستی بوده و خدمات مورد نیاز خود را از این سازمان دریافت می‌کنند و البته تعداد افراد نیازمند در کشور را باید سازمان یارانه‌ها مشخص کند. کوزه‌گر همچنین تصریح کرد: شرایط تاسیس موسسه خیریه در کشور ما آسان است و از طرفی هم ما نمی‌توانیم به متقاضیانی که شرایط مورد نیاز را دارا هستند، مجوز تاسیس موسسه خیریه را ارائه نکنیم. او تاکید کرد: متولی و مسئول اعطای مجوز به متقاضیان تاسیس موسسات خیریه باید سازمان بهزیستی کشور باشد و متاسفانه در حال حاضر این قبیل مجوزها توسط دستگاه‌های دیگر نیز مثل وزارت کشور، شهرداری، نیروی انتظامی و برخی دیگر از مجموعه‌ها نیز صورت می‌گیرد. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: حیطه فعالیت موسسات خیریه که از بهزیستی مجوز دریافت کرده‌اند، موضوعات مختلفی چون حمایت از کودکان کار و خیابان، آسیب دیدگان اجتماعی، کودکان بازمانده از تحصیل، دانش‌آموزان نیازمند و خانواده‌های آنها و مواردی از این دست را در بر می‌گیرد. کوزه‌گر به تشریح آمار صدور مجوز موسسات خیریه پرداخت و یادآور شد: بر اساس آمار دفتر توسعه و نظارت بر مراکز و موسسات غیردولتی، در سال 96 تعداد پروانه‌های صادر شده برای متقاضیان تاسیس موسسه خیریه در سطح کشوری 91 مورد بوده است و این آمار در بخش استانی هشت هزار و 270 موسسه را شامل می‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران‌جوان، او اضافه کرد: در سال 96 تعداد 45 هزار و 905 موافقتنامه اصولی نیز صادر شده است و البته صدور موافقتنامه اصولی هیچ‌گاه به مفهوم تایید نهایی و آغاز به کار و تاسیس موسسات نیست و انجام چنین اقدامی تخلف است و با متخلفان به صورت قانونی برخورد خواهد شد.

      • سوءاستفاده
      • خيريه
      • خيابان
      • فضاي مجازي
      • مردم
      • جامعه
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 06 Aug 2018 10:40:06 +0430
       لزوم به‌ کارگیری مدیران جوان، راه‌ حل مشکل بیکاری http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17311-لزوم-به‌-کارگیری-مدیران-جوان،-راه‌-حل-مشکل-بیکاری.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17311-لزوم-به‌-کارگیری-مدیران-جوان،-راه‌-حل-مشکل-بیکاری.html لزوم به‌ کارگیری مدیران جوان، راه‌ حل مشکل بیکاری

       در سال‌های اخیر معضل بیکاری یکی از مشکلات جدی اقتصاد ایران محسوب می‌شود. این مشکل در میان قشر جوان و به‌ویژه جوانان تحصیلکرده حادتر است.

       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، کمبودکار در حالی است که به‌رغم قوانین موجود در زمینه ممانعت از چند شغله بودن یا عضویت در چند هیات‌مدیره، برخی از مدیران دارای چندین شغل هستند و در چند هیات‌مدیره عضویت دارند. یکی از معضلات جدی اقتصاد ایران، معضل بیکاری است. بخش اعظمی از بیکاران جوان را قشر تحصیلکرده جامعه تشکیل می‌دهند. هم اکنون بسیاری ازجوانان تحصیلکرده جویای کار هستند، اما تمام درها روی آنها بسته است. طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران پیرامون وضعیت بازار کار، در بهار 97 نرخ بیکاری به 1/12 درصد رسیده است. یعنی در بهار 97 حدود سه میلیون و 322 هزار نفر بیکار در کشور وجود داشته است. البته همانگونه که عنوان شد نرخ بیکاری در بین جوانان 15 تا 29 ساله حادتر است و نرخ بیکاری در بین این قشر در بهار 97 به 5/25 درصد رسیده است. مطابق با آمار منتشر شده، نرخ بیکاری جوانان تحصیلکرده هم در همین حدود است و طبق آمارهای رسمی که بعضاً توسط دولت منتشر شده است تعداد بیکاران فارغ التحصیل حدود پنج تا شش میلیون نفر است. این نرخ‌های بیکاری نجومی برای جوانان در حالی است که بسیاری از مدیران دارای چندین و چند شغل هستند. بسیاری از این مدیران ریاست چند هیات‌مدیره را بر عهده دارند یا در چندین هیات‌مدیره عضویت دارند. به عنوان نمونه اگر به گروه مپنا نگاه کنید به این نتیجه خواهید رسید که در 33 زیرمجموعه آن، 24 مدیر وجود دارد که رئیس هیات‌مدیره، مدیرعامل یا یکی از اعضای هیات‌مدیره هستند. این تنها یک نمونه از چندین نمونه موجود است. چند شغله‌بودن و عضویت در چند هیات مدیره حداقل در بخش‌دولتی خلاف قوانین است، اما همچنان قانون‌شکنی در این زمینه مرسوم است. قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل که در سال 1373 به تصویب مجلس رسید عنوان می‌کند که با توجه به اصل 141 قانون‌اساسی هر شخص تنها می‌تواند یک شغل دولتی را بر عهده داشته باشد. یا در 23 اردیبهشت 1395 نمایندگان مجلس قانونی را به تصویب رساندند که به موجب آن عضویت در هیات‌مدیره بیش از یک شرکت ممنوع شد. بر اساس این مصوبه، هیچ فردی نمی‌تواند اصالتاً یا به نمایندگی از شخص‌ حقوقی، همزمان در بیش از یک شرکت که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت یا نهادها یا موسسات ‌عمومی غیردولتی است، به سمت مدیرعامل یا عضو هیات‌مدیره انتخاب شود. شاید بسیاری از مدیران و مسئولان، امروزه معتقد باشند که جوانان از پس شغل‌های مدیریتی و مسئولیت‌های سنگین بر نخواهند آمد اما باید گفت که وزیر جوان ارتباطات نشان داد که از هر مدیر و وزیر پا به‌سن گذاشته‌ای مدیرتر است.

       حضور جوانان در عرصه‌های‌مدیریتی، مفید برای جامعه

       یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان فرصتی برای شکوفایی استعدادهای جوانان را فراهم می‌کند و به آنها نشان می‌دهد که نظام به دنبال جوانان و رفع مشکلات آنان است. بشیر خالقی با اشاره به تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اظهار داشت: شاید تعداد بازنشستگانی که با اجرای این قانون از میز مدیریت کنار می‌روند و منصب‌های خالی شده از کنار رفتن مدیران پاسخگوی اشتغال تمامی جوانان بیکار نباشد، اما اجرای این قانون از نظر روحی تاثیر مثبتی در جامعه دارد. او در ادامه تصریح کرد: با اجرایی شدن این قانون افراد پس از بازنشستگی دیگر نمی‌توانند به کار خود در دستگاه‌های اجرایی و مدیریتی کشور ادامه دهند. ما امروز در جایگاه‌های مدیریتی کشور به نیروهای جوان نیاز داریم. حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی هم از نظر روانی و هم از نظر مدیریتی برای جامعه مفید است. خالقی در ادامه با بیان اینکه با تصویب این قانون جوانان احساس می‌کنند که نمایندگانی با آنان همراه شده‌اند خاطرنشان کرد: ما در کشورمان نیروی انسانی با تجربه و تحصیلکرده زیادی داریم که با اجرایی شدن این قانون فرصت‌های شغلی مناسبی برای آنها فراهم می‌شود. او تصریح کرد: افرادی که امروز پس از گذشت چندین سال به مدیران باتجربه تبدیل شده‌اند از یک نقطه‌ای شروع به کار کرده‌اند و فرصت به آنها داده شده است تا تجربه لازم را کسب کنند. درباره جوانان نیز باید اینگونه عمل کنیم.

       • به كارگيري
       • مديران جوان
       • راه حل
       • مشكل
       • بيكاري
       • جوانان
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sun, 05 Aug 2018 09:13:32 +0430
        اصلاح قانون ممنوعیت به‌ کارگیری بازنشستگان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17196-اصلاح-قانون-ممنوعیت-به‌-کارگیری-بازنشستگان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17196-اصلاح-قانون-ممنوعیت-به‌-کارگیری-بازنشستگان.html اصلاح قانون ممنوعیت به‌ کارگیری بازنشستگان

        نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را اصلاح و محدودیت‌های جدیدی را در این قانون اعمال کردند.

        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را با اصلاحاتی به تصویب رسانده و دایره بکارگیری بی‌ضابطه بازنشستگان در دستگاههای اجرایی را محدود کردند.

        این طرح که با ۱۹۴ رای موافق از ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید، تنها اجازه بکارگیری بازنشستگان بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل روسای سه قوه،‌ معاون اول رییس جمهور،‌ نواب رییس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونان رییس جمهور هستند را می‌دهد و مشمولان بندهای د و ه را که شامل استانداران و معاونان استانداران همطراز سفرا و معاونان وزرا هستند را از قانون حذف کردند.

        ماده واحده این طرح به شرح زیر در مجلس به تصویب رسید:

        تبصره یک: به کارگیری بازنشستگان در سمتهای مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهر ۱۳۸۶ و همچنین به کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صرفا در دستگاه متبوع خود مجاز است. به کارگیری بازنشستگان در وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز است.

        دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری، جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند.

        این طرح با ۱۹۴ رای موافق، ۳۶ رای منفی و ۲ رای ممتنع از ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه به تصویب مجلس رسید.

        • اصلاح
        • قانون
        • ممنوعيت
        • بازنشستگان
        • مجلس
        • دولت
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Tue, 24 Jul 2018 08:20:52 +0430
         عارف: اعتراضات آبی و زیست محیطی مردم شنیده شود http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17180-عارف-اعتراضات-آبی-و-زیست-محیطی-مردم-شنیده-شود.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17180-عارف-اعتراضات-آبی-و-زیست-محیطی-مردم-شنیده-شود.html عارف: اعتراضات آبی و زیست محیطی مردم شنیده شود

         رییس فراکسیون امید مجلس خواستار شنیده شدن اعتراضات آبی و زیست محیطی مردم شد.

         به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدرضا عارف در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: اعتراضات آبی و زیست محیطی مردم شنیده شود. امروز با بحران آب، خاک و هوا مواجه هستیم باید از تمام ظرفیتهای کشور و دیپلماسی سازنده با کشورهای منطقه استفاده کنیم و از اقدامات امنیتی و اطلاعاتی بی‌مورد نسبت به دانشمندان پرهیز کنیم.

         وی همچنین در توئیتی دیگر نوشت: همه باید با افتخار پلی باشیم برای مدیریت جوانان و برای جوان شدن نظام خسته مدیریت اجرایی کشور، از همین رو از طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان حمایت می‌کنیم و امیدواریم با اجرای این طرح هوای تازه به جان نظام مدیریتی کشور بدمد.

         عارف در توئیتی دیگری نوشت: ایرانیان خارج از کشور سرمایه‌های ارزشمند ما هستند،‌ نخبگان، دانشمندان و سرمایه‌گذاران، هر کجا که باشند پاره تن ما هستند،‌ شرایط برای بازگشت آن‌ها را باید تعبیه کنیم. بدون جستجو در احوال یکدیگر و با ترویج تحمل تفاوت‌ها و تاکید بر نقاط مشترک، نقطه عطف و تحولی را در تاریخ کشورمان رقم بزنیم.

         • محمدرضا عارف
         • اعتراضات
         • محيط زيست
         • مردم
         • دولت
         • آب
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 23 Jul 2018 06:48:00 +0430
          چگونگی ثروت‌ اندوزی مدیران از انقلاب تاکنون بررسی شود http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17160-چگونگی-ثروت‌-اندوزی-مدیران-از-انقلاب-تاکنون-بررسی-شود.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17160-چگونگی-ثروت‌-اندوزی-مدیران-از-انقلاب-تاکنون-بررسی-شود.html چگونگی ثروت‌ اندوزی مدیران از انقلاب تاکنون بررسی شود

          یک وکیل دادگستری گفت: جناب رییس جمهور به جای اهتمام ورزیدن به تصویب لایحه‌ای دایر بر شفافیت یا شفاف‌سازی، قانونی را به مجلس ببرند که با ارزیابی وضعیت مالی مدیران و خانواده‌های وابسته به آنها از بدو انقلاب تاکنون چگونگی و ثروت اندوزی آنها را مشخص کند.

          به گزارش خبرنگار هم آوا، علی نجفی توانا در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص لایحه شفافیت که از سوی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری ارایه شده است، اظهار کرد: آنچه مسلم است جرم و فساد غیر از عوامل بنیادین و اولیه مانند فقر مادی و معنوی و اختلال شخصیت، بر شیوه روش‌های واکنشی، نظارت و مدیریت بر فرآیند روابط حقوقی می‌تواند استوار باشد.

          وی افزود: بررسی‌های جامعه شناختی نشان داده است که اگر شایسته‌سالاری و مدیریت کارآمد، متخصص و سالم در جامعه‌ حضور داشته باشد که با نظارت مستمر فرآیند را پیگیری کند و تمام امور بر اساس قانون و به صورت روشن اجرا و اعمال گردد، در آن بخش فساد به حداقل می‌رسد.

          این وکیل دادگستری عنوان کرد: در مورد اعمال شفافیت و تصویب قوانین مربوط به این امر در امور مالی دولت و مسائل اقتصادی مسلماً تدوین لایحه شفافیت، اقدام نکوهیده و مثبتی است، اما باید دید که آیا در این زمینه ما قانون و ضابطه کافی نداریم یا اینکه داریم ولی درست اجرا نشده است.

          وی افزود: من معتقد به قسمت دوم هستم؛ اعتقاد داریم که در مشکلات اقتصادی و مدیریتی در کشور، فساد موجود ناشی از خلاء قانونی یا ابهامی که ممکن است وجود داشته باشد نیست، اما عمده این شرایط مترتب بر عدم اجرای قانون، عدم نظارت و رودربایستی‌ها و بعضاً نان قرض دادن‌ها در چارجوب مدیران دولتی اتفاق افتاده است. این در حالی است که رسانه‌ها هم به دلایل مختلف، فرصت، امکان و اجازه بیان بسیاری از مفاسد، مشکلات و اتهامات را نداشتند.

          وی با اشاره به نقش رسانه‌ها در موضوع شفاف سازی تصریح کرد: با اندک توجه به شرایط و مسائل دو سه ماه اخیر، نقش رسانه‌ها در بیان مشکلات و مسائل به خوبی نتایج و مباحث مثبتی به همراه داشته و بیان می‌دارد که اگر رسانه‌ها در انجام رسالت خود آزادی لازم را داشته باشند و سانسور نشوند، هیچ مقامی جرأت تخلف نخواهد داشت.

          این وکیل دادگستری تاکید کرد: اصولاً آزادی مطبوعات و رسانه‌ها بهترین سازوکار برای نظارت بر کار مدیران جامعه و چشم و گوش مردم و افکار عمومی در حراست، مراقبت و نظارت بر مسائل کشور است، اما این استدلال به آن معنا نیست که ما نیاز به قانون به ویژه در بخش نظارت نداریم.

          نجفی توانا اظهار کرد: جناب رییس جمهور به جای اهتمام ورزیدن به تصویب لایحه‌ای دایر بر شفافیت یا شفاف‌سازی، قانونی را به مجلس ببرند که با ارزیابی وضعیت مالی مدیران و خانواده‌های وابسته به آنها از بدو انقلاب تاکنون چگونگی تکاثر و ثروت اندوزی آنها را مشخص کند و بهترین ترازو و شاقول برای سلامت یک مدیر خانواده‌هاست و اینکه آیا از رانت استفاده کرده‌اند یا نه که این امر می‌تواند موجب اعاده ثروت‌های نامشروع به بیت‌المال باشد.

          وی با بیان اینکه نکته قابل توجه که متأسفانه مغفول مانده بی توجهی به عدم اعتماد عمومی به مدیران است، گفت: شیوه عملکرد مدیران در چهار دهه گذشته و همچنین نقد جناح‌گرایانه مدیران نسبت به یکدیگر آن هم در چارچوب تخریب موجب شده است که افکار عمومی ذهنیت مثبتی از سلامت رفتار مدیران نداشته باشند و اینچنین است که ما با جامعه‌ای مواجه هستیم که مردم آن از یک طرف به دولتمردان اعتماد چندانی ندارند و از سوی دیگر دولت هم دست کمک به سوی مردم دراز نکرده و از افکار عمومی و رسانه‌ها تاکنون نخواسته‌اند که در این مبارزه ملی که از مبارزه علیه شیاطین خارجی هم با اهمیت‌تر است هماهنگی و همیاری بین مردم و حاکمیت وجود داشته باشد.

          این وکیل دادگستری تأکید کرد: لازم است که قانون شفافیت ضمانت اجرا هم به همراه داشته باشد؛ یعنی این قانون که قطعاً باید عطف به گذشته شود معطوف به عملکرد مدیرانی باشد که در چند دهه گذشته ثروت‌های نامشروع اندوخته‌اند و مهمترین ضمانت اجرا در این زمینه استرداد این اموال و برگرداندن آن به بیت‌المال است.

          • علي نجفي توانا
          • ثروت اندوزي
          • مديران
          • انقلاب
          • وكيل
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sun, 22 Jul 2018 13:08:36 +0430
           مدیران بازنشسته برکنار می‌ شوند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17138-مدیران-بازنشسته-برکنار-می‌-شوند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17138-مدیران-بازنشسته-برکنار-می‌-شوند.html مدیران بازنشسته برکنار می‌ شوند

           قانون «ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان» برای نخستین‌بار در جلسه علنی 20 اردیبهشت 1395مجلس تصویب و در 29 اردیبهشت 1395به تایید شورای‌نگهبان رسید. این قانون تلاش داشت، راه را برای اشتغال جوانان هموار کند، اما وجود تبصره‌های این قانون نتوانست در عمل، آن‌طور که باید قانون را تاثیرگذار کند.

           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، تعدادی از استثناهای این قانون، سبب شد تا این قانون در عمل، کارآیی لازم را نداشته باشد و با تبدیل شدن این استثناها به قانون و تفسیر مجدد آن راه برای ابقای بسیاری از بازنشستگان در پست‌های‌ مدیریتی هموار شود . مجلس بهار امسال دست به کار شد، تا این قانون را اصلاح کند. کلیات طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان با 174 رأی موافق، 44 رأی مخالف و هفت رأی ممتنع از مجموع 231 نماینده حاضر تصویب شد. کلیات این طرح به کمسیون‌اجتماعی مجلس رفت و اصلاحات روی آن اعمال شده و قرار است این هفته برای رأی‌گیری نهایی به صحن مجلس برود. در صورت تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، حدود‌ هزار و 200 مدیر دولتی، ۷۵ سفیر و ۱۰۰ شهردار قادر به حضور در پست‌های مدیریتی خود نخواهند بود. از این رو صاحب‌منصبان، تصویب چنین قانونی را در مقطع فعلی به ضرر خود دانسته و آن را به‌صلاح نمی‌دانند. این در حالی است که سازمان امور جوانان تصویب قانون منبع به‌کارگیری بازنشستگان را امری مهم در به کار گیری جوانان در دستگاه‌های مختلف می‌داند که در صورت تحقق آن ظرفیت بالایی برای اشتغال جوانان در کشور فراهم می‌شود. به‌گفته وزیر ارتباطات امروز و در شرایط فعلی که باید تلاش‌های بیشتری برای اداره کشور به عمل آورد و نیاز به نیروی جوانی بیشتر احساس می‌شود، تصویب قانون و اجبار دستگاه‌ها و نهادهای کشور در استفاده از جوان‌ترها، آن هم با زور بازنشسته کردن عده‌ای دیگر، قطعا حاوی پیام مقاومت در برابر جوانگرایی و تاسف‌آور است. محمدجواد آذری جهرمی در صفحه اجتماعی خود نوشت: «استفاده بیشتر از جوانان در دستگاه‌های اداری کشور یک ضرورت است که اعتقاد قلبی و عمل می‌طلبد نه صرفا یک الزام قانونی.»

           تغییر 17 استاندار با تغییر قانون فعلی

           معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به تبصره‌ها و استثناهای این طرح که سبب شده بود جوانان از پست‌های‌ مدیریتی فاصله پیدا کنند، گفت: اصلاح این قانون اتفاق خیلی خوبی برای جوانان توانمند است. محمد مهدی تندگویان اضافه کرد: بر اساس این تبصره‌ها، تعدادی از مقامات از جمله سفرا، استانداران از شمول این قانون مستثنی شده بودند؛ ولی با اصلاح این قانون حدود دو‌هزار پست آزاد می‌شود. او دلیل مخالفت نماینده دولت را آسیب رسیدن به عملکرد فعالیت‌های دولت اعلام دانست و گفت: دولت نیز با به‌کارگیری جوانان توانمند در پست‌های مدیریتی موافق است اما نگران‌هایی دارد که مثلا به یکباره این تغییرات به عملکرد دولت خدشه وارد شود. تندگویان با اعلام اینکه 17 استاندار با تصویب اصلاحات این قانون باید تغییر کنند، افزود: ظرفیت جوانان نخبه کشور امکان جایگزینی را وجود آورده است و دولت نباید از این منظر نگرانی داشته باشد. او با اشاره به تصویب کلیات طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری در خرداد سال جاری در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم این طرح در صحن علنی رأی بیاورد.

           قانون، فارغ از جامعیت است

           نماینده تهران در مجلس درباره کلیات طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان گفت: با کلیت این طرح موافقم زیرا در همه کشورهای توسعه یافته، مدیران در یک سن مشخص از صندلی‌های مدیریتی کنار می‌روند و جایشان را به جوانان می‌دهند. محمدرضا بادامچی، افزود: در کمیسیون اجتماعی اصلاحاتی را انجام داده ایم، اما همچنان این قانون فارغ از جامعیت است؛ زیرا افراد بازنشسته فقط از حضور مدیریتی در برخی ارگان و نهادها منع می‌شوند. او اضافه کرد: افراد بازنشسته در این قانون منعی برای حضور در هیات‌مدیره بانک‌ها و بنیادها ندارند و این موضوع سبب می‌شود پای آنها فقط از دولت قطع شود. برای بسیاری از این افراد خیلی هم بهتر است چون در این نهادها می‌توانند با مسئولیت کمتر حقوق بیشتری دریافت کنند، ولی آنچه مهم است نهادینه شدن شدن فرهنگ به‌کارگیری از جوانان است. بادامچی گفت: اتاق فکر، احزاب و تشکل‌های مردم نهاد می‌توانند محیط مناسبی برای افراد بازنشسته باشند تا خلاقیتشان را عرضه کنند.

           • مديران بازنشسته
           • بركناري
           • مجلس
           • دولت
           • جوانان
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sun, 22 Jul 2018 08:06:10 +0430
            کجا و چگونه خسارت ناشی از قطع برق را بگیریم؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17154-کجا-و-چگونه-خسارت-ناشی-از-قطع-برق-را-بگیریم؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17154-کجا-و-چگونه-خسارت-ناشی-از-قطع-برق-را-بگیریم؟.html کجا و چگونه خسارت ناشی از قطع برق را بگیریم؟

            کاهش کیفیت برق شبکه که با افت یا نوسان ولتاژ، خود را در بخش برق خانگی نشان می دهد، ممکن است موجب بروز مشکلات فنی و یا خرابی هایی در وسایل الکترونیکی خانگی شود؛ موضوعی که در روزهای اخیر بسیار چالش برانگیز شده است.

            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، یکی از دغدغه های مشترکان برق دراین روزها خاموشی های پراکنده و از بین رفتن برخی از تجهیزات در پی همین قطعی ها است. البته صنعت برق برای این موضوع راهکاری را در نظر گرفته؛ تا جایی که بر اساس گفته های سخنگوی صنعت برق، طبق مصوبه مجلس مشترکان شهری و روستایی سالانه مبلغی را تحت عنوان بیمه در قبوض برق خود پرداخت می‌کنند که برای همین موضوع در نظر گرفته شده است.

            حقی فام با بیان اینکه از مشترکان شهری ۱۲۰۰ تومان و از مشترکان روستایی ۶۰۰ تومان در طول سال برای خسارات ناشی از قطع برق در قبوض اخذ می‌شود، اظهار کرد: گرچه این مبلغ بسیار ناچیز است اما یک شرکت بیمه‌گذار برای این موضوع انتخاب شده و اگر خساراتی ایجاد شود، مشترکان می‌توانند با مراجعه به شرکت توزیع و بررسی پرونده توسط کارشناسان، میزان خسارت به طور کامل مشخص و در حد مقررات مبلغی از سوی صنعت برق به این دسته از مشترکان پرداخت شود.

            در همین رابطه همایون حائری - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی - نیز اعلام کرد: اگر مشترکانی باشند که وسایل برقی آن‌ها در زمان قطع و وصل برق یا به لحاظ افت ولتاژ دچار مشکل شود، می‌توانند برای بررسی و دریافت خسارت به مناطق توزیع برق در محل زندگی‌شان مراجعه کنند.

            به گفته وی، پرداخت خسارت به مشترکان پیش بینی شده و چارچوب هایی نیز برای آن مشخص شده، ولی پرداخت خسارت به مردم مستلزم این است که برای کارشناسان شرکت توزیع برق مشخص شود اشکالی که برای وسایل برقی مشترک به وجود آمده، ناشی از مسائل برقی بوده است.

            مشترکانی که متحمل خسارت ناشی از قطع برق شده باشند می‌توانند مدارک را به شرکت‌های توزیع نیروی برق ارائه دهند که پس از مبادله قرارداد و براساس مقررات، باید در اسرع وقت توسط شرکت بیمه گر رسیدگی و پرداخت شود. هم‌چنین براساس ضوابط قراردادی، مشترکان تا ۱۵ روز پس از اختلال برق که باعث بروز خسارت شده باشد، می‌توانند مراتب را به اطلاع امور مشترکان شرکت‌های توزیع برق در سراسر کشور برسانند و مدارک را به این دفاتر تحویل دهند.

            • خسارت
            • قطعي برق
            • بيمه
            • دولت
            • مردم
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sun, 22 Jul 2018 06:29:37 +0430
             دستگیری خواننده پاپ به اتهام آزار و اذیت زنان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17132-دستگیری-خواننده-پاپ-به-اتهام-آزار-و-اذیت-زنان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17132-دستگیری-خواننده-پاپ-به-اتهام-آزار-و-اذیت-زنان.html دستگیری خواننده پاپ به اتهام آزار و اذیت زنان

             معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری جوانی که با سوء استفاده از عنوان هنری خوانندگی و دادن وعده ازدواج اقدام به فریب و آزار و اذیت دختران جوان کرده بود، خبر داد.

             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، بیستم تیرماه و در پی طرح شکایت خانمی جوان در شعبه هشتم دادگاه کیفری با موضوع آزار و اذیت جنسی، پرونده‌ای در این خصوص تشکیل و برای تحقیقات در اختیار اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

             خانم جوان با حضور در اداره شانزدهم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در شبکه اجتماعی اسکوت با فردی به نام سعید آشنا شدم ؛ او ادعا کرد که فردی سرشناس در زمینه خوانندگی و آهنگسازی است و آثارش نیز در سایت‌های مختلف وجود دارد.او فیلم ها وعکسهایی را که با برخی از بازیگران و خوانندگان معروف و سرشناس گرفته بود برایم فرستاد و در ادامه مدعی شد که به من علاقه مند شده و قصد ازدواج با مرا دارد و به این ترفند و حیله از من درخواست کرد تا حضورا همدیگر را ملاقات کنیم. سعید حتی به من گفت که به برنامه تلویزیونی با مجریگری یکی از بازیگران مطرح و سرشناس نیز دعوت شده و در ادامه برای من بارها پیامکهایی ارسال میشد با این مضمون که سعید برنامه اجرای کنسرت دارد.

             شاکی پرونده در خصوص نحوه ملاقات خود با سعید نیز به کارآگاهان گفت: زمانیکه به اصرار سعید با یکدیگر قرار ملاقات گذاشتیم ، وی به این بهانه که فردی معروف است و دشمنانش به دنبال بدنام کردن وی بوده و اگر او با هر خانمی مشاهده و تصویری از او تهیه و منتشر شود ، برایش گران تمام خواهد شد وحتی امکان ممنوع کار شدن وی نیز وجود دارد مرا راضی کرد تا به منزل شخصی‌اش در منطقه دربند بروم. حتی وعده داد که در این ملاقات مرا حضورا به تعدادی از هنرمندان برای تهیه شغلی مناسب و هنری معرفی خواهد کرد . نهایتا چند روز بعد سعید برای من یک خودرو دربست فرستاد و من به منزلش در منطقه دربند رفتم. در ابتدای ورود به خانه ، سعید فردی بسیار محترم به نظر می رسید؛ پس از صحبتهای اولیه، سعید تعدادی از آثار هنری خودش را برای من گذاشته بود که ناگهان به سمت من آمد و آن زمان بود که متوجه قصد و نیت واقعی او شدم؛ به شدت اعتراض کرده و حتی در مقابل او مقاومت کردم اما ناگهان حمله ور شد و در حالیکه جلوی دهانم را گرفته بود مرا مورد آزار و اذیت قرار داد.

             شاکی پرونده در خصوص اخاذی صورت گرفته توسط سعید نیز به کارآگاهان گفت: سعید مدعی شده بود که از من فیلم و عکس تهیه کرده و اگر به او پول پرداخت نکنم آبروی مرا خواهد برد و من به ناچار در چندین نوبت به او چندین میلیون تومان پرداخت کردم تا اینکه متوجه شدم که گویا خانم هایی دیگری نیز هستند که دقیقا اتفاقی مشابه من برای آنها نیز افتاده و از ترس آبرو تاکنون شکایتی نکرده‌اند.

             با شناسایی هویت دقیق سعید متولد ۱۳۶۸ ، کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ با مراجعه به محل سکونت زندگی مجردی وی در طبقه سوم یک مجتمع مسکونی در منطقه دربند اقدام به دستگیری و انتقال متهم به اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ کردند . سعید در اظهارات اولیه منکر هرگونه آزار و اذیت جنسی شاکیه شد اما در ادامه تحقیقات صراحتا به ارتکاب جرم اعتراف کرد.

             با دستگیری متهم ، تعدادی دیگری از خانمهای جوان به اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه و در اظهاراتی کاملا مشابه عنوان داشتند که توسط سعید مورد آزار و اذیت قرار گرفتند. یکی از شکات اخیر در توضیحات خود به کارآگاهان گفت: از طریق فضای مجازی تلگرام با سعید آشنا شدم ؛ او به من وعده ازدواج داد و در ادامه ، به بهانه تهیه هزینه مالی آلبوم موسیقی از من درخواست مبلغی پول کرد . سعید خودش را به عنوان آهنگساز وخواننده معرفی کرده و یک بیوگرافی جعلی نیز در سایت ویکی صدا برای خودش ساخته و آنرا برای من فرستاد تا به من ثابت کند که خواننده است. بنده به واسطه اعتمادی که به سعید پیدا کرده بودم پول مورد درخواست را به حسابش واریز کرده و نهایتا به پیشنهاد او برای ملاقات با اعضای خانواده و همچنین آشنایی بیشتر با یکدیگر برای ازدواج به خانه ی سعید در دربند دعوت شدم ؛ به خاطر اعتمادی که به سعید داشتم ، برای دیدن او و خانواده‌اش به منزل اش رفتم ؛ در ابتدا همه چیز آرام و محترمانه بود اما کمی بعد متوجه ی قصد و نیت واقعی سعید از این دعوت شدم و زمانیکه در برابرش مقاومت کردم ناگهان به سمت من حمله ور شد و با ضرب و شتم مرا مورد آزار و اذیت قرار داد . سعید مدعی شده بود که از من فیلم وعکس گرفته و باید به او پول بدهم و در غیر این صورت فیلم و تصویر مرا در فضای مجازی پخش خواهد کرد ؛ من نیز به ناچار و از ترس آبروی خود مبالغ مورد درخواست سعید را پرداخت می کردم تا نهایتا با اطلاع از دستگیری سعید تصمیم به شکایت گرفتم.

             بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی پایتخت، سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی ، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اشاره به رسیدگی ویژه به این نوع از جرایم در معاونت مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی گفت: متهم با قرار قانونی و برای ادامه تحقیقات در اختیار اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد . شکات اطمینان داشته باشند که تمامی اظهارات و هویت آنها نزد پلیس و مقام قضایی کاملا محرمانه بوده ؛ لذا از شکات احتمالی دعوت می شود تابرای طرح و پیگیری شکایت خود به نشانی اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

             • دستگيري
             • خواننده
             • پاپ
             • اتهام
             • آزار
             • اذيت
             • زنان
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Thu, 19 Jul 2018 07:43:09 +0430
              پرونده قربانیان اسیدپاشی های اصفهان مختومه شد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17113-پرونده-قربانیان-اسیدپاشی-های-اصفهان-مختومه-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17113-پرونده-قربانیان-اسیدپاشی-های-اصفهان-مختومه-شد.html پرونده قربانیان اسیدپاشی های اصفهان مختومه شد

              وکیل مدافع قربانیان اسیدپاشی های اصفهان از پرداخت دیه قربانیان این حادثه از صندوق دیه بیت المال خبر داد و گفت: پرونده مختومه شد.

              به گزارش خبرنگار هم آوا، حسین عباس علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: موکلانم مطالبه دیه کرده بودند و دادگاه نیز با توجه به پیدا نشدن متهم یا متهمان پرونده حکم به پرداخت دیه از محل صندوق دیه بیت المال داد.

              وی افزود: این صندوق براساس گزارش پزشکی قانونی مبنی بر جراحات وارده به موکلانم و رای دادگاه و تلاش های دادستان دیه را پرداخت کرده است.

              عباس علیزاده با بیان اینکه وکیل مدافع چهار نفر از قربانیان این حادثه بوده است، گفت: البته اگر زمانی متهم یا عاملان این فاجعه شناسایی و دستگیر شوند، رسیدگی قضایی انجام خواهد شد.

              سال 93 ، چهار نفر از زنان و دختران در اصفهان مورد اسیدپاشی قرار گرفتند که یکی از آنها مرضیه ابراهیمی بود که پس از این حادثه ازدواج هم کرد.

              • پرونده
              • قربانيان
              • اسيدپاشي
              • اصفهان
              • مختومه
              • زنان
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Wed, 18 Jul 2018 12:23:12 +0430
               شكايت اولیای دم سیدامامی از رئیس صدا و سیما http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17084-2018-07-16-07-48-40.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17084-2018-07-16-07-48-40.html شكايت اولیای دم سیدامامی از رئیس صدا و سیما

               وکیل مدافع اولیای دم کاووس سید امامی از شکایت موکلانش علیه رئیس، معاون سیاسی و مدیر شبکه دوم صدا و سیما و همچنین تهیه کننده برنامه خبری ۲۰:۳۰ و عوامل تولید برنامه "منطقه ممنوعه" خبر داد.

               به گزارش خبرنگار هم آوا، پیام درفشان با اعلام این خبر به ايرنا گفت: مهران و رامین سیدامامی به عنوان اولیای دم کاووس سیدامامی علیه این افراد و تهیه کننده، عوامل تولید و آمر تهیه برنامه ای تحت عنوان "منطقه ممنوعه"، شکایتی را در دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح کردند.

               این وکیل دادگستری افزود: موکلانم تحت عناوین اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، افترا، توهین و اقدام علیه امنیت ملی، شکایت خود را علیه افراد مزبور مطرح کردند که این شکایت برای رسیدگی به شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شده است.

               درفشان ادامه داد: برنامه منطقه ممنوعه برخلاف قانون اساسی، فرمان هشت ماده‌ای بنیانگذار جمهوری اسلامی، قانون حقوق شهروندی و همچنین قانون آیین دادرسی کیفری مبادرت به انتشار عکس‌های خصوصی مورث موکلان کرده این در حالی است که برابر اصل 22 قانون اساسی حیثیت مردم از تعرض مصون است و برابر اصل 39 قانون اساسی هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده به هر صورت که باشد، ممنوع و موجب مجازات است.

               وی اضافه کرد: همچنین برابر بند 6 فرمان 8 ماده‌ای بنیانگذار جمهوری اسلامی "هیچ کس حق ندارد... تجسس از گناهان غیر نماید یا اسراری که از غیر به او رسیده ولو برای یک نفر فاش کند و تمام اینها جرم و گناه است."

               وکیل مدافع اولیای دم سیدامامی افزود: در بند 7 همین فرمان حتی تعرض به آبروی ضد انقلاب ممنوع شده است. بند 8 قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب 15 اردیبهشت سال 83 مقرر داشته از افشای مضمون نامه‌ها و نوشته‌ها و عکس‌های فامیلی و فیلم‌های خانوادگی و ضبط بی‌مورد آنها خودداری شود. همچنین صدر ماده واحده آن مقرر داشته متخلفان از این قانون برابر قوانین موضوعه مجازات می‌شوند.

               وی تصریح کرد: مورث موکلان بنده به اتهام جاسوسی دستگیر و قبل از اثبات اتهام و حتی صدور کیفرخواست در زندان فوت کرده است و برابر گزارش وزارت اطلاعات و سخنان وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران که به عنوان تنها نهاد قانونی مبارزه با جاسوسی اعلام شده است، هیچ دلیلی مبنی بر وجود اتهام جاسوسی برای فعالان محیط زیستی وجود ندارد.

               درفشان گفت: این برنامه قبل از اثبات جرم و برخلاف موازین قانونی که ذکر می‌شود در دقیقه 2:30 این برنامه عنوان می‌دارد: "سید امامی با تشکیل موسسه میراث پارسیان با تیم سفارش شده از طرف سرویس‌های جاسوسی غرب بر روی بحران‌های محیط زیستی ایران به ویژه مسأله آب، چگونگی قحطی و خشکسالی، تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌داد و با پوشش این فعالیت‌ها اقدام به شبکه سازی و جذب نیرو می‌کرد."

               همچنین در دقیقه 3:00 این برنامه عنوان می‌دارد: "هیچ منطقه‌ای برای او و تیمش ممنوعه نبود هرکجا که مراکز نظامی و امنیتی بود همانجا تحقیقات زیست محیطی آنها هم بود، ابتدا اطلاعات وجود این مکان‌ها از طریق سرویس‌های جاسوسی و ماهواره‌ای می‌گرفتند و برای رصد دقیقتر چتر فعالیت‌های محیط زیستی خود را در نزدیک آن مکان پهن می‌کردند."

               در دقیقه 3:40 برنامه "منطقه ممنوعه" عنوان شد: "از سایت‌های موشکی نظامی و امنیتی تصویر برداشته و فاصله پرتاب تا فرود موشک را اندازه گیری می‌کردند". همچنین در دقیقه 4:12 این برنامه اظهار شده: "جایگاه سید امامی در نزد سرویس‌های بیگانه تا جایی بود که افسر عالی رتبه سازمان اطلاعات امریکا برای ورود به کشور از او اجازه می‌خواهد و سید امامی به او هشدار امنیتی می‌دهد تا فعلا از این سفر منصرف شود."

               در دقیقه 5:54 این ادعا مطرح می‌شود: "این خودکشی، پالس و پیام امنیتی برای مخاطب مورد نظر سید امامی مخابره کرد" در دقیقه 6:45 این برنامه بیان می‌شود: "مهمترین اطلاعات امنیتی و نظامی این کشور را به دشمنان می‌فروخت"

               وکیل مدافع اولیای دم سیدامامی اضافه کرد: فارغ از اینکه دستگاه بازداشت کنند مورث موکلان صلاحیت دخالت در مساله جاسوسی را نداشته و حق شکایت بر این مورد محفوظ است و فارغ از این که اتهام جاسوسی موکل تا این لحظه در مراجع قضایی ثابت نشده است و صرف نظر از اظهارات عجیبی که ناشی از صرفا ادعا و افترا و هتک حیثیت است که فردی حاضر شود مرگ خویش را وسیله مخابره، خبر ضد کشور خود قرار دهد اساسا امکان پخش چنین برنامه ای برخلاف ماده 91 قانون آئین دادرسی کیفری است.

               • شكايت
               • اولياي دم
               • سيدامامي
               • رئيس
               • صدا و سيما
               • محيط زيست
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 16 Jul 2018 08:47:37 +0430
                بیش از سی‌ میلیون نفر فیلتر تلگرام را دور می‌ زنند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17051-2018-07-14-06-59-18.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17051-2018-07-14-06-59-18.html بیش از سی‌ میلیون نفر فیلتر تلگرام را دور می‌ زنند

                معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در یادداشتی نوشت: تعداد ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از طریق فیلترشکن‌های هاتگرام و تلگرام طلایی، فیلتر تلگرام را دور می‌زنند.

                به گزارش خبرنگار هم آوا، متن یادداشت عبدالصمد خرم آبادی در این باره به شرح زیر است:

                بر اساس آماری که مرکز ملی فضای مجازی در تاریخ نوزدهم تیر ماه ۱۳۹۷ اعلام کرده، تعداد ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از طریق فیلترشکن‌های هاتگرام و تلگرام طلایی، فیلتر تلگرام را دور می‌زنند و اینترنت بدون فیلتر هاتگرام و تلگرام طلایی را وزارت ارتباطات تامین می‌کند.

                این در حالی است که فعالیت فیلترشکن های داخلی نظیر هاتگرام و تلگرام طلایی برخلاف اهداف و سیاست‌های تعیین شده در مصوبه شورای عالی فضای مجازی است. مصوبه مربوط به «سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی» حدود یک سال پیش ( خرداد ۱۳۹۶) به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده و فراگیر شدن پیام رسان‌های داخلی و جلوگیری از دسترسی بیگانگان به داده‌های عظیم کشور صراحتا جزء اهداف و سیاست‌های مذکور در این مصوبه هستند.

                از آنجا که فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی هم مانع از فراگیر شدن پیام‌رسان‌های داخلی و هم موجب دسترسی بیگانگان به داده های عظیم کشور خواهد شد, لذا فعالیت این دو نرم افزار برخلاف مصوبه شورای عالی فضای مجازی است. اینکه نهادهای ذیربط منتظر بمانند تا تلگرام وسایر پیام‌رسان‌های خارجی بستر ارتباطاتی مردم در فضای مجازی کشور را فراهم و شرکت‌های داخلی را به عمله تلگرام تبدیل کنند، نهایت تنبلی است.

                اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی نیاز به عزم جدی دارد. نهادهای ذیربط باید تنبلی را کنار بگذارند و از هرگونه فعل یا ترک فعل که موجب استمرار حاکمیت دشمن بر فضای مجازی کشور می‌شود خودداری کنند. باید ارتباط بین هاتگرام و تلگرام طلایی را باشبکه اجتماعی تلگرام قطع کرد و برای فراگیر کردن پیام‌رسان‌های مستقل داخلی باید کمر همت را محکم بست، ان‌شاء‌الله این اتفاق‌های مبارک بزودی خواهد افتاد.

                • ميليون
                • فيلتر
                • تلگرام
                • هاتگرام
                • تلگرام طلايي
                • فضاي مجازي
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 14 Jul 2018 11:28:19 +0430
                 سياوشي: فیلتر اینستاگرام هم مثل تلگرام بی‌ نتیجه است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17048-2018-07-14-06-43-47.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17048-2018-07-14-06-43-47.html سياوشي: فیلتر اینستاگرام هم مثل تلگرام بی‌ نتیجه است

                 عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آمار خروج افراد از تلگرام پس از فیلترینگ نشان داد درصد پایینی از مردم از تلگرام خارج شده بودند و مابقی با فیلترشکن به تلگرام می‌آمدند، اینستاگرام هم اگر فیلتر شود، همین نتیجه را در پی دارد. ضمن اینکه اینستاگرام هم فرصت است هم تهدید و متاسفانه نتوانسته‌ایم از فرصت‌های آن به اندازه کافی بهره ببریم، با فیلتر کردن اینستاگرام فرصت تهدید آن از بین نمی‌رود.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا، طیبه سیاوشی در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص اخباری که اخیرا مبنی بر فیلترینگ اینستاگرام منتشر شده است، اظهار داشت: به اعتقاد من حق دسترسی آزاد به اطلاعات حق بدیهی مردم است و در قانون اساسی هم بر آن تاکید شده است، علاوه براین دولت هم در دوران تبلیغات انتخاباتی‌اش و حتی بعد از آن بارها براین موضوع تاکید کرد که حق دسترسی آزاد به اطلاعات برای مردم محفوظ می‌ماند.

                 عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه فیلترینگ اینستاگرام هم نتیجه‌ای هم‌چون فیلتر تلگرام دارد، افزود: همانطور که دیدیم و با توجه به آماری که مبنی بر خارج شدن افراد از تلگرام پس از فیلترینگ اعلام شد، درصد پایینی از مردم از تلگرام خارج شده بودند و مابقی با فیلترشکن به تلگرام می‌آمدند، اینستاگرام هم اگر فیلتر شود همین نتیجه را در پی دارد. ضمن اینکه اینستاگرام هم فرصت است هم تهدید و متاسفانه نتوانسته‌ایم از فرصت‌های آن به اندازه کافی بهره ببریم، با فیلتر کردن اینستاگرام فرصت تهدید آن از بین نمی‌رود.

                 وی در ادامه خاطرنشان کرد: البته بحث فیلتر اینستاگرام منبع موثقی ندارد، اما اینکه نوجوانان مجبور شوند با فیلترشکن وارد اینستا شوند راه‌ها را برای ورود آنها به فضاهایی باز می‌کند که اصلا مناسب نیست.

                 نماینده مردم تهران با بیان اینکه اینستاگرام برای بعضی فرصت شغلی و حوزه کار است، خاطرنشان کرد: در عین حال این موضوع هم وجود دارد که تهدیدهای فضای اینستاگرام برای نوجوانان ما بسیار زیاد بوده است، اما راه حل آن فیلترینگ نیست.

                 سیاوشی با اشاره به فیلم جشن دلتنگی که در خصوص آسیب‌های فضای مجازی به روابط ساخته شده است، گفت: فیلم جشن دلتنگی فارغ از کیفیت آن، شروع خوبی برای آموزش و شروع آموزش در این زمینه بود، علاوه براین صداو سیما هم تیزرهایی اخیرا پخش می‌کند که اگر سعی کند با عقل و منطق همخوانی بیشتری داشته باشد، شروع خوبی در این زمینه است.

                 وی در ادامه با اشاره به ماجرای اعترافات دختر نوجوان، اظهار کرد: برخورد با نوجوانان و جوانان وارد فضای لجبازی و لجاجت شده است و لجبازی با نوجوانان را با این رفتارها دامن می‌زنند، به نظر من این واکنش با یک نوجوان اصلا درست نبود و دستگیری دختربچه‌ای در این سن و پخش اعترافات وی به دلیل حرکات موزون باعث نمی‌شود دیگران متوجه تهدید اینستاگرام شوند.

                 سیاوشی افزود: علاوه براین من به شخصه این دختر را نمی‌شناختم که با دستگیری او و واکنش کاربران نسبت به این موضوع او را شناختم، در نتیجه این رفتارها با نوجوانان و جوانان نتیجه عکس می‌دهد. ما دائما به دنبال مجازات هستیم، بیاییم در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی پیش قدم شویم.

                 وی در پایان گفت: با یکی از دوستان خود در حوزه حقوق و فقه در خصوص موضوع این دختر نوجوان صحبت می‌کردم و ایشان گفتند اگر موضوع در خصوص جرم این فرد اشاعه فحشا بوده، صدا و سیما با نشان دادن وی در تلویزیون بیشتر اشاعه فحشا کرده است. در مجموع به نظر من نباید با او این رفتار می‌شد و اصلا محق این که در تلویزیون به آن شکل از او اعتراف گرفته شود نبود.

                 • طيبه سياوشي
                 • فيلتر
                 • تلگرام
                 • اينستاگرام
                 • بي نتيجه
                 • جوانان
                 • لجبازي
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 14 Jul 2018 11:12:46 +0430
                  هیچ نهادی مسئولیت "بیراهه" را نمی‌ پذیرد! http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17060-2018-07-14-09-25-17.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17060-2018-07-14-09-25-17.html هیچ نهادی مسئولیت

                  پخش مستند «بیراهه» از تلویزیون که اعترافات دختر ۱۷ساله‌ای را به دلیل انتشار ویدئوهای رقص خود در اینستاگرام نشان می‌داد، در هفته گذشته واکنش‌های متعددی را از سوی اقشار مختلف جامعه به همراه داشت؛ در همین راستا معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است که تولید این نوع برنامه‌ها باعث بدبینی مردم نسبت به رسانه ملی یا رسانه‌هایی می‌شود که پشت تولید این برنامه‌ها هستند.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا، محمد سلطانی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا درباره پخش مستند «بیراهه» از تلویزیون اظهار کرد: تهیه و تولید این نوع برنامه‌ها می‌تواند افکار عمومی را جریحه‌دار کند و همچنین با ایجاد روندهای پرتنش، باعث بدبینی نسبت به رسانه ملی یا رسانه‌هایی می‌شود که پشت تولید این برنامه‌ها هستند؛ بنابراین باید با احتیاط بیشتری نسبت به این مسائل برخورد شود. متأسفانه این مستند یا مصاحبه‌ای که درباره این خانم پخش شد، واکنش‌های بسیار تندی را به حق ایجاد کرد.

                  او ادامه داد: احساس می‌کنم که رسانه‌ها، صداوسیما و نهادهایی مانند نیروی انتظامی و قوه قضاییه، اگر پشت این مسائل هستند باید بسیار دقت کنند که سود، ضرر و نقاط قوت و ضعف این نوع برنامه‌ها چه میزان می‌تواند افکار عمومی را جریحه‌دار کند.

                  معاون مطبوعاتی در پایان گفت: باید مواظب باشیم که بیشتر از این اعتبار سازمان صداوسیما یا گفته‌های خود را دچار خدشه نکنیم و اگر ساخت و پخش این نوع برنامه‌ها تداوم پیدا کند، قطعا واکنش‌های تندی را ایجاد خواهد کرد. در واقع تبعات این قضیه بسیار خطرناک است و در حال حاضر هیچ یک از نهادها حاضر به پذیرش مسؤولیت در قبال تهیه و پخش این مستند، نیستند؛ بنابراین ما باید بیشتر در این مسائل محتاط باشیم.

                  پس از پخش مستند «بیراهه» که در آن اعترافات دختر جوانی پخش شد و واکنش های زیادی را در فضای مجازی و رسانه ها داشت، مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما در واکنشی به این موضوع اعلام کرد که این مستند با هماهنگی دستگاه قضایی تهیه شده است.

                  خبرنگار ایسنا این موضوع را از چند حوزه قضایی پیگیری‌ کرد و به این پاسخ رسید که «پخش این مستند با هماهنگی دستگاه قضایی نبوده است و دستگاه قضایی اوایل هفته آینده در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم را خواهد کرد.»

                  روز گذشته رنجبران مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما اعلام کرده بود که «بر اساس صحبتی که با مسوولان ناجا داشتم برای این افراد حکم قضایی صادر شده بود و حتی مقام قضایی درخواست کرده بوده تا موضوع این افراد حتما رسانه‌ای شود.»

                  • نهاد
                  • مسئوليت
                  • بيراهه
                  • صدا و سيما
                  • اعترافات
                  • اينستاگرام
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 14 Jul 2018 10:24:16 +0430
                   میرلوحی: فرصت طلبان اعتماد عمومی را از بین برده‌ اند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17056-2018-07-14-08-58-33.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17056-2018-07-14-08-58-33.html میرلوحی: فرصت طلبان اعتماد عمومی را از بین برده‌ اند

                   یک عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه باید از طریق پاسخگویی به شفافیت در جامعه دامن زد، افزود: رقابتی کردن فضا و از بین بردن انحصار و رانت دو پشتوانه شفافیت در جامعه هستند.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا، محمود میرلوحی در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح لزوم پاسخگویی و ایجاد شفافیت در مجموعه مدیریت شهری گفت: یکی از ویژگی‌های کشورها و شهرهای در حال توسعه این است که اقتصاد آن ها بزرگ می‌شود. اگر در چنین شرایطی به ساز و کارهای مدرن و مرسوم در دنیا پایبند نباشیم قطعا با یک اقتصاد بزرگ شرایط نابسامانی ایجاد می شود. در حقیقت اقتصاد بزرگ شده اما به صورت رانتی و در آن اختلاس های بزرگی رخ می‌دهد که بعضا باور آن ها مشکل است.

                   وی افزود: چطور می شود صحبت از ردپای مافیا در همه بخش ها زده شود و از مواد غذایی تا سایر بخش ها همچون پسماند و... صحبت از حضور مافیا باشد؟ علت این امر آن است که اقتصاد ما بزرگ شده اما در حوزه فرهنگ مقررات شرایط اجتماعی رسانه ها و نظارت دستگاه های نظارتی به درستی محقق نشده است.

                   یک عضو شورای اسلام شهر تهران تاکید کرد: در دوران جنگ تحمیلی منابع محدود بود و رقابت برای فداکاری شهادت و ایثار بود اما امروز منابع و فرصت ها بسیار گسترده شده و متاسفانه مسابقه‌ای برای کسب رانت و استفاده فرصت ها توسط افرادی که استحقاق آن را ندارند، ایجاد شده است.

                   میرلوحی ادامه داد: امروز جامعه به واسطه آسیب بخش خصوصی و اینکه دولت صلاحیت بنگاهداری را ندارد آسیب دیده است. در حقیقت از سویی دولت صلاحیت بنگاهداری را ندارد و از سوی دیگر بخش خصوصی آسیب دیده، لذا در این میان خلائی شکل گرفته و موجب ایجاد فضای رانتی شده است که در این فضا افرادی که صلاحیت‌های فنی علمی تجربی و مالی را ندارند می‌توانند سوءاستفاده کنند، بر همین اساس متاسفانه مافیاهای مختلفی شکل گرفته که همه جا را قبضه کردند.

                   وی شفاف سازی را مهم ترین و اساسی ترین کار ممکن در فضای فعلی خواند و افزود: ناچاریم برای اینکه این سیل بنیان کن جماعت رانت خوار و فرصت طلب را از بین ببریم و اعتماد عمومی را بار دیگر به جامعه برگردانیم شفاف سازی را در جامعه ترویج کنیم.

                   این عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: امروز متاسفانه جمعیت رانت خوار و فرصت طلب اعتماد عمومی را از بین بردند، به فرصت های اقتصادی در کشور آسیب زدند و با عملکردشان موجب شدند که نیروهای خدمت گزار و شایسته، احساس غم و ضرر کنند لذا باید از طریق پاسخگویی به شفافیت در جامعه دامن بزنیم.

                   میرلوحی تاکید کرد : البته باید پشتوانه های دیگری از جمله رقابتی کردن فضای اقتصادی کشور و از بین بردن انحصار و رانت را نیز در دستور کار قرار دهیم بی تردید باید مقررات زدایی را عملیاتی کنیم، متاسفانه امروز آنقدر مقررات درست کرده‌ایم که در هیچ کجای دنیا به ویژه در کشور های توسعه یافته به این شکل نیست که برای اخذ یک مجوز مراجعات مختلف به دستگاه های متعدد صورت گیرد.

                   وی ادامه داد: در حالی که به بهره گیری از تکنولوژی تاکید می کنیم؛ اما شرایط امروز به گونه‌ای شده است که شهروندان هم از تکنولوژی باید بهره بگیرند و هم درخواست های آن ها باید به روش سنتی بررسی شود. به شکلی که مراجعات مختلف موجب سختی کار شده است و نهایتا این مراحل نه تنها افزایش کیفیت کار را به دنبال نداشته بلکه به ابزاری تبدیل شده که تولیدکننده، کارآفرین، سرمایه گذار و بخش خصوصی را دچار سرگردانی کرده است.

                   این عضو شورای اسلام شهر تهران با تاکید بر لزوم پررنگ شدن شفافیت در جامعه به ویژه مجموعه مدیریت شهری، گفت: مبارزه با فساد در دنیا همیشه با چهار رکن مقررات زدایی، اقتصاد رقابتی، قوه قضاییه "مستقل مسئول و عادل" و رسانه ها توانسته به موفقیت برسد و تاثیر مثبت در جامعه داشته باشد.

                   • محمود ميرلوحي
                   • فرصت طلبان
                   • رانت خواران
                   • اعتماد عمومي
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 14 Jul 2018 09:57:33 +0430
                    عباس امیرانتظام درگذشت http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17036-2018-07-12-06-48-40.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17036-2018-07-12-06-48-40.html عباس امیرانتظام درگذشت

                    سخنگو و معاون نخست وزیر در دولت موقت بازرگان، ساعاتی پیش دار فانی را وداع گفت.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، عباس امیرانتظام، عضو نهضت‌ ملی ایران و سخنگو و معاون نخست وزیر در دولت موقت بازرگان، ساعاتی پیش دار فانی را وداع گفت.

                    وي روز پنجشنبه ۲۱ تیر در سن ۸۶ سالگی در تهران درگذشت.

                    اميرانتظام از سال 1358 تا 1377 زندانی بود و پس از آن به عنوان مرخصی استعلاجی در خارج از زندان به سر می‌برد.

                    • عباس اميرانتظام
                    • درگذشت
                    • نهضت ملي ايران
                    • دولت موقت
                    • بازرگان
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Thu, 12 Jul 2018 07:47:43 +0430
                     مطهری: صدا و سیما با پخش اعترافات مرتکب جرم شده است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17028-2018-07-12-06-14-38.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17028-2018-07-12-06-14-38.html مطهری: صدا و سیما با پخش اعترافات مرتکب جرم شده است

                     نایب رییس مجلس شورای اسلامی پخش اعترافات یک دختر نوجوان در صداوسیما بدون دریافت حکم از دادگاه صالح و بدون اجازه متهم را مصداق ارتکاب جرم از سوی این سازمان عنوان کرد و گفت که باید با شکایت کسانی که در این ماجرا حق‌شان ضایع شده، فرصتی برای دفاع از آنها از سوی تلویزیون اختصاص یابد.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا، علی مطهری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پخش اعترافات یک دختر نوجوان از فعالیت خلاف اخلاق اینستاگرامی او با حالت گریه و بی‌پناهی از صداوسیما، عواطف مردم را به نفع او تحریک کرد. باید نبض روانشناسی جامعه در دست مدیران صداوسیما باشد تا نقض غرض نکنند. مردم همیشه طرفدار مظلومند هر چند کار او را و راه و فکر او را درست ندانند.

                     این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تحریک غریزه جنسی جامعه کاری مذموم و جرم و گناه محسوب می‌شود، گفت: در عین حال پخش اعترافات یک متهم درباره چنین موضوعی که لاجرم منجر به شناسایی او و گسترش موضوع در سطح جامعه می‌شود، مصداق اشاعه فحشا است که خود جرم محسوب می‌شود.

                     نایب رییس مجلس ادامه داد: علاوه بر این پخش این اعترافات در حالی که هنوز در دادگاه صالح حکمی دریافت نکرده است، بدون اجازه متهم از صداوسیما جرم دیگری است که این سازمان مرتکب شده است و البته صداوسیما ید طولایی در این رویه دارد. پخش صحنه‌هایی از زندگی خصوصی مرحوم سیدامامی فعال محیط زیست که متهم به جاسوسی بود یا پخش دادگاه‌های معترضان انتخابات سال ۸۸ در حالی که هنوز اتهام آنها ثابت نشده بود، مشتی از خروار است.

                     مطهری اضافه کرد: در عکس‌العمل‌هایی که در مقابل این اتفاق شاهد بودیم برخی استدلال‌شان این بود که با وجود این همه جرایم و نابسامانی‌های اقتصادی نباید به این مسائل پرداخت. این منطق، منطق درستی نیست. به معضلات مختلف اجتماعی باید به طور هماهنگ و همزمان و موازی پرداخت نه اینکه مثلا اول مشکل ارز را حل کنیم تا بعد سراغ یک ناهنجاری فرهنگی برویم زیرا فرصت از دست می‌رود.

                     این عضو فراکسیون امید مجلس در پایان گفت:‌ به هر حال کسانی که در این ماجرا حق‌شان ضایع شده است می‌توانند از طریق شورای نظارت بر سازمان صداوسیما شکایت کنند تا بر اساس ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام به آنها فرصت داده شود تا دو برابر زمانی که به ضرر آنها صحبت شده است، از خود دفاع کنند.

                     • علي مطهري
                     • صدا و سيما
                     • اعترافات
                     • جرم
                     • اينستاگرام
                     • مجلس
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Wed, 11 Jul 2018 07:13:41 +0430
                      وکیلی: کار صدا و سیما نشر منکر در سطوح جهانی بود http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17010-2018-07-10-18-39-54.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17010-2018-07-10-18-39-54.html وکیلی: کار صدا و سیما نشر منکر در سطوح جهانی بود

                      یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پخش مستند بیراهه از صداوسیما را موجب بی‌اعتمادی مردم عنوان کرد و گفت که این اقدام در شرایطی که کشور دچار التهاب است، نشان می‌دهد در تشخیص اولویت‌ها دچار مشکل هستیم.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: من در عجبم از اینکه همواره در زمان بحران اعتماد مردم به جای اینکه آبی بر آتش بپاشیم، بنزین بر آتش بی‌اعتمادی می‌ریزیم و کار اخیر صداوسیما در پخش اعترافات تلویزیونی یک دختر جوان مصداق بنزین ریختن بر آتشی است که در جامعه شعله‌ور شده است.

                      وی افزود: کار این دخترکان نوجوان قابل دفاع نیست ولی کاری که صداوسیما انجام داد نشر منکر در سطوح جهانی بود و هیچ توجیه و دلیلی برای اینکه صداوسیما چنین قبحی را مرتکب شود، وجود ندارد.

                      نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد:‌ در شرایطی که کشور دچار التهاب است، پرداختن به مسائل فرعی و بی‌توجهی به مسائل اصلی، مدیریت ما را زیر سوال می‌برد و نشان می‌دهد که ما در تشخیص اولویت‌ها دچار مشکل هستیم.

                      این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به انعکاس گسترده این خبر در رسانه‌های خارجی، اظهار کرد: متاسفانه ما یک منکر محدود را به یک مساله جهانی تبدیل کردیم و نشان دادیم در مسائل اجتماعی گرفتار بحران‌های عمیقی هستیم. این در حالی است که می‌شد این اتفاق را در یک فضای محدود مدیریت کرد و لازم نبود اینطور بی‌پرده به دنیا بگوییم؛ همان‌طوری که گرفتار معیشت مردم هستیم، گرفتار عدم باور مردم به برخی اعتقادات هم شده‌ایم.

                      وکیلی با بیان اینکه اقدام اخیر صداوسیما باعث قبح‌زدایی از برخی منکرات می‌شود، اظهار کرد: وقتی در سطح ملی به چنین مسائلی دامن می‌زنیم مردم را وادار به این می‌کنیم که رفتار ساختارشکنانه‌ای داشته باشند و با لج‌بازی از طریق دامن زدن به رفتارهای ساختارشکنانه مخالفت خود را ابراز کنند.

                      این عضو هیات رییسه مجلس یادآور شد: اینکه یک موضوع را به یک مساله سیاسی برای بخشی از ناراضیان تبدیل کنیم به این معناست که به آنها بهانه بدهیم تا بتوانند اعتراض خود را به وضع موجود نشان دهند، در چنین شرایطی مردم جری می‌شوند و رادیکالیزم موضوعات اجتماعی بهانه رفتار رادیکال در جامعه می‌شود.

                      • محمدعلی وکیلی
                      • صدا و سیما
                      • نماینده
                      • مجلس
                      • اینستاگرام
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Tue, 10 Jul 2018 23:10:18 +0430
                       ادعای صادقی درباره رشوه گرفتن تعدادی از نمایندگان مجلس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17009-2018-07-10-18-38-24.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17009-2018-07-10-18-38-24.html ادعای صادقی درباره رشوه گرفتن تعدادی از نمایندگان مجلس

                       رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس ادعا کرد که در جریان تصویب طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران یکی از نمایندگان به ارزش یک میلیارد تومان هولوگرام تغییر کاربری و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس کارت پول پنج میلیون تومانی دریافت کردند.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا، محمود صادقی رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس شورای اسلامی در نشستی که با عنوان «فساد، معضل فراجناحی جمهوری اسلامی» در خبرگزاری ایرنا برگزار شد، به بیان تعریفی از فساد سیستماتیک پرداخت و گفت: بر اساس متون علمی، فساد سیستماتیک به وضعیتی می‌گویند که افراد یا سازمان‌ها و گروه‌ها برای پیشبرد کار خود هیچ آلترناتیوی جز آلوده شدن به فساد نداشته باشند. همچنین اگر در دستگاهی که نهاد مسئول مبارزه با فساد است نه تنها عزمی برای مبارزه با فساد وجود نداشته باشد بلکه تسهیل‌کننده آن نیز باشد، فساد سیستماتیک اتفاق می‌افتد.

                       وی با اشاره به مصادیقی از عدم وجود عزم کافی در برخی دستگاه‌ها در اجرای قانون اظهار کرد: در سال ۹۴ قانون نحوه رسیدگی به دارایی مقامات و کارگزاران کشور تصویب شد و قوه قضاییه به عنوان مجری این قانون مکلف به تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی آن طی شش ماه شد اما تا به امروز و با گذشت سه سال خبری از اجرای این قانون نیست. در مثالی دیگر ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه دولت را مکلف کرد که در پایان سال نخست اجرای برنامه سامانه حقوق و دستمزد مدیران را تاسیس و این قانون را اجرا کند اما تا به امروز و پس از گذشت سه ماه خبری از اجرای این قانون نیست.

                       نماینده مردم تهران افزود: در این زمینه من مکررا با رییس دستگاه مجری این قانون که سازمان اداری استخدامی است تماس گرفتم و پیگیر اجرای آن شدم اما آقای انصاری می‌گوید که سامانه مربوطه را راه‌اندازی کردند اما برخی از دستگاه‌ها به ویژه مجلس شورای اسلامی که خود یکی از نهادهای ناظر بر فساد است از بارگذاری اسناد و مدارک خودداری کرده اند. همچنین من درباره اجرای تکلیفی که بر عهده کمیسیون برنامه و بودجه قرار دارد و بر اساس آن باید سالانه گزارش حسابرسی مجلس را اعلام و منتشر کند نامه‌ای به رییس مجلس نوشته‌ام اما هنوز حتی خبری از حسابرسی سال ۹۵ مجلس نیست.

                       صادقی در ادامه با اشاره به رواج فساد شبکه‌ای در کشور، خاطرنشان کرد: درباره فساد شبکه‌ای مصادیق مشخصی در کشور وجود دارد، از جمله این مصادیق طرح درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بود که در این موضوع کاملا با فساد شبکه‌ای درگیر شدیم. در رسیدگی به این طرح رانت‌ها و رشوه‌های بسیاری داده شد که از جمله آنها می‌توان به اعطای هولوگرام تغییر کاربری به ارزش یک میلیارد تومان به یکی از اعضای کمیسیون عمران و بعضا دریافت کارت پول‌های پنج میلیون تومانی از سوی برخی نمایندگان مجلس اشاره کرد. این موارد بر اساس گزارش‌های کارمندان مجلس به دست آمده است. در این زمینه برای تغییر کاربری سندهایی در دست دارم اما برای کارت پول سندی برای اثبات وجود ندارد.

                       وی ادامه داد: درباره دریافت رشوه‌ از سوی نمایندگان مجلس هم در جلسات کمیسیون و هم در روز رای‌گیری علامت‌هایی از آلوده شدن نمایندگان مشاهده کردیم.

                       رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس اظهار کرد: یکی دیگر از مصادیق فساد شبکه‌ای امروز در قضیه فساد بورسیه‌های تحصیلی قابل مشاهده است. بسیاری از آن افراد از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و در حال جذب در دانشگاه‌ها به عنوان اعضای هیات علمی هستند. در این زمینه دیوان عدالت اداری در حال صدور رای و ملزم کردن دانشگاه‌ها برای جذب این افراد است این در حالی است که دیوان صلاحیت این کار را ندارد و می‌گوید که از بالا به او دستور داده‌اند که این کار را انجام دهد.

                       صادقی با اشاره به آمار منتشر شده از فساد در کشور، گفت: متاسفانه آمار دقیقی از فساد در کشور وجود ندارد اما بر اساس آماری که امروز از تعداد پرونده‌های فساد منتشر می‌شود، می‌توان به این نتیجه رسید که فساد در کشور افزایش یافته است.

                       وی با انتقاد از طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌های فساد در قوه قضاییه، خاطرنشان کرد: متاسفانه مشاهده می‌کنیم که در زمینه رسیدگی به پرونده‌هایی مربوط به فساد مدت زیادی زمان برده می‌شود. این در شرایطی است که سرعت در برخورد با فساد تاثیر بسیاری در مبارزه با آن دارد، از جمله این تاثیرات امیدوار شدن جامعه نسبت به برخورد با فساد و اعلام هشدار به مفسدین است.

                       نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پخش شدن اعترافات تعدادی از فعالان شبکه‌های مجازی از صداوسیما که با اتهامات اخلاقی بازداشت شده‌اند، گفت: همانطور که در روزهای اخیر در رسانه‌ها مطرح شد امروز با موضوعی مواجه هستیم که در پرونده‌ای که گفته می‌شود اتهامات اخلاقی دارد با سرعت برخورد انجام می‌شود، فرد دستگیر و با او مصاحبه می‌کنند و آبروی او را می‌برند، اما در مواردی دیگر از جمله جاهایی که چندین هزار میلیارد سوء استفاده شده برخورد لازم حتی در مرحله تحقیقات مقدماتی نیز انجام نمی‌شود.

                       صادقی در ادامه درباره عملکرد مجلس در زمینه مبارزه با فساد، شفافیت در سیستم پارلمان ایران را شفافیت در حداقل میزان خود دانست و گفت: یکی از این موارد موضوع سیستم رای‌گیری و اعلام آرای نمایندگان در صحن مجلس است که اخیرا ما در این سیستم تشکیک کرده‌ایم و قرار شده تا درباره آن رسیدگی‌های لازم انجام شود.

                       وی همچنین درباره مواجهه جناحی با موضوع فساد در کشور با تاکید بر اینکه امروز به معنای واقعی کلمه در ایران حزب وجود ندارد و به تعبیری یکسری قبایل بر اساس منافع شکل گرفته است، گفت: اگر احزاب به صورت واقعی شکل بگیرند، خود می‌توانند کنترل‌کننده فساد باشند اما متاسفانه امروز در کشور با معضلاتی نظیر سرمایه‌داری رفاقتی مواجه هستیم.

                       عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه صحبت‌های خود به ارائه راهکارهایی برای برخورد با فساد در کشور پرداخت و اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام شده در حوزه اقتصاد نیاز به انجام یکسری اصلاحات در راستای کاهش تصدی‌گری، افزایش شفافیت و اصلاحات مالیاتی و ... است. همچنین در حوزه راهکارهای سیاسی نیز نیاز به انجام اصلاحات ساختاری در نظام قدرت و توزیع قدرت، ضرورت افزایش پاسخگویی و ارائه گزارش عملکرد و همچنین سیاست‌زدایی به معنای منفی از سیاست و حاکمیت قانون و ارتقای آزادی‌ها و جایگاه رسانه‌ها احساس می‌شود.

                       صادقی با بیان اینکه انجام اقداماتی نظیر بی‌طرفی نهاد قانون، مصون ماندن دستگاه قضا از فساد درونی و مصونیت گزارشگران و افشاکنندگان فساد در حوزه مسائل حقوقی از راهکارهای مبارزه با فساد است، اظهار کرد: متاسفانه آمارهای نگران‌کننده‌ای از وجود فساد در دستگاه قضا به طور رسمی منتشر شده است. اخیرا نیز رییس محترم قوه قضاییه از انجام ۱۷۰ انفصال در این دستگاه خبر داده است. پیش از این نیز در سال ۹۴ سازمان حفاظت اطلاعات قوه قضاییه از وجود حجم زیادی از دریافت زیرمیزی در این مجموعه خبر داد.

                       وی ادامه داد: در زمینه مصونیت گزارشگران و افشاکنندگان فساد نیز متاسفانه امروز با معضلی مواجه هستیم که طی آن به جای مبارزه با مفسدین، با افشاکنندگان فساد مبارزه و برخورد قضایی صورت می‌گیرد.

                       نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: نهادهای مبارزه با فساد در جامعه باید از قاطعیت و واکنش سریع در این زمینه برخوردار باشند، در غیر این صورت نمی‌توانند موفقیتی کسب کنند. در این زمینه نهادهای مختلف باید به سیره امام علی (ع) مراجعه کنند.

                       • ادعا
                       • محمود صادقی
                       • نماینده
                       • مجلس
                       • رشوه
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Tue, 10 Jul 2018 23:08:49 +0430
                        در صنعت گردشگری دچار اشتباهات راهبردی هستیم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16990-2018-07-09-10-07-07.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16990-2018-07-09-10-07-07.html در صنعت گردشگری دچار اشتباهات راهبردی هستیم

                        یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: نگاهی را که معتقد است آزادی پوشش باعث جذب گردشگر می‌شود را انحرافی می‌دانم و معتقدم این پوشش حداقلی که برای گردشگر خارجی تعریف شده نمی‌تواند مانع حضور آنها در کشورمان شود.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا، احمد مازنی در گفت‌و‌گو با ایلنا، در خصوص پآزادی پوشش گردشگران در مناطق آزاد و شهرهای فرودگاهی گفت: معتقد هستم ما در صنعت گردشگری دچار اشتباهات راهبردی هستیم، یکی از این اشتباهات طرز نگاهی است که تصور می‌کند گردشگری زمانی موفق است که ما فضا را برای رفتارهای غیرشرعی باز کنیم و با دور شدن از هنجارهای فرهنگی بومی و دینی خودمان می‌توانیم گردشگری را محقق کنیم.

                        وی افزود: بارها گفته‌ام هم در مورد کسانی که می‌خواهند به ایران سفر کنند این تصور وجود دارد که آنها می‌آیند تا فرصتی برای تفریحات غیرشرعی و نامشروع پیدا کنند و هم در مورد هم‌وطنانی که می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند این نگاه منفی وجود دارد و این تصور غلطی است.

                        نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: کسانی که قصد سفر به ایران را دارند، ایران را به عنوان کشوری با قدمت تاریخی و فرهنگ و تمدن چند هزار ساله می‌شناسند و آثاری که در ایران وجود دارد و میراث فرهنگی که وجود دارد، برایشان دارای جاذبه است، چه میراث مربوط به دوران اسلام و چه میراث پیش از اسلام سایر ادیان و همچنین رفتار مردم ایران برایشان مهم است.

                        وی ادامه داد: پوشش و لباس مردم یک کشور هم از جمله مواردی است که برای گردشگر خارجی جذاب است. ما انسان‌های بسیاری در دنیا داریم که مشتاق دیدن ایران هستند و به هیچ وجه مسائلی مثل پوشش که در قالب قانون تعریف شده است و برای گردشگر پوششی کاملا حداقلی است، نمی‌تواند مانع حضور آنها در کشورمان شود.

                        مازنی افزود: چه درصدی از ملت‌ها به جهت پوشش اسلامی نمی‌خواهند به ایران سفر کنند؟ آیا تحقیقی در این خصوص صورت گرفته که ما اعلام می‌کنیم اگر در مناطق آزاد تجاری، آزادی پوشش را فراهم کنیم می‌تواند تاثیر قابل توجهی در جذب گردشگر داشته باشد. من این نگاه را نگاه انحرافی می‌دانم.

                        عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: ما نزدیک به یک میلیارد مسلمان در دنیا داریم که مسلمانی را می‌شناسند و با فرهنگ و پوشش اسلامی آشنایی دارند. ما حداقل زمینه جذب این افراد به کشور را داریم و بسیاری از انسان‌ها هم هستند که مسلمان نیستند اما ایران را دوست دارند یا کنجکاو هستند بدانند ایران کجاست و چه آثار و چه میراثی دارد. پس موافق نیستم با نظریاتی از این دست و معتقدم ساده‌سازی صورت مساله و انحراف از موضوع اصلی است.

                        • احمد مازنی
                        • صنعت
                        • گردشگری
                        • اشتباهات
                        • راهبردی
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 09 Jul 2018 14:36:36 +0430
                         نمی‌ توانیم احکام فقهی خود را به توریست‌ ها الزام کنیم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16989-2018-07-09-10-04-58.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16989-2018-07-09-10-04-58.html نمی‌ توانیم احکام فقهی خود را به توریست‌ ها الزام کنیم

                         یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: توریست‌ها از نظر شرعی و فقهی جبری در اجرای موازین دینی ما ندارند، آنها می‌توانند خودشان حجاب را اختیار کنند و از نظر مذهبی اجباری برای آنها وجود ندارد.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا، حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان در گفت‌وگو با ایلنا، در واکنش به اینکه برخی اخیرا مطرح می‌کنند قانون حجاب اجباری برای توریست‌هایی که به ایران می‌آیند در مناطق آزاد ملغی شود، گفت: به نظر من اگر این مسئله فرهنگ‌سازی شود که مردم بتوانند این مسئله را هضم کنند، قابل انجام است، همانطور که ما به کشورهای دیگر می‌رویم و طبق قوانین خودمان عمل می‌کنیم، باید به توریست‌ها هم اجازه داده شود در کشور ما طبق قوانین خودشان عمل کنند.

                         این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه باید به توریست‌ها گفته شود فرهنگ ایران مذهبی است اما اجباری در اجرای آن برای شما نیست، اظهار داشت: توریست‌ها از نظر شرعی و فقهی جبری در اجرای موازین دینی ما ندارند، آنها می‌توانند خودشان حجاب را اختیار کنند و از نظر مذهبی اجباری برای آنها وجود ندارد.

                         وی اضافه کرد: فقه ما با مسیحیان در مواردی همچون معاملات مغایرت‌هایی با یکدیگر دارند اما احکام فقه و حتی ازدواج آنها برای ما محترم است.

                         غرویان در پاسخ به این سوال که آیا این قانون در خصوص توریست‌های کشورهای مسلمانی مثل ترکیه که حجاب در آنها اجباری نیست، هم قابل اجرا است یا خیر گفت: این مباحث جنجالی است که باید به مجلس برود و باید صاحب‌نظران هم در خصوص آن نظر بدهند، اما به نظر من بهتر است، این مسئله را به اختیار خود توریست‌ها بگذاریم.

                         وی گفت: برای عملی کردن این مباحث باید همواره آنها را در جامعه مطرح کنیم. باید بدانیم که نمی‌توانیم احکام فقهی خود را بر توریست‌ها الزام کنیم. صاحب نظران باید در این خصوص به صورت منطقی سخن بگویند تا به مرحله تصمیم و قانون برسد.

                         • غرویان
                         • احکام فقهی
                         • توریست
                         • گردشگری
                         • الزام
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 09 Jul 2018 14:34:29 +0430
                          تغییر شیوه کودک‌ آزاری در ايران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16948-2018-05-14-09-40-52.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16948-2018-05-14-09-40-52.html تغییر شیوه کودک‌ آزاری در ايران

                          بنیان‌گذار موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان گفت: به نظر می‌رسد شکل و شمایل کودک‌آزاری در ایران در حال تغییر است.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، شهین علیایی‌زند در همایش آسیب‌شناسی و بررسی راهکارهای پیشگیری از کودک‌آزاری که در تالار شهر مشهد برگزارشد، اظهار کرد: کودک‌آزاری در همه جای دنیا وجود دارد. بعد از قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و به ویژه کودکان است که بالاترین درآمد را نصیب تجار انسان می‌کند. تفاوت کودک‌آزاری در ایران و سایر مناطق دنیا در این است که در آن مناطق می‌توانیم راحت‌تر در موردش صحبت کنیم، تعامل وسیع‌تر داشته باشیم و برای حل آن برنامه بدهیم.

                          عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه اولین موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان را از سال ۸۸ در تهران دایر کرده‌ایم و با دشواری به ما مجوز دادند، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در موسسه ما انجام می‌شود این است که می‌توانیم کودک‌آزاری جنسی را دهه به دهه مقایسه کنیم.

                          وی با بیان اینکه غیبت مادر به عنوان یکی از اصلی‌ترین علل کودک‌آزاری به شدت مشاهده می‌شود به کودک‌آزاری جنسی توسط پدرخوانده‌ها اشاره کرد و گفت: این مساله بیشتر شده است، طلاق افزایش یافته و ازدواج دوم و درنتیجه تعداد پدرخوانده‌ها زیاد شده است. همچنین تعداد زیادی از کودک‌آزاری جنسی توسط دوستان مادر را مشاهده می‌کنیم که بچه را می‌سپارند به کسی که خودش هم حال خوشی ندارد.

                          علیایی‌زند افزود: شرایط ما روز به روز حادتر می‌شود. در جامعه ما به دلایل مختلف یک قبح‌شکنی فوق‌العاده عظیم رخ داده است. قبح‌شکنی همچون ویروس است و اندام‌های جامعه را در بر می‌گیرد. این روزها افرادی که قرار بوده الگوی رفتاری شوند قبح‌شکنی را در آن‌ها به مراتب بیشتر دیده‌ایم. این موضوع به بدنه جامعه سرایت کرده و قبح شکنی درحال حاضر به امری معمول تبدیل شده است.

                          وی گفت: اتفاق‌هایی دارد در جامعه ما می‌افتد که باعث می‌شود شرایط روحی روانی مردم به قدری دشوار باشد که در یک بی‌قراری عمیقی قرار بگیرند. تبعات این بی‌قراری با خشونت‌های اجتماعی عجین است که یکی ازآن‌ها کودک‌آزاری و از جمله کودک‌آزاری جنسی است.

                          بنیان‌گذار اولین موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان در خاورمیانه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ازدواج مجدد را باید تشویق کنیم یا نه؟ گفت: ازدواج مجدد را تشویق کنیم اما قبل از آن اجازه دهیم مشاوره و روان درمانی از طرف بیمه‌ها پوشش داه شود زیرا آن‌ها بسیار گران هستند اما بسیار می‌توانند موثر باشند و از ازدواج‌های آسیب‌زا جلوگیری کنند.

                          علیایی‌زند با بیان اینکه از هر ۴ ایرانی یک نفر اختلال روانی دارد عنوان کرد: در چنین جامعه‌ای چنین اتفاق‌هایی باید طبیعی باشد. بیشتر از فقر و... مساله تبعیض است که مردم را دچار فشار روانی کرده است. تبعیض به میزان قابل توجهی از آموزش و پرورش آغاز می‌شود. آموزش و پرورش ما مملو از تبعیض است .بچه‌ها را از همان روز اول متفاوت می‌کند؛ بچه هایی که در کپر درس می‌خوانند و بچه‌هایی که سیر هستند و در روز ۱۰ سیب را گاز می‌زنند و می‌اندازند، با این عقده و حقارت جامعه را به بچه‌ها معرفی می‌کنیم بنابراین این بچه‌ها در آینده نمی‌توانند حالت عادی داشته باشند.

                          وی افزود: به نظر می‌رسد شکل و شمایل کودک‌آزاری در ایران دارد تغییر می‌کند. کودک‌آزاری به‌ویژه از نوع جنسی در ۱۰ سال گذشته روز به روز خشن تر شده است. درحال حاضر بچه ها را قطعه قطعه می کنند که علت آن در بسیاری موارد مواد مخدر صنعتی است.

                          عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: گرچه جامعه دارد هزارو یک مساله را به ما معرفی می‌کند اما ماهم یک چیزهایی را بلد نیستیم اگر ما هم بتوانیم به خودمان آرامش دهیم از طریق لذت بردن از سادگی‌های زندگی می توانیم به مقدار زیادی جلوی بی قراری‌هایمان را بگیریم. ما اصلا لذت بردن از سادگی‌های زندگی را بلد نیستیم؛ می‌شود از هوای خوب، ناز کردن یک گل و... لذت برد.

                          علیایی‌زند ادامه داد: بیش از هر چیزی کم حوصلگی در میان مردم مشاهده می شود این کم‌حوصلگی ما را نق نقو کرده و این موضوع باعث می‌شود حوصله برخورد با بچه‌هایمان را نداشته باشیم. چرا بچه‌های ما بیشتر از بچه‌های سایر دنیا دارند از تبلت استفاده می‌کنند؟. اخیرا تبلت‌ها و گوشی نقش پستونک را بازی می‌کند. برای خودمان یک جو حوصله بخریم.

                          وی با اشاره به اینکه آموزش و آگاهی کلید بسیاری از معضلات ماست گفت: بسیاری از کودک‌آزاری‌ها در اثر عفلت بوده است.روش‌هایی وجود دارد که بتوانیم به بچه‌ها آگاهی دهیم اما آنها را بدبین نکنیم. در کتاب «من همه را دوست دارم اما...» عنوان کرده‌ام که همه مردم جامعه و دنیا دوست‌داشتنی هستند اما این‌گونه باید از خود مراقبت کنیم.

                          بنیان‌گذار اولین موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان در خاورمیانه با بیان اینکه طبق تحقیقی ملی که در زمینه روسپی‌گیری انجام داده‌ام ۲۵ درصد زنان روسپی در دوران کودکی و در خانه خود مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: همچنین ما تستی را تدوین کردیم که بدون اینکه بچه‌ها متوجه شوند می توانیم بفهیم آنها چقدر به لحاظ جنسی آسیب‌پذیر هستند. این تست توسط مربی یا مادر پر می‌شود.

                          وی ادامه داد: دولت و دولت‌ها هزار و یک مسئله دارند اما ما خودمان هم خیلی مسئله داریم. یکی از ایرادات سازمان‌های مردم نهاد ما این است که به شدت وابسته به دولت و دنباله‌رو دولتی‌ها هستند. باید دولت را کنار بگذاریم و خودمان وارد عمل شویم.

                          • تغيير
                          • شيوه
                          • كودك آزاري
                          • ايران
                          • خانواده
                          • كودكان
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 14 May 2018 14:11:58 +0430
                           ۵۴ درصد بیکاران در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16915-2018-05-13-08-55-05.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16915-2018-05-13-08-55-05.html ۵۴ درصد بیکاران در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال

                           بر اساس بررسی جزئیات آمارهای نیروی کار، از بین جمعیت بالغ بر ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری کشور، ۵۴ درصد در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از مهر، جزئیات شاخص‌های عمده نیروی کار نشان می‌دهد از مجموع ۳ میلیون و ۲۱۰ هزار و ۲۰۶ بیکار در سال گذشته، یک میلیون و ۷۵۶ هزار و ۱۳۵ نفر معادل ۵۴ درصد از کل جمعیت بیکار در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند.

                           این آمار نشان می‌دهد ۸۴۰ هزار و ۱۷۵ نفر از جمعیت بیکار کشور در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال و ۹۱۵ هزار و ۹۶۰ نفر نیز در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال قرار دارند.

                           البته بررسی شاخص‌های نیروی کار به استناد مطالعات مرکز آمار ایران، حاکی از آن است که نرخ مشارکت اقتصادی در سال ۹۶ نسبت به ۹۵ با ۰.۹ درصد افزایش به ۴۰.۳ درصد رسیده است به این معنا که ۴۰.۳ درصد از جمعیت در سن کار کشور از نظر اقتصادی فعال بودند و در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفتند.

                           شاخص نرخ بیکاری در کل کشور در سال گذشته ۱۲.۱ درصد بود که نسبت به سال ۹۵ از کاهش ۰.۳ درصدی حکایت دارد؛ این نرخ در گروه سنی جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۲۸.۴ درصد نسبت به جمعیت فعال بوده است؛ همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز نشان می دهد که ۲۵.۳ درصد از جمعیت فعال کشور در این گروه سنی، بیکار بودند.

                           برآیند تغییرات شاخص بیکاری در بین جمعیت جوان کشور حاکی از آن است که نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در سال گذشته ۰.۸ درصد و در جمعیت ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز ۰.۶ درصد کاهش داشته است.

                           همچنین بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد که بخش خدمات همچنان بیشترین سهم اشتغال را نسبت به بخش های صنعت و کشاورزی به خود اختصاص می دهد. بر این اساس سهم بخش خدمات از کل اشتغال کشور ۵۰.۴ درصد، سهم بخش صنعت ۳۲ درصد و سهم بخش کشاورزی ۱۷.۶ درصد از کل جمعیت شاغل کشور است.

                           شاخص بیکاری در۳۱ استان کشور نیز نشان می‌دهد، استان کرمانشاه به رغم کاهش ۰.۴ درصدی نرخ بیکاری نسبت به ۹۵ اما همچنان با نرخ بیکاری ۲۱.۶ درصدی دارای بالاترین جمعیت بیکار در کل کشور است و پس از آن استان چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری ۲۰.۸ درصد در صدر استان های دارای بیشترین جمعیت بیکار کشور قرار دارد.

                           استان های مرکزی و سمنان نیز با نرخ بیکاری ۷.۹ درصدی کمترین جمعیت بیکار را در بین استان های کشور دارند.

                           • درصد
                           • بيكاران
                           • گروه سني
                           • دولت
                           • مجلس
                           • تحصيل كردگان
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sun, 13 May 2018 13:25:52 +0430
                            سيدمحمدعلی افشانی شهردار تهران شد + سوابق http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16911-2018-05-13-08-09-48.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16911-2018-05-13-08-09-48.html سيدمحمدعلی افشانی شهردار تهران شد + سوابق

                            سیدمحمد علی افشانی با رای اکثریت اعضای شورای شهر تهران، به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب شد.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا، در رای گیری صبح امروز شورای شهر تهران، افشانی توانست با کسب 19 رأی، تنها رقیب خود یعنی "سمیع الله مکارم" را به سختی شکست دهد.

                            افشانی برنامه های خود را در قالب 14فصل با شعار "شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر" به شورای شهر ارائه کرد و امروز توانست با کسب 19 رأی از رقیب خود یعنی سمیع الله حسینی مکارم دیگر گزینه تصدی شهرداری تهران، پیشی بگیرد.

                            آغاز فعالیت رسمی شهردار جدید تهران پس از ابلاغ حکم وزیر کشور خواهد بود.

                            سیدمحمدعلی افشانی سیاستمدار اصلاح طلب، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و استاندار فارس در دولت یازدهم است. وی معاون سابق وزیر آموزش و پرورش و رئیس سابق سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بوده است. در سابقه افشانی معاونت استانداری استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و سمنان نیز به چشم می‌خورد.

                            مهندس افشانی متولد 1338 و دارای کارشناسی مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه شیراز و کارشناسی‏ ارشد مدیریت اجرایی (MBA) از دانشگاه صنعتی شریف است و با 30 سال سابقه کارشناسی و مدیریتی، سوابق زیر را در پرونده خود دارد:

                            * معاون عمرانی وزیر و رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور

                            * معاون عمرانی استانداری خوزستان

                            * معاون عمرانی استانداری سمنان

                            * معاون برنامه ریزی، اداری و مالی استانداری سمنان

                            * معاون برنامه ریزی، اداری و مالی استانداری کهگیلویه و بویر احمد

                            * قائم مقام سازمان جهاد سازندگی استان کهگیلویه و بویراحمد

                            * معاون عمرانی سازمان جهاد سازندگی استان کهگیلویه و بویراحمد

                            * عضو شورای راهبردی مناطق زلزله زده با حکم وزیر کشور

                            * مدیر پروژه آبیاری و زهکشی شهید رجایی خوزستان

                            * رئیس دستگاه نظارت پروژه آبیاری و زهکشی شهید رجایی خوزستان

                            * رئیس هیئت مدیره سازمان همیاری شهرداریهای استان خوزستان

                            * رئیس هیئت مدیره سازمان همیاری شهرداریهای استان سمنان

                            * رئیس هیئت مدیره شرکت عمران و توسعه استان سمنان

                            * معاونت ساخت و اجرای شرکت سرمایه گذاری بانک پارسیان

                            * رئیس هیئت مدیره شرکت مهر پتروکیمیا

                            * عضو هیئت مدیره شرکت توسعه ساختمانی پارسیان

                            * عضو هیئت مدیره شرکت گسترش هتل های لوتوس پارسیان

                            * مدیر تدوین ضوابط و معیارهای فنی ساختمانهای آموزشی کشور

                            * مدیر سیستم مدیریت پروژه سازمان نوسازی مدارس کشور

                            * مدیر طرح مقاوم سازی مدارس کشور

                            همچنین استاندار فارس اخذ نشان درجه 2 سازندگی از رئیس جمهور در سال 84، لوح تقدیر کسب رتبه برتر دستگاههای اجرایی کشور از رئیس جمهور در سال 84، لوح تقدیر مدیرنمونه ملی از معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، لوح تقدیر کسب رتبه اول عمرانی دستگاههای اجرایی کشور از وزیر آموزش و پرورش، لوح تقدیر عملکرد، از وزیرکشور، لوح تقدیر عملکرد از وزیر آموزش و پرورش، لوح تقدیر عملکرد، از وزیر جهاد کشاورزی و لوح تقدیر عملکرد از استاندار خوزستان را نیز در پرونده مدیریتی خود ثبت کرده است.

                            • شهردار تهران
                            • شوراي شهر
                            • سوابق
                            • سيدمحمدعلي افشاني
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sun, 13 May 2018 12:40:37 +0430
                             کاهش علاقه افراد برای ازدواج دائم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16898-2018-05-12-09-51-06.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16898-2018-05-12-09-51-06.html کاهش علاقه افراد برای ازدواج دائم

                             رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد علاقه افراد به ازدواج دائم در حال کاهش بوده در صورتی که جمعیت در سنین ازدواج ما در حال افزایش است.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، سید حسن موسوی‌چلک در حاشیه همایش آموزشی رویکردهای نوین در حوزه اجتماعی که به میزبانی سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مراکز بازپروری معتادان تعدادی از بهزیستی و بخشی دیگر از وزارت بهداشت مجوز می‌گیرند، گفت: خدمات این مراکز براساس پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های تخصصی است که توسط ستاد مبارزه با موادمخدر تصویب می‌شود و در حوزه درمان بر اساس پروتکل درمان و سند درمان اجتماعی است و در حوزه درمان هم بر اساس سند جامع پیشگیری خدمات ارائه می‌شود. استدلال این است که این خدمات و پروتکل‌ها کاملا تخصصی ساخته شده است اما همیشه آنچه که نوشته می‌شود عینا اجرا نمی‌شود.

                             وی ادامه داد: همه تلاش‌ها بر این است که فعالیت‌ها به حد استاندارد برسد و به همین دلیل هم در مجموعه ستاد مبارزه موادمخدر و وزارت بهداشت و بهزیستی همه مراکز هر سه ماه یک بار مورد نظارت قرار می‌گیرند و نقاط قوت و ضعفش را بررسی می‌کند و پیشنهاداتی برای بهبود شرایط ارائه می شود و در چند سال اخیر تلاش بیشتری شده است که نظم علمی بیشتر در این مرکز وجود داشته باشد.

                             این مسئول ادامه داد: در حوزه مددکاری اجتماعی اینکه بگوییم چه تعداد ساعت باید کار شود، وجود ندارد و برحسب شرایط فرد این خدمات ارائه می‌شود و آنچه که مهم است این است که برنامه ریزی‌هایی که صورت ‌گیرد، کمک می‌کند افراد در کوتاه ترین زمان ممکن به بهترین شکل به جامعه برگردند و این نگاهی است که در سازمان بهزیستی برای توانمندسازی افراد وجود دارد و این را محدود به یک بازه زمانی نکردیم.

                             این مسئول افزود: آنچه که نشانه موفقیت یک سازمان اجتماعی است، این است که بتواند در کمترین زمان ممکن، به بهترین شکل افراد را به جامعه برگرداند. همچنین دو گروه افراد را داریم؛ یک سری افرادی است که تحصیلات عالیه و مرتبط دارند و گروهی دیگر که تحصیلات عالیه ندارند و تجربه دارند و اعتقاد ما این است که کسی که تحصیلات ندارد باید در این زمینه دوره‌های دانشگاهی شرکت کنند و کسی که دانش این رشته را دارد باید تجربه این حوزه را کسب کند.

                             رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: در حوزه اجتماعی با موضوعاتی سر و کار داریم که موضوعات ثابتی نیستند و برای مثال کودکان خیابانی و شبکه مجازی موضوع جدی برای ما نبود، اما امروز این مورد مهم این است که مددکاران اجتماعی را به روز کنیم و به‌روزرسانی دانش مددکاران اجتماعی هم در دانشگاه‌ها با تغییر سر فصل‌ها و سازمان‌های اداری با دوران ضمن خدمت که می‌تواند توانایی علمی مددکاران را افزایش پیدا می‌کند و آنچه که امروز شاهد هستیم بسیاری از پست‌های حوزه مددکاری اجتماعی با افراد غیر متخصص پر شده است و پس از این دولت باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که از متخصصان هر دانشی در این زمینه بهره گیرد.

                             وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه طلاق یک جزیره نیست، بلکه پدیده اجتماعی است که عوامل مختلفی باعث بروز آن می‌شود، گفت: بخشی از این موضوع مربوط به توانایی زوجین برای ایجاد یک زندگی خوب و مشاوره پیش از ازدواج می‌شود اما آموزش مشاوره ازدواج را باید از دورن خانواده‌ها و مدارس شروع کنیم و این مستلزم این است که آموزش و پرورشی داشته باشیم که تفکر اجتماعی داشته باشد و امور اجتماعی در اولویت آموزش و پرورش باشد. طبیعتا بخش دیگر تسهیل دسترسی مردم به خدمات اجتماعی است که ارزان‌تر و راحت تر در خدمت مردم قرار گیرد.

                             این مسئول ادامه داد: مردم تصور دارند که زندگی اجتماعی نیاز به سواد اجتماعی ندارد این در حالی است که برای داشتن زندگی بهتر نیازمند داشتن دانش اجتماعی و سواد اجتماعی هستیم و طبیعتا مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند در این زمینه کمک کند. همچنین می‌توان اذعان داشت که در طی ۶ سال گذشته ازدواج ۳۳ درصد تغییرات منفی داشت و طلاق ۲۲ درصد تغییرات مثبت داشت که این بیانگر است که علاقه افراد به ازدواج دائم در حال کاهش است در صورتی که جمعیت در سنین ازدواج ما در حال افزایش است.

                             • كاهش
                             • علاقه
                             • افراد
                             • ازدواج دائم
                             • ازدواج موقت
                             • جامعه
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 12 May 2018 14:21:17 +0430
                              رهبر انقلاب: از شائبه و گلایه میان فِرَق اسلامی پرهیز شود http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16894-2018-05-12-09-24-58.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16894-2018-05-12-09-24-58.html رهبر انقلاب: از شائبه و گلایه میان فِرَق اسلامی پرهیز شود

                              حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، علت اصلی تحت سلطه قرار گرفتن دنیای اسلام را عقب ماندگی علمی دانستند و افزودند: دنیای غرب بعد از قرن‌های متمادی عقب ماندگی علمی، توانست با استفاده از پیشرفت‌های علمیِ دنیای اسلام، ثروت و قدرت علمی، نظامی، سیاسی و تبلیغاتی خود را افزایش دهد و در نهایت با استعمار، وضعیت کشورهای اسلامی را به شرایط کنونی برساند.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا، حضرت آیت‎الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار شرکت کنندگان در کنگره بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی»، مهمترین نیاز امروز دنیای اسلام را «وحدت و یکپارچگی» و همچنین «حرکت جدی برای پیشرفت علمی در همه علوم» دانستند و تأکید کردند: امروز «بیداری» در دنیای اسلام بوجود آمده است و به رغم تلاش غربی‌ها برای انکار آن، این بیداری زمینه ساز گرایش بیشتر به اسلام و نویدبخش آینده‌ای بهتر است.

                              رهبر معظم انقلاب اسلامی با قدردانی از دست‌اندرکاران و پدیدآورندگان این همایش، بویژه شخص حضرت آیت الله مکارم شیرازی، گفتند: امروز هر حرکتی که موجب شناخت بیشتر گروهها و فرقه های اسلامی از یکدیگر شود، یک حسنه است و این گردهمایی از مصادیق حرکت در جهت اتحاد امت اسلامی است.

                              حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تلاش دیرینه دشمنان برای رو در رو قرار دادن مسلمانان، افزودند: در چنین شرایطی، هر عملی که موجب شناخت مسلمانان از نقاط قوت یکدیگر و زمینه‌ساز هم‌افزایی آنها شود، به وحدت و یکپارچگی امت اسلامی کمک خواهد کرد.

                              ایشان به نقش شیعه در طول تاریخ برای اعتلای علوم اسلامی و طبیعی اشاره و خاطرنشان کردند: این آثار و خدمات گرانبها باید به امت اسلامی معرفی شوند زیرا مایه افتخار و موجب یکپارچگی خواهند بود.

                              رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم مراقبت جدی برای جلوگیری از ایجاد هرگونه شائبه و گلایه میان فِرَق اسلامی، گفتند: یکی از مسائل بسیار مهم و مورد نیاز کنونی دنیای اسلام، موضوع پیشرفت علمی و حرکت جدی در این زمینه است.

                              حضرت آیت الله خامنه ای، علت اصلی تحت سلطه قرار گرفتن دنیای اسلام را عقب ماندگی علمی دانستند و افزودند: دنیای غرب بعد از قرنهای متمادی عقب ماندگی علمی، توانست با استفاده از پیشرفتهای علمیِ دنیای اسلام، ثروت و قدرت علمی، نظامی، سیاسی و تبلیغاتی خود را افزایش دهد و در نهایت با استعمار، وضعیت کشورهای اسلامی را به شرایط کنونی برساند.

                              ایشان با اشاره به زورگویی قدرتهای غربی به کشورهای اسلامی و دنباله روی بسیاری از حکام این کشورها از زورگویان بین‌المللی، تأکید کردند: این شرایط باید بواسطه پیشرفت علمی کشورهای اسلامی تغییر کند و دنیای اسلام می تواند بار دیگر در قله تمدن بشری قرار گیرد.

                              رهبر انقلاب، حرکت در مسیر پیشرفت علمی را وظیفه حکومت های اسلامی و نخبگان آن برشمردند و گفتند: نخبگان دنیای اسلام باید یک حرکت عظیم فکری و یک خواست عمومی برای پیشرفت علمی و رسیدن به قله علم و دانش را به وجود آورند.

                              حضرت آیت الله خامنه ای از حرکت جمهوری اسلامی ایران در مسیر پیشرفت علمی به عنوان یک نمونه موفق یاد کردند و افزودند: بر اساس گزارشهای مراکز علمی جهانی، شتاب حرکت علمی ایران در سالهای گذشته، ۱۳ برابر متوسط جهانی بوده است.

                              ایشان خاطرنشان کردند: ما این مسیر را تا رسیدن به مرزهای علم و دانش ادامه خواهیم داد و ایران بر خلاف غربی‌ها، آمادگی انتقال دستاوردها و پیشرفتهای علمی خود را به دیگر کشورهای اسلامی دارد.

                              رهبر انقلاب، پیشرفت در علوم اسلامی و علوم طبیعی را ضروری خواندند و افزودند: یکی از مواردی که اسلام می تواند در مسائل مختلف بشری «حرف نو» داشته باشد، در زمینه مسائل فقهی است که باید در این زمینه کار بیشتر و جدی تری انجام شود.

                              حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه باید در زمینه فلسفه و علوم عقلی، سرعت حرکت علمی افزایش یابد، گفتند: غربی‌ها، فلسفه خود را تا عرصه های مختلف مسائل سیاسی و اجتماعی امتداد داده اند و ما نیز باید چنین کاری را انجام دهیم زیرا فلسفه اسلامی، قوی‌تر، ریشه‌دارتر و مستحکم‌تر از فلسفه غربی است.

                              ایشان با اشاره به گسترش بیداری در دنیای اسلام و افزایش گرایش به اسلام در جهان، خاطرنشان کردند: امروز جوانان در دنیا، سؤالهای زیادی دارند که می خواهند پاسخ آنها را در چارچوب اسلام بیابند، بنابراین باید حرکت علمی در دنیای اسلام شتاب بگیرد و امت اسلامی بار دیگر به اوج اقتدار علمی و تمدنی خود برسد تا دشمنان اسلام و امریکایی‌ها نتوانند به رؤسای کشورهای اسلامی دستور بدهند و «باید و نباید» بگویند.

                              پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین اعرافی رئیس شورای سیاستگذاری کنگره «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» گفت: «پاسخ به شبهات»، «تعمیق تفاهم میان مذاهب اسلامی»، «بازشناسی سرمایه‌های فکری شیعه و مسلمانان» و «دستیابی به نقاط قوت برای تکمیل و ارائه علوم اسلامی» جزو اهداف اصلی کنگره بوده است.

                              همچنین حجت‌الاسلام دکتر رضایی دبیر کنگره گزارشی از اهداف و برنامه‌های این همایش بیان کرد.

                              • رهبر انقلاب
                              • شائبه
                              • گلايه
                              • فرق اسلامي
                              • پرهيز
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 12 May 2018 13:55:08 +0430