آذربایجان غربی

تغییر نامحسوس قیمت مواد غذایی

  • چهارشنبه, آبان 09 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

برپایه آمارهای بانک مرکزی، نرخ تورم در مهر گذشته 9/15درصد بود و در این میان خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها افزایش 9/5درصدی را پشت سر گذاشتند، اما نگاهی ‌به گزارش خرده‌فروشی 11 گروه کالای اساسی در شهر تهران نشان می‌دهد که سه گروه کالایی یعنی لبنیات، گوشت مرغ و روغن در این ماه افزایش قیمتی بالاتر از متوسط نرخ تورم گروه اقلام خوراکی را تجربه کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه پارسال (تورم نقطه به نقطه) خانوارهای کشور 8/32درصد بود. همچنین براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در استان ایلام (9/39درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (1/26درصد) ثبت شد؛ یعنی خانوارهای ساکن استان ایلام به طور متوسط 1/7درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان کرمان به طور متوسط 7/6درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به مهر ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند. بر اساس بررسی‌های بانک مرکزی در این ماه بهای لبنیات 7/9درصد، تخم‌مرغ 4/2درصد، برنج 7/4درصد، حبوب 6/3درصد، گوشت مرغ 9/6درصد و قند و شکر و چای هرکدام 6/0درصد و روغن نباتی 5/13درصد افزایش قیمت داشتند اما در مقابل میوه‌های تازه 5/5درصد، سبزی‌های تازه 9/1درصد و گوشت قرمز 3/1درصد کاهش قیمت ثبت کردند.

آخرین تحولات بازار مصرف

بر اساس آخرین بررسی‌های انجام‌شده در بانک مرکزی در هفته منتهی به چهارم آبان در گروه لبنیات قیمت پنیر پاستوریزه نسبت به هفته قبل معادل 7/2درصد و شیر پاستوریزه 1/2درصد افزایش یافت و بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. قیمت تخم‌مرغ معادل یک‌دهم درصد افزایش داشت و شانه‌ای 138 تا 210هزار ریال فروش می‌رفت. همچنین در گروه برنج، بهای برنج وارداتی غیرتایلندی معادل 1/1درصد و برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب هشت‌صدم درصد و چهاردهم درصد افزایش یافت؛ در گروه حبوب قیمت تمام اقلام بین یک‌دهم درصد تا 1/7درصد افزایش داشت. در گروه میوه‌ها و سبزی‌های تازه در هفته پایانی مهر در میادین زیر نظر شهرداری پرتقال درجه یک و کیوی عرضه نمی‌شد و پرتقال درجه دو عرضه کمی داشت. سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه بـا سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شد؛ میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه بهای هلو معادل 7/4درصد، خربزه 1/3درصد و هندوانه شش‌دهم درصد افزایش داشت ولی قیمت سایر اقلام بین سه‌دهم تا 1/17درصد کاهش داشت. در گروه سبزی‌های تازه بهای گوجه‌فرنگی معادل 7/4درصد، سیب‌زمینی 1/8درصد، لوبیا سبز 6/2درصد و سبزی‌های برگی هفت‌دهم درصد کاهش داشت ولی قیمت سایر اقلام بین 3/1 تا 4/8درصد افزایش داشت. در گروه گوشت قرمز و گوشت مرغ نیز در این هفته بهای گوشت گوسفند معادل دودهم درصد، گوشت تازه گاو و گوساله هفت‌دهم درصد و گوشت مرغ پنج‌دهم درصد کاهش یافت.

رفت‌وآمدهای محافظه‌کارانه دلالان در بازار ارز

بعد از نظارت‌های نیروی انتظامی بر بازار ارز، رفت‌و‌آمدهای دلالان در کوچه‌ پس‌‌کوچه‌های میدان فردوسی محافظه‌کارانه‌تر شده و البته ولع خرید هم فروکش کرده است. به گزارش مهر، چند روزی است که نیروی انتظامی با تذکرات مکرر به واسطه‌ها و دلالان ارز در چهارراه استانبول هشدار می‌دهد که فعالیت‌های غیرقانونی و خرید‌و‌فروش‌های ارز خارج از صرافی‌ها ممنوع است، بر همین اساس طی روزهای گذشته تعداد زیادی از دلالان دستگیر شده و همین امر فضایی ناامن را برای برهم‌زنندگان نظم بازار ارز فراهم کرده است. البته هنوز هم هستند افرادی که در این بازار فعال بوده و تلاش دارند تا از آن هرچند اندک سودی به دست آورند اما همچنان سایه سنگین نظارت نیروی انتظامی را بالای سر خود احساس می‌کنند. در مقابل، ولع خرید نیز فروکش کرده و بسیاری از افرادی که برای خرید و فروش ارز وارد بازار می‌شوند، کسانی هستند که برای تامین نیازهای واقعی خود مراجعه کرده و یا ارزهای در اختیار خود را بنا به ضرورت به فروش می‌رسانند. بررسی‌های میدانی از میدان فردوسی حکایت از آن دارد که تقریبا بازار ارز روند منطقی به خود گرفته و از هیجان‌هایی که طی روزهای تلاطم بازار ارز بر آن حاکم بود تا حدود زیادی فاصله گرفته است. اگر چه همچنان نوسانات در بازار به چشم می‌خورد اما به دلیل اینکه عرضه ارز از کانال رسمی و منطقی خود با مصوبات بانک مرکزی در حال جریان است، تقریبا بازارهای حاشیه‌ای اگر برچیده نشده باشند اما فعالیتشان بسیار کمرنگ شده است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در اقتصادی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها