از جاذبه های گردشگری روستای صوفعلی شهرستان چالدران گمرک تاریخی آن است. این بنا که در دوره قاجار ساخته شده در سال ۱۳۸۰ با شماره ۳۰٥۸٤ در فهرست آثار ملی ثبت گردید.

روستای صوفعلی از توابع دهستان آواجیق شمالی بخش دشتک شهرستان چالدران، در فاصله حدود پنج کیلومتری شمال غرب شهر آواجیق  قرار گرفته است. در دو کیلومتری شرق روستای صوفعلی، بنایی تاریخی به نام گمرک صوفعلی قرار گرفته است. این بنا با پلان مستطیل شکل، دارای یک حیاط مرکزی بوده که در پیرامون آن اتاق ‌هایی ساخته شده است. بنا از ضلع شمالی و شرقی دارای ورودی می باشد و در گوشه‌ های شمالی و جنوبی باروی غربی آن دو برج مدور تعبیه شده است. این بنا که با مصالح بوم آورد (سنگ های آذرین موجود در منطقه و ملاط ماسه آهک) ساخته شده مربوط به دوره قاجار می‌ باشد و با توجه به اسناد و مدارک موجود، در زمان خود کاربرد اداری-گمرکی داشته است که در سال ۱۳۸۰ با شماره ۳۰٥۸٤ در فهرست آثار ملی ثبت گردید.

روستای صوفعلی در کنار دره ای زیبا در میان کوهی قرار گرفته و دارای آب و هوای ییلاقی و پوشش گیاهی جزیل است که از خاصیت دارویی و خوراکی برخوردار می باشد. جاذبه های طبیعی، ارتفاعات سر به فلک کشیده، آب و هوای دلپذیر ییلاقی، وجود آثار تاریخی مانند (بنای تاریخی گمرک) باعث شده تا در فصول گرم سال این روستا پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بیشماری باشد.