آذربایجان غربی

شهریاری: آذربایجان غربی به 11 هزار کلاس درس نیاز دارد

  • دوشنبه, شهریور 19 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

استاندار آذربایجان غربی گفت: این استان با مشکل فرسودگی کلاس های درس و نبود راه روستایی مناسب مواجه است و برای رسیدن به استانداردهای لازم به 11 هزار کلاس درس و پنج هزار کیلومتر راه روستایی نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه آذربایجان غربی که با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، افزود: از 11 هزار کلاس درس مورد نیاز استان، پنج هزار کلاس باید احداث و 6 هزار کلاس درس نیز تخریب و بازسازی شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن بسیاری از روستاهای این استان از وضعیت دسترسی مناسبی برخوردار نیست و برای رسیدن به استانداردهای کشوری در این خصوص باید زمینه احداث پنج هزار کیلومتر راه روستایی به ویژه در مناطق محروم استان فراهم شود.

وی بیان کرد: به علت وجود مشکل تردد در راه های روستایی آذربایجان غربی، روستاییان در زمان بارش باران و برف با محدودیت های جدی مواجه می شوند و اقدام سریع در این خصوص الزامی است.

استاندار آذربایجان غربی از تقاضای 50 مورد سرمایه گذاری بزرگ در استان خبر داد و گفت: سه مورد سرمایه گذاری بزرگ در این خصوص نهایی شده که یکی از آنها سرمایه گذاری شرکت دوهلر آلمان در حوزه آبمیوه است.

شهریاری تاکید کرد: مشکلات پیش روی سرمایه گذاران به ویژه در حوزه انتقال پول به کشور باید با همراهی نهادهای کشوری و استانی حل شود تا رغبت برای سرمایه گذاری افزایش یابد.

وی آذربایجان غربی را استانی غنی با ظرفیت های معدنی، مرزی و کشاورزی خاص عنوان کرد و ادامه داد: با وجود 967 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور، این استان از جمله پنج استان امن کشور به شمار می رود و مستعد جذب سرمایه گذاری های قابل توجه است.

وی ارائه اختیارات به استان ها به ویژه آذربایجان غربی در خصوص درآمد و هزینه را خواستار شد و افزود: این امر می تواند در شکوفا کردن ظرفیت های استانی بسیار موثر باشد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به شاخص های نامناسب توسعه استان، بیان کرد: پایین بودن نرخ باسوادی به ویژه باسوادی زنان روستایی، بالا بودن نرخ بیکاری، پایین بودن سهم استان از تولید ناخالص ملی، پایین بودن سرانه تخت های بیمارستانی و درآمد از جمله مهمترین شاخص های نامناسب استان به شمار می رود.

ناصر حضرتی با اشاره به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به آذربایجان غربی در حوزه اختصاص اعتبارات مناسب اضافه کرد: در حالی که بودجه عمرانی این استان در سال 1392 حدود 2 هزار و 500 میلیارد ریال بود، این رقم در سال 1396 نزدیک به 6 برابر شد و به بیش از 16 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

وی ادامه داد: با وجود اختصاص این اعتبار، به علت عقب ماندگی های تاریخی آذربایجان غربی به ویژه در دوران دفاع مقدس و پس از آن، شکاف بسیار زیادی در حوزه های عمرانی و توسعه ای بین این استان با استان های برخوردار وجود دارد که باید برای پرکردن این شکاف، اعتبار ویژه ای به صورت سالانه تخصیص یابد.

وی گفت: طبق ماده 112 برنامه ششم توسعه، اختصاص اعتبار ویژه برای جبران عقب ماندگی های استان تصریح شده ولی هنوز به اجرا درنیامده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی تفویض اختیار هزینه و درآمد استانی به مدیریت استان و همچنین اختصاص درآمدهای مرزی و گمرکی را از جمله مهمترین درخواست ها برای توسعه استان دانست و افزود: با اجرای این موارد می توان زمینه برداشتن گام های بلند برای توسعه را در آذربایجان غربی فراهم کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها