چشمه های آب گرم به دلیل دارا بودن املاح معدنی، در درمان بسیاری از بیماری های پوستی، گوارشی، اعصاب و روان و حتی بیماری های قلبی تاثیر قابل توجهی دارند. چشمه آب گرم شوط آذربایجان غربی نیز یکی از همین چشمه های درمانی است که از جاذبه های طبیعی شمال غرب کشور به شمار می رود. چشمه آبگرم شهرستان شوط که در محیطی دلپذیر و مفرح در حاشیه شهر شوط واقع شده است مجهز به استخر و سالنهای سرپوشیده، بوفه و آلاچیق و سایر امکانات است.

شوط یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که مرکز آن شهر شوط می باشد. این خطه در منطقه آزاد تجاری ماکو قرار گرفته است. شهرهای ماکو، پلدشت، چالدران و چایپاره دور تا دور آن را احاطه کرده اند. چشمه آب گرم شوط، اصلی ترین جاذبه گردشگری این شهرستان است که هر سال گردشگران زیادی را به قصد درمان به سوی خود جذب می کند. این چشمه، دو سرچشمه اصلی دارد که چهل متر دورتر و بر روی تپه ای قرار گرفته اند. از دو سوی این تپه آب گرم و از وسط آن آّب سرد می جوشد. در مظهر اصلی چشمه استخرهایی ساخته شده است که آب آنها به صورت دائمی در جریان است.

در این منطقه یک مجتمع گردشگری و آب درمانی در حال احداث است که مساحتی در حدود سه هکتار برای این کار در نظر گرفته شده است.

آب گرم شوط دارای دو سرچشمه اصلی است که به فاصله تقریبی ۴۰ متر بر روی پشته ای با ارتفاعی متفاوت از هم واقع شده ‌اند. مظهر اصلی چشمه را یک حوضچه طبیعی به شکل نامنظم تشکیل می دهد که در اثر رسوب گذاری آب چشمه، حوضچه های طبیعی و زیبایی به وجود آمده است. روی حوضچه ها استخرهایی ساخته شده است و آب گازدار به طور دائم و جوشان در آن جریان دارد. آب گازدار از قسمت غربی حوضچه از زمین می جوشد و از مجرایی که در جنوب غرب حوضچه قرار دارد خارج می شود. در شمال غرب چشمه اصلی، سه حوضچه دیگر نیز وجود دارد که مجاری خروج آب آنها در سطح تپه نمایان است. چشمه آبگرم شهرستان شوط در محیطی دلپذیر و مفرح در حاشیه شهر شوط واقع شده است.

آب این چشمه کمی ترش مزه و بی رنگ است و از بیکربنات و آهن تشکیل شده است. از خواص درمانی آن بیشتر برای درمان پادرد و نیز به ‌صورت استحمام برای تسکین درد مفاصل استفاده می‌ شود.

در حال حاضر مجتمع گردشگری و آب درمانی این منطقه با هدف جذب گردشگر و توسعه گردشگری منطقه آزاد ماکو در زمینی به مساحت سه هکتار و با زیربنای ۱۸۰۰ مترمربع در حال احداث است. در حال حاضر بر روی این چشمه یک استخر روباز ایجاد شده است که گردشگران از آن استفاده می کنند. ایجاد چهار استخر مجزا و سرپوشیده برای بانوان و آقایان، ایجاد بوفه، سویس بهداشتی و محوطه سازی و فضای سبز، آلاچیق، پارکینگ و محلی برای بازی کودکان، در دستور کار پروژه بهسازی این آب گرم قرار دارد.