چشمه کانی گراوان یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی استان آذربایجان غربی‌ است که در 12 کیلومتری شمال‌شرقی سردشت و در نزدیکی روستایی به‌نام کانی گویز قرار گرفته است.

کانی گراوان واژه‌ای کردی‌ است که در آن کانی به معنای چشمه و گراوان به معنای سنگین است که اشاره به آب سنگین چشمه به علت وجود املاح معدنی و آهکی در آن دارد. این چشمه جوشان که در زمره غنی‌ترین چشمه‌های معدنی ایران‌ است با آنکه قابل شرب نیست اما در امور درمانی کاربرد بسیاری دارد.

اما پدیده‌ای که سبب شده این چشمه بسیار خاص و منحصربه‌فرد شود سازه آهکی است که در اطراف آن به چشم می‌خورد. رسوبات املاح موجود در چشمه با گذر زمان، سازه آهکی رنگارنگی را در اطراف آن به وجود آورده که بر زیبایی‌های چشمه افزوده است؛ بعلاوه فعل‌ و انفعالات شیمیایی آب چشمه موجب شده تا هر ساله ارتفاع این سازه افزایش یابد. در زمستان‌ها سازه آهکی یخ می‌زند در حالی که آب چشمه به دلیل وجود نمک در آن همچنان جاری‌ است.

در سفر به استان آذربایجان غربی بازدید از این چشمه را نیز در برنامه خود بگنجانید، شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که این چشمه بعد از آبشار شلماش معروف‌ترین جاذبه گردشگری سردشت محسوب می‌شود.

دیدنی ‌ها و تفریحات چشمه کانی گراوان

در مسیر رسیدن به این چشمه در جاده مهاباد طبیعتی سرسبز و خوش آب‌وهوا و چشم‌اندازی زیبا انتظار شما را می‌کشد به‌خصوص در فصل بهار که گندم‌زارها، جنگل‌های بلوط و آبشارهای جاری آن چشم‌اندازی بی‌مانند دارند و جوشش آب درون رودها نیز بر این زیبایی‌ها افزوده است.

مناظر اطراف چشمه به خصوص تپه‌های آهکی با کنتراست رنگی که دارند، فضایی جذاب را برای عکاسی خلق می‌کنند. برای ثبت عکس‌های بهتر و زیباتر می‌توانید به مقالات عکاسی مراجعه نمایید.

اینجا چشم‌ها غرق در تماشای تپه‌ای زیبا و رنگین در بستر طبیعتی سرسبز است؛ نوای آرامش بخش رودهای جاری ملودی زیبای زندگی را زمزمه می‌کنند و رقص‌کنان از پای این شاهکار هستی می‌گذرند. همه این شگفتی‌ها خلق شده تا یک روز خوب را برای ما رقم بزند. می‌توانید برای ساعاتی در دشت‌های اطراف چشمه بساط پیک‌نیک را برپا کنید و لحظاتی بیشتر نظاره‌گر این طبیعت شگرف باشید.