آذربایجان غربی

روابط ايران - اروپا يك گام ديگر به پيش

  • یکشنبه, مهر 22 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

آزاده رحیمی: حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست‌خارجی مجلس در روزهای گذشته اظهاراتی مبنی بر درخواست تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران از سوی برخی از سفرای کشورهای اروپایی در دیدار با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را مطرح کرد.

در این دیدار که با حضور 26 سفیر کشورهای اروپایی برگزار شد، سفرای کشورهای اروپایی درخواست خود را مجددا مطرح کردند. دو سال پیش نیز موضوع بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران مطرح شد. در آن دوران به دلایلی این درخواست مورد موافقت قرار نگرفت. بنابراین این درخواست به نوعی درخواست جدیدی نیست و در دیدار سال گذشته هیات پارلمانی اتحادیه اروپا با دکتر لاریجانی رئیس مجلس نیز مطرح شده بود، اما گویا در دستور کار قرار نگرفت. به ویژه پس از خروج آمریکا از برجام و وجود راه سخت اتحادیه اروپا در مسیر حفظ برجام، این درخواست، بارها تکرار شد. در هفته‎های اخیر و در پی نشست کشورهای 1+4‌ با محمد جواد ظریف در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، برخی کشورهای اروپایی پیشنهادی مبنی بر سازوکار مالی ویژه در ارتباط با ایران را مطرح کردند. به گفته بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، اروپا در جهت حفظ برجام تا حدودی در مسیر سازنده و موثری گام برداشته است.

درنظرگرفتن ملاحظات؛ انتقال درخواست

حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست‌خارجی مجلس تصریح کرد: سفرای کشورهای اروپایی اعلام کردند چون اتحادیه اروپا در کشورهای مختلف سفیر دارد خواستار این هستیم تا دفتر این اتحادیه در تهران نیز بازگشایی شود. نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس با بیان اینکه این درخواست مسبوق به سابقه است و اروپایی‌ها خواهان بازگشایی دفتر خود در تهران بوده‌اند، افزود: البته در این راه ملاحظاتی وجود دارد که باید رعایت شود. رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: دغدغه‌های موجود که بخشی از آنها امنیتی است را به سفرای کشورهای اروپایی منتقل کردیم که باید در قالب یک پروتکل الحاقی آنها را برطرف کرد. فلاحت‌پیشه تصریح کرد: در آن جلسه مقرر شد این درخواست سفرای کشورهای اروپایی به مسئولان وزارت امور خارجه منتقل شود که این کار هم انجام شده است. در این راستا کارشناسان روابط بین‎الملل از جمله فریدون مجلسی و علی خرم نظر خود را ابراز کرده‌اند.

استدلال به جای هیاهو!

فریدون مجلسی دیپلمات پیشین کشورمان در گفت‌وگو با ایسنا در مورد پیشنهاد سفیر اتریش در تهران، که کشورش در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا دفتری را در ایران تاسیس کند، اظهار کرد: اتحادیه اروپا از نظر سیاسی و اقتصادی یکی از مهم‌ترین جوامع در عرصه تعاملات بین‌المللی است. ایران نیز از قدیم ارتباط دیرینه با کشورهای اروپایی داشته است و تعاملاتی بین ایران و این کشورها در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی برقرار بوده است. وی گفت: کسانی که با این موضوع مخالف هستند به جای شعار دادن و ایجاد هیاهو اگر استدلالی برای مخالفت با این موضوع دارند، آن را به صورت منطقی و روشن مطرح کنند. مثلا بگویند که اگر دفتر اتحادیه اروپا در ایران تاسیس شود چه خطراتی ممکن است متوجه کشور شود. سفیر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو تاکید کرد: همان‌طور که ایران در اتحادیه اروپا دارای نمایندگی است، اتحادیه اروپا نیز این حق را دارد که در تهران نمایندگی داشته باشد. حال آنها به‌جایی تاسیس سفارتخانه، درصدد تاسیس دفتر هستند. این حق آنهاست که البته یک امتیاز بزرگ هم برای ایران است.

دفاع تمام‌قد

ایلنا نوشت: سیدعلی خرم در خصوص درخواست سفرای کشورهای اروپایی برای تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا دارای سفارت است و سفیر ایران در بروکسل، به صورت همزمان مسئولیت نمایندگی ایران در اتحادیه اروپا را هم برعهده دارد. این دیپلمات ارشد اسبق کشورمان با اشاره به همکاری‌های ایران و اروپا تصریح کرد: اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر به صورت تمام‌قد در مقابل متحد سنتی و راهبردی خود یعنی آمریکا قرار گرفته و از توافق هسته‌ای به شدت حمایت می‌کنند. این همکاری‌ها البته تنها مختص به برجام نبوده و پس از برجام نیز دیدیم بیشترین سرمایه‌گذاری و همکاری‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران با کشورهای دیگر، از سوی اروپایی‌ها بوده است. عدم تاسیس دفتر اتحادیه اروپا می‌تواند اروپا را برای همکاری با ایران دلسرد کند. وی افزود: اسرائیلی‌ها درخواست‌های مکرر و زیادی از اتحادیه اروپا برای تاسیس دفتر و سفارتخانه داشته‌اند، اما اتحادیه اروپا چندین بار به دلیل اشغالگری‌ها و نقض حقوق فلسطینیان با درخواست اسرائیل مخالفت کرده است. این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره ادعای احتمال جاسوسی دفتر اتحادیه اروپا یادآور شد: نگرانی بابت این ادعا بسیار مضحک است. ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در تهران دفتر دارند. اگر بخواهند جاسوسی کنند، آیا نمی‌توانند این کار از طریق آن ۲۸ سفارتخانه انجام دهند؟ از طرفی، مگر جاسوسی از طریق دفتر و سفارتخانه انجام می‌شود؟ اسرائیل در ایران نه سفارتخانه دارد و نه دفتر، اما هم جاسوسی می‌کند و هم دست به عملیات تروریستی می‌زند. خرم با تاکید بر اینکه نباید از ترس مرگ دست به خودکشی بزنیم، عنوان کرد: تشخیص جاسوس بودن یا نبودن و همچنین کشف تیم‌های جاسوسی برعهده سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی است.

ایده خوب؛ نشانه خوب

صدای ایران نوشت: یک عضو پارلمان اروپا در 25 خرداد امسال پیشنهاد داد که می‌توان برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران دفتر اتحادیه اروپا در تهران را تاسیس کرد. صدای ایران به نقل از یورونیوز نوشت، تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در روز هشتم ماه مه برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران که در سال ۲۰۱۵ حاصل شد، اروپا را در شرایطی سخت برای تلاش و حفظ این توافق قرار داده است. آنا گومز نماینده پارلمان اروپا از کشور پرتغال با انتقاد از سیاست‌های دونالد ترامپ در این باره گفت: ما نمی‌توانیم با قوانین آقای ترامپ قدرتمند شویم؛ قوانینی که متمدن نیستند، اما چگونه می‌توان توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کرد؟ گومز افزود: یک ایده خوب این است که یک دفتر اتحادیه اروپا در ایران تاسیس شود. وی ادامه داد: این می‌تواند یک نشانه خوب باشد تا ببینیم که چه چیزهایی مهم‌ترین مشکلات در این کشور هستند. در همین راستا کمیسیون اروپا به منظور محافظت از شرکت‌های خود در برابر این تحریم‌های آمریکا یکسری اقدامات موسوم به مقررات مسدودکننده اجرایی کرده است که مانع از همکاری شرکت‌های اروپایی با تحریم‌های واشنگتن علیه تهران می‌شود.

مشکلی نداریم !

علی لاریجانی، رئیس مجلس در 26 بهمن سال 96 در دیدار با هیات پارلمانی اتحادیه اروپا اظهار کرده بود: در مورد ایجاد دفتر اتحادیه اروپایی در ایران مشکلی نداریم. وی تصریح کرد: خانم موگرینی و آقای ظریف در این مورد مذاکراتی کرده‌اند، ولی خانم موگرینی در این باره گفته است که پول کافی برای ایجاد دفتر در ایران را ندارند و پول را جای دیگری خرج کرده‌اند و پولی برای سال بعدی باقی نمانده است، اما با این شرایط باز هم به وزارت خارجه در این زمینه توصیه‌های لازم را می‌کنیم.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها