مسجد جامع بوکان، از مسجد‌ های قدیمی این شهر است که در دوره قاجاریه و به سبک این دوره طراحی و ساخته شده است.

این مسجد دارای شانزده گنبد است که بر روی نه ستون قرار گرفته است و از مهمترین مساجد استان آذربایجان غربی به شمار می رود.

یکی از عمارات تاریخی شهرستان بوکان، بنایی است کهن که در سال ۱۳۱۰ هجری قمری، به دستور «علی اصفهانی»، احداث شد.

جالب است بدانید که بنای اولیه این مسجد با ۱۲ گنبد و ۶ ستون از جنس سنگ‌ های آهکی تراشدار ساخته شد. سپس در سال ۱۳۴۵ بر وسعت مسجد افزوده شده و ۴ گنبد و ۳ ستون دیگر با تیرآهن و روکش سیمانی به آن اضافه شد.

این میراث ایران کهن که بین مردم از محبوبیت و احترام ویژه‌ ای برخوردار است، در مجاورت تپه‌ «قلعه سردار» قرار دارد و امروزه میزبان نمازگزاران در روز جمعه بوده و به عنوان یکی از بزرگ ‌ترین و مهم ‌ترین مساجد استان آذربایجان غربی نیز شناخته می‌ شود.

مسجد جامع بوکان در بخش مرکزی و قدیمی شهر و در کنار تپه قدیمی، مشهور به تپه قلعه سردار و در ضلع شرقی سرآب که از کوه فعل شکینه سرچشمه می گیرد قرار گرفته است.

مسجد جامع بوکان

مسجد جامع بوکان که از جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی به حساب می‌آید، در طول بیش از یک قرن مکان برگزاری نماز جمعه شهر بوکان بوده است. بر اساس اسناد تاریخی ساخت مسجد در دوره قاجار توسط فردی با نام علی اصفهانی به سبک معماری اسلامی و بسیار ساده انجام شد. مسجد جامع بوکان در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی به شماره ۳۴۸۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

مسجد جامع بوکان کجاست؟

مسجد جامع بوکان از جاهای دیدنی بوکان در استان آذربایجان غربی است که در کنار تپه قدیمی قلعه سردار و در ضلع شرقی رود سرآب قرار دارد. همچنین روبه‌روی مسجد بازاری به چشم می‌خورد که به بازار سردار شهرت دارد.

    آدرس: استان آذربایجان غربی، بوکان، نبش خیابان انقلاب، ابتدای خیابان سردار (شه قامی قه لای سردار)

معرفی مسجد جامع بوکان

مسجد جامع بوکان در حال حاضر برای برگزاری نماز جمعه مردم شهر بوکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محل یکی از بناهای تاریخی و مذهبی به حساب می‌آید که محبوبیت زیادی بین مردم دارد.

حاکم وقت بوکان که فردی با نام محمد حسین خان سردار مکری بود و با مظفرالدین شاه نسبت فامیلی داشت، دستور ساخت مسجد را صادر و زمینی را نیز وقف این کار کرد.

مسجد جامع بوکان به‌ دست علی اصفهانی از معماران ماهر و چیره‌دست در سال ١٢۶٨ هجری شمسی ساخته شد و در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی به شماره ۳۴۸۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

معماری مسجد جامع بوکان

مسجد جامع بوکان با مساحتی بالغ بر ۱,۸۷۱ متر مربع، معماری سنتی اسلامی دارد که معماری اولیه آن در دوره قاجار انجام شد. شبستان اصلی مسجد پلانی مستطیلی شکل دارد که ۴۲ ستون سنگی در هفت ردیف ۶تایی، پلان را به هشت ناو تقسیم کرده‌اند. محراب مسجد در ضلع جنوبی شبستان بزرگ (بخش مردانه) داخل طاق‌نمایی با قوس جناغی ساخته شده است. یک نیم‌طبقه نیز در ضلع شمالی مسجد جامع دیده می‌شود که به‌عنوان شبستان زنانه به کار می‌رود. روی تابلوی سردر مسجد توضیحاتی درباره وسعت مسجد، تزیینات و طاق‌ها به چشم می‌خورد.

در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی بنای مسجد گسترش یافت و چهار گنبد آجری و سه ستون به آن اضافه شد. در سال ۱۳۷۵ هجری شمسی نیز شبستانی به بزرگی ۲۰ در ۳۰ متر به بنا افزده شد که به مانند شبستان نخستین مسجد دارای ستون‌های متعدد به‌همراه طاق‌های چشم‌نواز است و به شبستان اولیه متصل شده است.

مسجد هم‌اکنون بدون مناره است و ظاهر بسیار ساده‌ای دارد؛ با این حال، در سال‌های نخستین دارای یک مناره بوده است که امروزه اثری از آن به چشم نمی‌خورد.

نکات بازدید از مسجد جامع بوکان

  •     از آنجا که همچنان در این مسجد، نماز برگزار می‌شود، امکان بازدید از آن در ساعات نماز وجود دارد.
  •     برای بازدید از مسجد باید پوشش مناسب داشته باشید.