آذربایجان غربی

ورود به بهارستان با بدنام کردن اصلاحات!

  • پنج شنبه, آبان 10 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مطهره شفیعی: حال و هوای سیاست در ایران در اکثر اوقات دلچسب است، اما برخی مواقع چنان طوفانی می‌شود که روزها برای بهبود آن زمان لازم است. آنانی که وارد گود سیاست می‌شوند به‌خوبی آگاه هستند که بیش از همیشه به زیر ذره‌بین افکار عمومی‌ می‌روند.

بنابراین خطوط قرمز خاصی برای آنان ترسیم می‌شود که تداوم مسیر سیاست‌ورزی آنها بر اساس رعایت این خطوط قرمز میسر می‌شود. البته همسران دولتمردان هم از این قاعده مستثنی نیستند و آنان نیز باید چارچوب‌هایی را رعایت کنند که بیش از خطوط قرمز سیاستمداران است! همواره یکی از موضوعاتی که دولتمردان و سیاستمداران را دچار حاشیه کرده، عملکرد همسران آنهاست. البته برخی همسران دارای توانایی هستند و به جایگاه دولتمردان و سیاستمداران اعتبار می‌بخشند.

دولتی بدون حاشیه‌سازی زنان

در دولت اصلاحات تداخل مسئولیت و حواشی درباره عملکرد زنان دولتمردان چندان تاثیری در فعالیت پاستورنشینان نداشت؛ چنانکه زهره صادقی همسر، رئیس دولت اصلاحات که خواهرزاده امام موسی صدر است، در سال ۱۳۷۸ به همراه تعدادی از همسران اعضای دولت وقت، مؤسسه خیریه «به‌آفرین فردا» را تأسیس کرد و اکنون یکی از مدیران مؤسسه این خیریه است. مهم‌ترین حضور سیاسی او در سال ۱۳۸۷ و در جریان حملات اسرائیل به غزه بود که 10روز پیش از نامه‌نگاری اعظم السادات فراحی با همسر حسنی مبارک، در پاسخ به نامه همسر امیر وقت قطر، نامه‌ای نوشته و خواستار فراخوان دولت‌ها و ملت‌ها برای حمایت از مردم فلسطین شده بود. جمیله کدیور، همسر وزیرارشاد دولت اصلاحات استاد و عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه الزهرا است و دکترای علوم سیاسی داشت که به‌واسطه دانش و تجاربش به عنوان نماینده مجلس ششم انتخاب شد. البته پس از آن حواشی‌ زیادی در زندگی شخصی او با همسرش ایجاد شد که ارتباطی با دولت نداشت و به عبارتی خللی در امور دولت ایجاد نکرد.

فامیل‌سرا در دولت احمدی‌نژاد

در دولت احمدی‌نژاد اما خبری از آرامش همسران نبود، چنانکه اعظم‌السادات فراحی مانند صادقی خود را مبرا از عدم دخالت در امور دولت نکرد. چنانکه اولین همسر رئیس‌جمهور بود که نمایندگی رئیس دولت را در«مرکز امور زنان» برعهده گرفت! همچنین در بعضی سفرهای خارجی از جمله شرکت در ۶۷مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک وسفرهای داخلی با احمدی‌نژاد همراه بوده است. روزهای برگزاری اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد، شهریور ۱۳۹۱ یکی از پرکارترین دوره‌های وی بود. بر اساس اصول تعریف شده یک رئیس‌جمهور نباید شرایط ویژه‌ای برای همسر و اقوام خود در دولت مهیا کند، اما احمدی‌نژاد چنین کرد. او حتی داماد خود را حقوق بگیر دولت کرد چنانکه مهدی خورشیدی مشاور نهاد و دبیر شورای مشاوران رئیس‌جمهور در دولت احمدی‌نژاد شد. اما پررنگ‌ترین فامیل احمدی‌نژاد خواهرش پروین بود که در نقش وکیل مدافع برادر ظاهر می‌شد و البته در بیشتر مواقع تنها دستاوردش تکذیب ادعاهایش بود مانند آن روز که درباره روزهای بعد از پیروزی برادرش در انتخابات 84 و حضورشان در جماران، از خرسندی همسر امام(ره) از انتخاب احمدی‌نژاد به ‌سمت ریاست‌جمهوری نوشته بود، اما لیلی بروجردی، نوه دختری امام با تکذیب این خاطره درباره آن روز گفته بود: «خانم خیلی صریح به ایشان گفت، من به شما رأی ندادم؛ البته من به آقای هاشمی رأی داده‌ام و شما را نمی‌شناختم. شما هم جوان هستید و ان‌شاءا... بتوانید به کشور خدمت کنید...» داماد پروین احمدی‌نژاد هم حقوق‌بگیر دولت بود چنانکه حمیدرضا افراشته در سال ۸۴ به نهاد ریاست‌جمهوری رفت و در گروه مشاوران جوان این نهاد، معاونت استان‌ها را بر عهده گرفت. او در نهاد ریاست‌جمهوری و در سمت معاون امور استان‌ها فعالیت‌های خوبی داشت و به اکثر شهر‌ها برای افتتاح یا سخنرانی پروژه‌ها سفر می‌کرد. علاقه زیاد وی به مشایی دو طرفه بود. چرا که چندی بعد از طرف مشایی و با توجه به حسن سوابق و تجربياتش به عنوان دبیر همایش بین‌المللی جوانان منصوب شد. احمد قدمی هم مدیر کل حراست سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور شد.

صاحبه خانم مبرا از حاشیه

در دولت روحانی هم مانند دولت اصلاحات آنچنان خبری از فامیل‌سالاری و حاشیه‌سازی همسران نیست و برخی چنین عنوان می‌کنند که حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور دستیار ارشد او بوده است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که در دوران ریاست جمهوری هاشمی، رئیس دولت اصلاحات و احمدی‌نژاد، «برادر»‌ها یکی از افراد مورد اعتماد دولت‌ها بوده‌اند. اما نکته قابل تامل هجمه به همسر رئیس‌جمهور یعنی صاحبه عربی است. در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 96 بود که روحانی گفت: «اگر شما جوانان در خانه بنشینید بدانید در پیاده‌روهای ما هم دیوار خواهد بود.» همین جمله کافی بود که حسادت‌ها به بی‌حاشیه بودن همسر روحانی علنی شود. علیرضا‌پناهیان، چهره نزدیک به پایداری و از اعضای ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی گفت:‌ «همسر حجت‌الاسلام رئیسی که استاد دانشگاه هستند، آیا همسر شما این تعداد کتاب که ایشان نوشته را تاکنون خوانده است؟» یا حسین شریعتمداری نوشت: «کسی چنین ادعایی را می‌کند که همسران رقیبانش استاد دانشگاه هستند و در جامعه حضوری فعالانه دارند، اما همسر خودش خانه‌‌دار است». بسیاری تمایل نداشتند همسر روحانی بدون حاشیه باشد، چنانکه یکی از رسانه‌های دلواپس مدعی شده بود «تالار حافظیه سعدآباد در شب میلاد حضرت زهرا(س) محل برپایی جشن همسر رئیس‌جمهور برای همسران وزرا‌، سفرای خارجی مقیم تهران و زنان دولتی بوده و این مهمانی زنانه‌ با شوی لباس همراه بوده است.» البته این رسانه در خبر اولیه خود، که بعد آن را از روی خروجی‌اش برداشت، عنوان کرد که «به هر یک از شرکت‌کنندگان در این جشن سکه‌هایی نیز اهدا شده است.» به هر حال تیر دلواپسان برای تضعیف روحانی از طریق حاشیه‌سازی برای همسرش به سنگ خورد. بنابراین برای رسیدن به هدف اصلی خود که همان بدنام کردن جریان اصلاحات با هدف پیروزی خودشان در انتخابات مجلس 98 است، تمرکز خود را معطوف به خارج پاستور و ورود به زندگی شخصی اصلاح‌طلبان کردند که نمونه آن محمدعلی نجفی است. انتشار شایعات و اخباری درباره تصمیمات او برای زندگی شخصی‌اش نه تنها ارتباطی با دلواپسان و اصولگرایان ندارد بلکه اصلاح‌طلبان سوال از نجفی درباره آنچه منتشر می‌شود را صلاح نمی‌دانند، چرا که ورود به زندگی شخصی افراد امری مذموم و غیرقابل پذیرش است.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها