تالابی کوچک و آرام در نزدیکی ارومیه است که به نام تالاب گلمرز شناخته می شود.

در نزدیکی روستای گلمرز دریاچه‌ های بسیار زیبایی وجود دارد که عمق بزرگترین دریاجه آن حدود ۱۴ متر و مساحت آن بالغ بر دو هکتار است. این تالاب، به عنوان یکی از زیباترین مناطق ایران شناخته شده است.

روستای گلمرز یکی از روستا های نام آشنای توابع شهر ارومیه است، که در دهستان باش قلعه قرار گرفته است. این روستا داری تالاب بسیار زیبا و دیدنی است که به تالاب گلمرز یا آبگیر گلمرز معروف است.

برکه روستای گلمرز یکی از جلوه های زیبای طبیعت ارومیه به شمار می رود، که دیدن مناظر آن به ویژه در بهار و تابستان خالی از لطف نیست. این برکه چهارده متر عمق دارد و ماهی هایی مثل کپور و قزل آلا در آن زندگی می کنند.

این تالاب، به عنوان یکی از زیباترین مناطق ایران شناخته شده است که البته بدلیل ناشناخته ماندن، گردشگران کمتری را بخود جذب کرده است.

از دو مسیر می توان به این تالاب رسید؛ یکی از خاتم الانبیا مسیر ترمینال به ابوذر بعد از حاجی پیرلو جاده قدیم توپراق قلعه که مستقیم به این تالاب می رسد (از طرف ترمینال بزرگراه خاتم‌الانبیا، نرسیده به پل ابوذر، فرعی از داخل توپراق قلعه)؛ یکی هم اول کلانتری جاده دریا ورودی اصلی روستای تپراق قلعه.