آذربایجان غربی

اصلاح‌ طلبان از روحانی عبور نخواهند کرد

  • پنج شنبه, آبان 10 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

راضیه فراهانی: اخیرا رسانه‌های جریان رقیب اصلاحات دائما بر طبل اختلاف میان حسن روحانی و اصلاح‌طلبان می‌زنند و مطرح می‌کنند که به جهت آنکه روحانی از اصلاح‌طلبان سرشناس در کابینه استفاده نکرده است به همین جهت اصلاح‌طلبان از او عبور کرده و اختلاف بسیار زیادی میان آنها به چشم می‌خورد.

اما قابل توجه است که اصلاح‌طلبان در تمام سخنرانی‌ها، تحلیل‌ها و بیاناتی که داشته‌اند این موضوع را به طور کامل رد کرده و با بیان اینکه نسبت به عملکرد دولت انتقاد دارند، اما هیچ زمانی از دولت عبور نخواهند کرد. به دنبال این موضوعات روزنامه «آرمان» با زهرا صدراعظم نوری عضو شورای شهر تهران گفت‌وگویی داشته است که در ادامه متن آن را می‌خوانید.

اصلاح‌طلبان قصد عبور از دولت یا آقای روحانی را دارند؟

اصلاح‌طلبان به عنوان دلسوزان نظام و کشور همواره در تلاش برای حمایت از دولت هستند و به عنوان افرادی که با درایت و اندیشه به مسائل می‌پردازند و به دنبال اصلاح رویه‌ها در کشور هستند با پیشنهادها و انعکاس نقطه نظرات، دولت را پشتیبانی می‌کنند. موضوعاتی که مطرح می‌شود اصلاح‌طلبان از روحانی عبور کرده‌اند، به طور کل حرف غلطی است. با توجه به شرایط فعلی شاید افرادی در داخل و خارج از کشور از روی ناآگاهی بر این شایعات دامن می‌زنند، اما صحت ندارد.

چرا مخالفان دولت دائما در حال نشان دادن آن هستند که میان دولت و اصلاح‌طلبان مشکل به وجود آمده است؟

این افراد فقط به دنبال ایجاد تفرقه در میان مردم هستند. با توجه به شرایط فعلی که در داخل کشور با مسائل اقتصادی رو‌به‌رو هستیم که معیشت مردم را تحت فشار و مسائل بیرون هم در بُعد سیاسی به شدت بر کشور تحمیل شده است، موجب ایجاد مشکلاتی شده است. بنابراین باید در تلاش باشیم تا وحدت و همبستگی را در داخل افزایش دهیم تا ضربه کمتری خورده و فشارهای بیرونی بر ما کمتر اثر بگذارد. لذا با توجه به شرایط فعلی همگی باید به یکدیگر کمک کرده و به دولت به عنوان قوه مجریه کشور کمک کنیم. با دلسوزی و طرح پیشنهادات و راهکارها و حتی نقدهای دلسوزانه و منصفانه می‌توان دولت را یاری داد تا دولت این نقدها را شنیده و جدی بگیرد. همچنین دولت باید از پیشنهادات و نقطه‌نظرات اصلاح‌طلبان به عنوان افرادی که همواره دلسوزانه از دولت حمایت کردند بهره ببرد. لذا باید بگویم که اصلاح‌طلبان هیچ گاه از آقای روحانی عبور نخواهند کرد و دولت را حمایت و پشتیبانی می‌کنند. البته با نقدهای سازنده و ارائه پیشنهادات و نقطه‌نظراتی که دارند.

اصلاح‌طلبان همواره بر همگرایی با دولت تاکید داشته و دارند. اما بعضا پالس‌هایی از دولت می‌رسد که ندای واگرایی را می‌دهد و نمونه این واگرایی را در انتخاب وزرای کابینه مشاهده کردیم. آیا شما هم معتقد بر این موضوع هستید؟

از دولت انتظار می‌رفت که در انتخاب وزرا به گونه دیگری عمل کند به گونه‌ای که موضع‌گیری‌شان با مشی اصلاح‌طلبی سازگاری بیشتری داشته باشد. حتی در جلسه‌ای هم که اصلاح‌طلبان با رئیس دولت داشتند به این نکته تاکید کردند که در انتخاب افراد، کابینه، تیم اقتصادی دولت باید بازنگری و از افراد قوی استفاده شود و افرادی که بتوانند سکان مسائل اقتصادی را به خوبی در دست گرفته، برمشکلات و مسائل فائق آیند. این تصمیماتی است که آقای روحانی گرفته‌ و نهایتا انتخاب او هم گرچه مورد انتظار ما نبود اما به هر حال آقای روحانی انتخاب کرده و مسئولیت این موضوع هم با او و نهایتا دولت است. همگی ما باید در حد امکان از انتخاب‌های آقای روحانی حمایت و پشتیبانی کنیم تا این افراد بتوانند به خوبی به مسئولیت‌های خود پرداخته و از عهده کارها برآیند و مشکلات کشور را حل و فصل کنند.

دولت به نام اصلاح‌طلبان نوشته شده، چرا که اصلاح‌طلبان در انتخابات از این دولت حمایت کرده‌اند. از سویی هم رئیس دولت اصلاحات مطرح کردند که هیچ راهی جز اصلاح‌طلبی برای ما باقی نمانده تا کشور را به سوی پیشرفت هدایت کنیم. به نظر شما عملکرد دولت آقای روحانی ضربه ناگواری به اصلاح‌طلبان وارد نمی‌کند؟

نباید اینگونه تلقی کرد که عملکرد دولت به اصلاح‌طلبان ضربه وارد می‌کند. اصلاح‌طلبان از دولت حمایت کرده‌اند ولی عملکرد دولت، عملکرد اصلاح‌طلبان نیست. دولت با شعار اعتدال، تدبیر و امید وارد کار شد و مورد حمایت اصلاح‌طلبان واقع شده است و با کمک‌های اصلاح‌طلبان این دولت روی کار آمد لذا عملکرد دولت نباید به پای اصلاح‌طلبان نوشته شود، گرچه اشتباهاتی رخ داده و باعث ایجاد هزینه‌هایی شده است که دامن اصلاح‌طلبان را هم خواهد گرفت، اما به طور واقع نباید عملکرد دولت را به حساب اصلاح‌طلبان نوشت. اصلاح‌طلبان همواره در هر شرایطی نقدهای خود را مطرح کرده و بحث‌ها را با دولت داشتند و حال اگر دولت آنها را نپذیرفته، نشنیده و یا عمل نکرده، مشکل دولت است.

با توجه به آنکه جامعه عملکرد دولت را به پای اصلاح‌طلبان می‌گذارد، اصلاح‌طلبان چطور می‌توانند هزینه وارد شده به جریان اصلاحات را کاهش دهند؟

با این موضوعات باید با واقع‌بینی رو‌به‌رو شد. ضمن آنکه شرایط در کشور شرایط خوبی نیست و مشکلات و مسائل زیادی در کشور وجود دارد. مساله اقتصاد از مسائل جدی کشور است. تحریم‌ها و فشارهایی که از خارج به ما وارد می‌شود و در داخل معضلات بیکاری، اشتغال و مسائل معیشتی، مسائل جدی هستند که باید واقعا به آنها توجه شود و در این اوضاع نمی‌توان یک گروه را مقصر قلمداد کرد، چرا که این موضوعات طی سال‌ها مدیریت به ویژه مدیریتی که ما در دوره‌های یک دهه اخیر یا 15 سال اخیر شاهد بودیم به وجود آمده و بخش عمده‌ای از این مشکلات ناشی از نحوه مدیریت است. بنابراین باید به گونه‌ای دیگر به آن موضوع پرداخت و تلاش کرد تا با انجام اقدامات موثر و مفید، امید را به جامعه بازگرداند و دولت باید به مردم توجه جدی داشته و به خواسته‌شان بها دهد، چرا که مردم سرمایه اجتماعی هستند و باید به این سرمایه اجتماعی اجر نهاده شود و مادامی که به مردم توجه نکنیم، نیازها و خواسته‌هایشان را نبینیم در حقیقت راه به جایی نخواهیم برد و مشکلات ما همان‌طور افزایش خواهد یافت.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها