آذربایجان غربی

حاشيه سازي براي استاندار بي حاشيه

  • چهارشنبه, بهمن 25 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

با معرفي يك استاندار میانه رو براي آذربايجان غربي، قابل پيش بيني بود كه منتقدين دولت و بخصوص مخالفين انديشه اصلاحات، با تمام توان در مسیر تضعيف و تخريب محمدمهدي شهرياري گام بردارند.

 

به گزارش خبرنگار هم آوا، استان محروم و شايد فراموش شده آذربايجان غربي، همواره و در انتخابات مختلف با راي به اصلاحات و تغيير، خواستار پايان همه مظلوميت ها، کاستی ها، نگاه هاي غلط امنيتي، قوميتي و ... بوده كه در طول تاريخ بر آن گذشته و شايد بالاخره امروز بايد بيش از پيش به اين خواسته توجه شود.

البته در اين ميان، منافع قوميتي، باندي و سياسي برخي گروه هاي داخل استاني، كشوري و برون مرزي، نقشي تعيين كننده در تمام عقب ماندگي هاي آذربايجان غربي داشته و اين منفعت طلبي ها امروز چون سدي در برابر هرگونه تحول خواهي مثبت ايستاده و تلاش خواهد كرد استاندار جديد آذربايجان غربي را نيز در مسير تحقق همدلي، توسعه و پيشرفت استان، درگير حواشی تحمیلی سازد.

شفافيت در مديريت

محمدمهدي شهرياري برخلاف برخي ادعاهاي روزها و هفته هاي اخير، در چند ماه نخست تصدي پست استانداري آذربايجان غربي، در مسير اعتدالي دولت منتخب مردم گام برداشته و طبيعي است كه اين روند هرگز به مذاق پيروان افراط و تفريط خوش نيآمده و نخواهد آمد؛ البته نباید فراموش کرد كه قضاوت هاي غيرمنصفانه درخصوص مديريت وي كه مدت زیادی نیز از آغاز آن نمي گذرد، از تلاش مخالفين براي زمين گير كردن استاندار جديد حکایت دارد.

ضعف در اطلاع رساني، يكي از انتقاداتي است كه دولت تدبير و اميد همواره با آن روبرو بوده؛ نقدي كه امروز به صورت بالعكس درخصوص استاندار آذربايجان غربي نمود يافته و حضور در عرصه فضاي مجازي و اطلاع رساني مستمر را مي توان يكي از ويژگي هاي بارز شهرياري تلقي كرد كه به احتمال زياد از نگاه مثبت وي به رسانه سرچشمه می گیرد؛ امري كه البته با برداشت منفي برخي، از آن به عنوان شوي تبليغاتي ياد مي شود!

 استاندار آذربايجان غربي از بيان صريح برنامه ها و باورهاي خود كه در اولين نشست خبري وي با رسانه ها به وضوح نمود داشت، هيچ ابايي ندارد؛ اين ويژگي متفاوت شهرياري در مقايسه با استانداران سابق كه شايد از يك چهره ديپلمات انتظار نمي رفت، تمامي آنها را كه در چند دهه اخير به حكمراني در پشت پرده ها عادت داشتند، با دستپاچگي به واكنش منفي واداشته و با طرح غضب آلود اينكه استاندار جديد ميهمان (احتمالاً موقت) آذربايجان غربي است، به نوعي با فراموشي رسم ميهمان نوازي، شهرياري را تهديد به تعامل مخفيانه با مافياي خود مي كند.

نمايندگاني نگران از نتيجه انتخابات پيش روي مجلس

پيروزي در انتخابات به لطف قوميتي كردن فضاي انتخابات، حربه اي در تضاد با منافع و وحدت ملي و منطقه اي مي باشد كه بارها در طول انتخابات مجلس و شوراهاي اسلامي از سوي برخي كانديداها آزموده شده و نتايج خوشايندي براي آقايان نماينده و ناخوشايند براي آذربايجان غربي به همراه داشته است؛ تاكتيكي كه در انتخابات رياست جمهوري اخير براي شكست حسن روحاني به عمد رنگ باخته و جناح مخالف دولت در راستاي تامين منافع سياسي و بخصوص براي پيروزي كانديداي مورد حمايت خود، دست به دامن ائتلاف نمايندگان و چهره هاي تندروی قوميتي مي شود.

آموزه هاي ديني و توصيه هاي مكرر رهبر انقلاب مبني بر وحدت شيعه و سني و اقوام مختلف، بخصوص در شرايط حساس منطقه اي، متاسفانه در برهه هاي مختلف مورد بي مهري نمايندگان، چهره ها و رسانه هاي تندرو قرار گرفته كه شديداً نيز مدعي تعهد به اسلام و انقلاب مي باشند؛ رويه اي نامبارك كه در قوميتي و امنيتي كردن فضاي حاكم بر آذربايجان غربي بسیار تاثيرگذار بوده و يكي از دستاوردهاي نهايي آن، فراري دادن سرمايه گذارانی داخلي و خارجي از اين استان محروم مي باشد كه استاندار آذربايجان غربي به شدت در ماه هاي اخير به دنبال جلب اعتماد آنها بوده است.

اينگونه است كه اظهارات و اقدامات امروز شهرياري در مسير وحدت افزايي و دور كردن برچسب قوميتي و امنيتي از منطقه مستعد آذربايجان غربي، با واكنش هاي تند آناني روبرو مي شود كه بقاي خود را در اين فضاي ناميمون نژادپرستانه جستجو كرده و با طرح ادعاهاي قوميتي براي فريب افكار عمومي استان، خويشتن را براي پيروزي در انتخابات آتي مجلس آماده مي كنند.

غافل از اینکه، تداوم تفکرات نژادپرستانه و تفرقه افکنانه در بلندمدت به تهدیدی جدی برای تمامی اقوام و مذاهب ساکن آذربایجان غربی تبدیل شده و نه تنها هیچ یک سودی از این نفرت پراکنی ها نبرده، بلکه بهانه ای را که نباید در اختیار تمامیت خواهان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... داخلی و خارجی قرار داده و مردم مظلوم این استان محروم، همچنان باید در آتش خودخواهی مدعیان دروغین بسوزند.

هر قومی زمانی شاهد برآورده شدن حقوق و مطالبات بحق خود خواهد بود که خود در تضییع حقوق دیگر اقوام پیشگام نباشد؛ بی شک احترام به حقوق یکدیگر، ضرورتی است انکارناپذیر برای تعالی یک جامعه ...

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها