آذربایجان غربی

پيش بينی 2450 میلیارد تومان برای توسعه آذربایجان غربی

 • پنج شنبه, آبان 24 1397
 • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

استاندار آذربایجان غربی گفت: 2 هزار و 450 میلیارد تومان طرح برای تصویب در سفر آینده دکتر حسن روحانی به استان در نظر گرفته شد.

به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری امروز در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی افزود: برای نهایی شدن این طرح ها که در راستای توسعه بیش از پیش استان و ارتقای شاخص های زیرساختی اجرا خواهد شد، جلسات متعددی طی روزهای گذشته برگزار و جزئیات طرح ها نیز لحاظ شده است.

وی اضافه کرد: فقط در بخش بهداشت و درمان، طرح های قابل توجهی از جمله تکمیل بیمارستان آیت الله خویی، تکمیل بیمارستان زنان، توسعه بیمارستان های شاهین دژ، اشنویه، نقده و میاندوآب و ساخت بیمارستان سلماس در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: این اعتبار علاوه بر اعتبارهای ملی و استانی سالانه است و در راستای محرومیت زدایی به شهرستان های مختلف آذربایجان غربی تخصیص می یابد.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: مجموع اعتبار ملی و استانی بخش های مختلف استان طی سال جاری به بیش از 36 هزار میلیارد ریال /360 میلیارد تومان/ می رسد که رقم بسیار قابل توجهی است.

شهریاری همچنین از تخصیص اعتبار ویژه آب های مرزی به میزان پنج هزار میلیارد تومان در سال های اخیر به آذربایجان غربی خبر داد و گفت: همه این اعتبارها در راستای سرعت بخشیدن به محرومیت زدایی از بخش های مختلف استان و به اهتمام دولت تدبیر و امید شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: در سفر پیشین رییس جمهوری و هیات دولت به آذربایجان غربی نیز 17 هزار میلیارد ریال طرح در استان تصویب و نهایی شده بود که از این میزان 13 هزار میلیارد ریال پرداخت شده و 75 درصد طرح ها به اتمام رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه سفر پیش روی دکتر روحانی به آذربایجان غربی، نخستین سفر در 6 ماه گذشته به شمار می رود، افزود: با توجه به تحریم های ظالمانه دولت ترامپ علیه کشورمان و نگاه کشورهای مختلف به ایران اسلامی، استقبال پرشور از رییس جمهوری در این سفر بسیار مهم است و مطمئن هستیم این استقبال به خوبی توسط مردم شکل می گیرد.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری با اشاره به رشد قابل توجه شاخص های کسب و کار در استان طی سال گذشته، بیان کرد: بر اساس شاخص ها، وضعیت استان علی رغم شرایط خاصی که در کشور وجود دارد و موضوعاتی که در خصوص مسائل اقتصادی وجود دارد خوشبختانه شرایط کسب و کار فضای عمومی استان نسبت به متوسط کشوری ارتقا پیدا کرده و این خبر خوبی برای استان است.

استاندار آذربایجان غربی به برخی وظایف مدیران اشاره نمود و افزود : نقش اصلی مدیران در شرایط فعلی ، حفظ اشتغال موجود و ایجاد فرصت های اشتغال جدید است ، هر چند در برخی اشتغال ایجاد شده ولی در بعضی جاها خصوصا واحدهای تولیدی با ریزش اشتغال مواجه بودیم که فرمانداران و مدیران کل به این امر و ریزش اشتغال در واحدهای مربوطه خود توجه لازم را داشته باشند تا بحث اشتغال که یکی از عمده مشکلات جامعه ما به شمار می رود نرخ رو به افزایشی نداشته باشد.

مقام عالی استان ادامه داد : البته در این خصوص اقدامات خوبی صورت گرفته بطوریکه در سال گذشته از محل رونق تولید ، 1200 میلیارد تسهیلات پرداخت شد که با مجموع تسهیلات دیگر بطور سرجمع 1700 میلیارد تومان تسهیلات به بخشهای تولید پرداخت شد که در بخش تثبیت و ایجاد اشتغال جدید موثر بوده است .

شهریاری همچنین در ادامه به حذف بروکراسی های زاید موجود در ادارات اشاره نمود و از مدیران خواست به این امر توجه جدی نموده و در خصوص گردش کار و حمایت از تولید و تسهیل امور اقدامات لازم را انجام دهند.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود به سرمایه گذاری های جدید بخصوص به پنجره واحد سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت : گلایه ای که در این خصوص هست دستگاههای اجرایی استعلامات را در وقت مقرر پاسخ نمی دهند و با توجه به پیگیری های معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع و مدیر کل اقتصاد و دارایی همچنان مشکل وجود دارد و این استعلامات در موعد خود پاسخ داده نمی شود که باید به این امر و جذب بیشتر سرمایه گذارها توجه جدی صورت گیرد.

عدم تخصیص آب به بخش صنعت در استان ، استفاده از تکنولوژی های قدیمی در صنایع که باعث ایجاد مشکل در بازپرداخت تسهیلات و اعتبارات می شود ، همچنین اتخاذ تدابیر و راهکاری برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی برای جلوگیری از تعطیل شدن و جلوگیری از اعمال سلیقه فردی در بانکها از دیگر مواردی بود که مقام عالی استان امروز در شورای اداری به آن اشاره نمود.

وی افزود: توجه بانک ها به استمهال وام های اعطایی سرمایه در گردش، پرهیز از نگاه تبعیض آمیز به مشتریان مختلف، اجرای برنامه ریزی های ویژه برای واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی از جمله مواردی است که باید در راستای ارتقای شاخص های صنعتی استان مورد توجه قرار گیرد.

استاندار آذربایجان غربی از اختصاص 100 میلیارد ریال اعتبار استانی و ملی برای توسعه بخش دانش بنیان در استان خبر داد و بیان کرد: این استان را به هاب میکروالکترونیک کشور تبدیل خواهیم کرد و در این راستا همکاری های خوبی نیز با صندوق نوآوری و شکوفایی برای اعطای تسهیلات آغاز شده است.

شهریاری بر استفاده بیشتر از ظرفیت مدیریتی جوانان و بانوان در دستگاه های اجرایی تاکید کرد و گفت: ادارات کل در این خصوص مقاومت نداشته باشند و به عنوان رقیب به جوانان نگاه نکنند.

وی افزود: در گذشته دید خوبی به بانوان وجود نداشت ولی در حال حاضر مدیران می توانند از ظرفیت این قشر مبتکر و خلاق در راستای رسیدن به اهداف سازمانی بیش از پیش بهره ببرند.

حضور رییس جمهوری فرصتی مغتنم برای توسعه آذربایجان غربی است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: حضور رییس جمهوری در استان فرصتی مغتنم برای توسعه استان است و امیدواریم از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی افزود: دراین سفر می توان زمینه توسعه روزافزون استان را در بخش های مختلف فراهم کرد.

وی در ادامه با قدردانی از همکاری برخی ادارات استانی با ستاد عتبات عالیات برای برپایی موکب های اربعین حسینی اضافه کرد: البته برخی کاستی هایی در این خصوص وجود داشت که امیدواریم برای سال های آتی رفع شود.

وی با اشاره به اینکه رعایت تقوای الهی از جمله مهمترین عوامل رشد انسان است، بیان کرد: می توان با رعایت تقوای فردی و اجتماعی، زمینه حل مشکلات اقتصادی را نیز فراهم کرد.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به سفر آتی رییس جمهوری و هیات دولت به استان ادامه داد: هر سفر هیات دولت، تحرکی اساسی برای توسعه استان فراهم می کند.

رضا حسینی با اشاره به برکت های سفر گذشته هیات دولت به آذربایجان غربی گفت: بخش اعظمی از مصوبه های آن سفر در راستای توسعه استان اجرایی شده و نوعی محرک اقتصادی بوده است.

وی از اختصاص 15 هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای توسعه استان خبر داد و افزود: اولویت اول در استفاده از این اعتبار، توسعه بخش حمل و نقل و پایانه های مرزی است و امیدواریم بتوانیم از این اعتبار به خوبی بهره ببریم.

در این جلسه همچنین از دستگاه های برتر در قالب جشنواره شهید رجایی با اهدای لوح قدردانی شد.

بیستمین جشنواره شهید رجایی موضوع چهارمین جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی بود که در آن از مدیران دستگاههای اجرایی برتر در بخشهای مختلف تجلیل شد.

حضرتی پر در این مراسم گفت: در این دو سال موضوعات مربوط به بحث پیشبرد برنامه های دستگاهها ، بهبود فضای کسب و کار و اقدامات خاص دستگاهها در رابطه با واگذاری پروژه های عمرانی و نحوه مدیریت آنها در رابطه با مشارکت عمومی خصوصی و همین طور اقدامات خاص توسعه ای که دستگاههای اجرایی انجام دادند کانون توجه سازمان برنامه و بودجه و شورای راهبری توسعه مدیریت بوده و در این راستا ارزیابی شدند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی با بیان اینکه در این راستا صد فرآیند در ۵۰ دستگاه اجرایی استان به منظور شفاف سازی ارائه خدمات به مردم پیگیری شد، افزود: شناسه دار کردن خدمات الکترونیکی در سطح ملی و استانی، استقرار میز خدمت الکترونیکی، هماهنگی استقرار دولت الکترونیکی در دستگاههای اجرایی و واگذاری تصدی گری ها از جمله شاخص های دیگری بود که دستگاههای اجرایی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش و با توجه به ارزیابی انجام گرفته، دستگاههای برتر آذربایجان غربی در جشنواره شهید رجایی سال ۹۷ بر اساس عملکرد سال ۹۶ به شرح زیر اعلام و تجلیل شد:

 • اداره کل ثبت اسناد و املاک استان؛ رتبه اول گروه عمومی ، اجتماعی و قضایی
 • اداره کل دامپزشکی استان؛ رتبه اول گروه حمایتی ، سلامت و بهداشت
 • شرکت توزیع نیروی برق استان ؛ رتبه اول گروه شرکتها ، بیمه ها و بانک ها
 • اداره کل آموزش و پرورش استان ؛ رتبه اول گروه علمی، فرهنگی و آموزشی
 • اداره کل صنعت ، معدن و تجارت استان رتبه اول گروه زیربنایی و تولیدی
 • اداره کل امور مالیاتی استان رتبه اول محور توسعه دولت الکترونیک
 • اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان ، برگزیده اول محور ارتقا سلامت اداری ، مسئولیت پذیری و پاسخگویی
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی استان ؛ برگزیده اول محور استقرار نظام جامع مدیریت عملکرد
 • اداره کل فرودگاههای استان؛ برگزیده اول محور شاخص های اختصاصی
 • اداره کل تامین اجتماعی استان ؛ برگزیده دوم محور شاخص های اختصاصی
 • بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ؛ برگزیده سوم محور شاخص های اختصاصی
 • اداره کل تبلیغات اسلامی استان ؛ رتبه اول میزان رشد عملکرد نسبت به روند گذشته
 • شرکت گاز استان ؛ رتبه دوم میزان رشد عملکرد نسبت به روند گذشته
 • مدیریت بازنشستگی استان ؛ رتبه سوم میزان رشد عملکرد نسبت به روند گذشته
 • اداره کل ورزش و جوانان استان ؛ واگذاری تصدی گری ها به بخش غیردولتی
 • شرکت سهامی آب منطقه ای استان ؛ اقتصاد مقاومتی
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان ؛ دستگاه انجام دهنده اقدامات خاص

دکتر حسن روحانی و برخی از اعضای هیات دولت طی هفته آینده به آذربایجان غربی سفر می کنند؛ در این سفر علاوه بر افتتاح طرح های مختلف، عملیات اجرایی پروژه های مهمی در بخش های گوناگون آغاز می شود.

این سفر، دومین سفر هیات دولت تدبیر و امید به آذربایجان غربی است؛ سفر پیشین خرداد سال 1395 انجام شد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها