آذربایجان غربی

انتقاد آری اما عبور از روحانی نه

  • یکشنبه, مهر 29 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هرچند معتقد است که دولت در برخی زمینه‌ها بویژه در بخش اقتصادی ناکام شده اما تأکید دارد که در سیاست خارجی دولت در همین مدت پیروزی‌های بزرگی داشت و توانست امریکا را تنها کند، به انزوا براند و اجماع جهانی درباره برجام علیه ترامپ به‌دست آورد. به‌گونه‌ای که روحانی مانند اوبامای زمان احمدی‌نژاد که می‌گفت جامعه جهانی با سیاست‌های ایران مخالف است، می‌تواند بگوید جامعه جهانی با سیاست‌های ترامپ مخالف است.

به گزارش خبرنگار هم آوا، تاج‌‏زاده در بخشی از گفت‌وگوی خود با جماران گفت: اوج پیروزی حقوقی و دیپلماتیک و بین‌المللی ایران پیروزی در دادگاه لاهه بود که به نظر من ارزش‌اش کمتر از پیروزی دکتر مصدق در لاهه نبود؛ اگرچه به‌دلیل مشکلات اقتصادی که گریبان مردم را گرفته است، کمتر به این پیروزی توجه کرده‌اند. در زمینه آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی نیز وضع بهتر شده و دولت عقبگرد نداشته است هرچند همچنان شاهد موانع و مشکلاتی هستیم اما بیش از دولت اول روحانی نیست.

این فعال سیاسی اصلاح‎طلب در برشمردن راه‌هایی که اصلاح‌طلبان می‌توانند در برخورد با روحانی داشته باشند، عنوان کرد: نخست اینکه چشم خود را بر واقعیت‌ها ببندند و بگویند دولت در هیچ زمینه‌ای شکست نخورده و اگر هم مشکلاتی هست و مردم آن را لمس می‌کنند، با فرافکنی آنها را کاملاً به گردن دیگران بیندازند. البته نقش دولت پنهان و نیز تحریم‌ها در به‌وجود آمدن مشکلات جدی است، با وجود این معتقدم دولت نیز در این زمینه نقش ضلع سوم را ایفا کرده و باید حتماً نقد شود. او تأکید کرد: من حمایت بی‎چون و چرا از دولت را نمی‎پسندم و کمکی نیز به دولت نمی‌کند. افزون بر آن اجازه نمی‌دهد دولت خطاهای خود را اصلاح کند.

تاج‎زاده در ادامه افزود: راه دوم عبور از روحانی مانند عبور از خاتمی است. این روش نیز به باور من اشتباه است. نه به آن دلیل که دولت آقای روحانی یا دولت آقای خاتمی ضعف و کاستی نداشته یا ندارد، بلکه از این جهت که عبور از روحانی و خاتمی به آزادی و رفاه و پیشرفت بیشتر نمی‌رسد. اگر عبور از روحانی به دموکراسی و رونق اقتصادی می‌انجامید، قابل قبول بود. ولی اگر قرار باشد از دولت روحانی عبور کنیم تا دولت پنهان حاکم شود، گامی به عقب محسوب می‌شود. ما در دوره آقای هاشمی حاضر نشدیم پرچمدار عبور از وی شویم. در دوره آقای خاتمی نیز چنین راهبردی را تأیید نکردیم. امروز هم پرچمدار عبور از روحانی نخواهیم شد. اما این اصلاً بدان معنا نیست که به آقای روحانی انتقاد وارد نباشد یا باید درباره خطاهای دولت سکوت کنیم. انتقاد آری اما عبور از روحانی نه.

او ادامه داد: راه سوم این است که به مردم توضیح دهیم در چه شرایطی به آقای روحانی رأی دادیم و چرا هنوز از رأی خود دفاع می‌کنیم. با این ساختار و با این محدودیت‌ها هر کس دیگری هم که جای او بیاید، کم و بیش با همین گرفتاری‌ها مواجه خواهد شد. مگر اینکه به این سمت حرکت کنیم که با اصلاحات ساختاری امکان موفقیت دولت یا رئیس ‌جمهوری فراهم شود. تاج‎زاده در پایان تأکید کرد: بنابراین من نه معتقد به سکوت اصلاح‌طلبان درباره عملکرد روحانی هستم و نه به عبور از او معتقدم؛ بلکه به حمایت انتقادی از آقای روحانی باور دارم.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها